X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Bez hymnu w rocznicę godziny "W" w Poznaniu. Wybranowski: to żenujące

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 18:22
- Na państwowych, samorządowych uroczystościach w Poznaniu, organizatorzy nie odśpiewali i nie odegrali hymnu narodowego. Nie byłoby "Jeszcze Polska nie zginęła", gdyby nie córka jednego z powstańców - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Wybranowski z "Do Rzeczy". 
Wojciech Wybranowski
Wojciech WybranowskiFoto: PR24

W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w Warszawie i całej Polsce odbyły się rocznicowe uroczystości. O 17, w godzinę "W", obchody odbyły się także w Poznaniu. Gość Polskiego Radia skrytykował organizację uroczystości i podkreślił, że jest "zażenowany" i "zszokowany". 

"Mentalność niewolników, nie wojowników"

- Na państwowych, samorządowych uroczystościach, organizatorzy nie odśpiewali i nie odegrali hymnu narodowego. Nie byłoby "Jeszcze Polska nie zginęła", gdyby nie córka jednego z powstańców nie zwróciła się do stojących obok niej ludzi mówiąc, że "jak organizatorka nie powie »do hymnu«, zaczynamy śpiewać sami". Kiedy organizatorka zakończyła uroczystości, to ta niewielka grupka 50 osób zaczęła śpiewać hymn. Jeżeli nasze władze nie pamiętają o tym, że w taki dzień przede wszystkim należy śpiewać "Jeszcze Polska nie zginęłą", to coś jest nie tak - ocenił Wojciech Wybranowski. 

1200 wawa.jpg
Stolica w godzinę "W" oddała hołd powstańcom warszawskim

- Jestem oburzony, że dziś do głosu dochodzą ci, którzy próbują udział Polaków w Powstaniu deprecjonować i przekonują, że ten zryw był niepotrzebny. Mam wrażenie, że to potomkowie tych, którzy mają w genach zakodowane przetrwanie za wszelką cenę - stwierdził gość "Tematu dnia". 

Czytaj także: 

- Polityka wstydu i deprecjonowania wielkich kart polskiego oręża, wspaniałych kart naszej historii, ma wcisnąć Polaków w mentalny kalosz: jesteśmy do niczego, nie mamy się czym wstydzić, nic nie osiągnęliśmy, słuchajmy Rosjan, Niemców i Amerykanów, bądźmy narodem pracowników, nie pracodawców, bądźmy narodem niewolników. Znieważanie pamięci o powstańcach warszawskich i podważanie tego zrywu, to mentalność ludzi, którzy chcą przetrwać i nic więcej, to mentalność niewolników, nie wojowników - zaznaczył Wojciech Wybranowski. 


Posłuchaj
16:04 Wybranowski PR24_MPLS 2020_08_01-17-41-29.mp3 Wojciech Wybranowski o obchodach rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego ("Temat dnia"/ PR24)

 

W rozmowie więcej komentarza do obchodów 76, rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Zachęcamy do jej wysłuchania. 

***

Audycja: "Temat dnia"

ProwadzącyTadeusz Płużański

GośćWojciech Wybranowski

Data emisji: 01.08.2020

Godz. emisji: 17.35


mbl

Czytaj także

"Najwyższą ideą było wywalczenie wolności". Reszczyński o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 15:10
- W Powstaniu Warszawskim chodziło o ideę, a najwyższą ideą było wywalczenie wolności, by Polska mogła pokazać Rosjanom, że jest gospodarzem na swoim terenie - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Reszczyński, publicysta. Gośćmi audycji byli również Andrzej Rafał Potocki ("Sieci") oraz Przemysław Harczuk ("Gazeta Polska").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Waldemar Nowakowski ps. "Gacek": nieuczestniczenie w walce było poza wyobraźnią

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 17:28
- Najważniejsze było jakoś się dostać do AK, bo było wiadomo, że będzie walka.W momencie wybuchu Powstania miałem 12 lat - wspominał w Polskim Radiu 24 Waldemar Nowakowski, ps. "Gacek", powstaniec warszawski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To dobry moment, by pokazać, że jesteśmy jednym narodem". Paweł Sałek o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 16:14
- Pojawiają się dzisiaj różne głosy wśród historyków, ale pamięć o Powstańcach trzeba pielęgnować i honorować tych, którzy żyją i przeżyli tamte czasy. To wielka sprawa. To budowanie pamięci historycznej, ale też przykład i symbol dla młodego pokolenia - powiedział Paweł Sałek, doradca prezydenta RP.
rozwiń zwiń