X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"To dobry moment, by pokazać, że jesteśmy jednym narodem". Paweł Sałek o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 16:14
- Pojawiają się dzisiaj różne głosy wśród historyków, ale pamięć o Powstańcach trzeba pielęgnować i honorować tych, którzy żyją i przeżyli tamte czasy. To wielka sprawa. To budowanie pamięci historycznej, ale też przykład i symbol dla młodego pokolenia - powiedział Paweł Sałek, doradca prezydenta RP.
Paweł Sałek
Paweł SałekFoto: PR24/AK

Tematem rozmowy były uroczyste obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. - W 2020 r. te obchody są bardzo trudne, bo uroczystości muszą być realizowane w ramach pełnego reżimu sanitarnego. Pan prezydent bardzo wspierał te uroczystości co roku, a które w ostatnich latach przybrały wymiar narodowy - zaznaczył Paweł Sałek.

"To wielka sprawa"

Jak zauważył, "odkąd powstało Muzeum Powstania Warszawskiego z inicjatywy Lecha Kaczyńskiego, te uroczystości nabrały nowego wymiaru. To był kamień milowy, jeśli chodzi o te obchody. Dziś prezydent był przy pomniku związanym ze zbrodnią na Woli, mamy także uroczystości na Powązkach i to pokazuje symbolikę tego wydarzenia w kraju i za granicą. To coś, czym możemy pochwalić się, jeżeli chodzi o naszą tożsamość i podejście do historii."

Powstanie warszawskie free pomnik warszawa shutt-1200.jpg
Powstanie Warszawskie: zobacz serwis specjalny Polskiego Radia

- Pojawiają się dzisiaj różne głosy wśród historyków, ale pamięć o Powstańcach trzeba pielęgnować i honorować tych, którzy żyją i przeżyli tamte czasy. To wielka sprawa. To budowanie pamięci historycznej, ale też przykład i symbol dla młodego pokolenia - dodał.

Czytaj także:

Gość Polskiego Radia 24 odniósł się również do krytyki obchodów Powstania ze strony niektórych środowisk politycznych. - Polska jest wolnym krajem, a społeczeństwo zdecydowało, że obecna formacja polityczna jest u władzy, a prezydent został wybrany na następną kadencję. Mamy różnego rodzaju emocje i słowa, ale po wyborach trzeba wrócić do normalnego funkcjonowania. Porównywanie tamtych czasów do obecnej sytuacji, gdy Polska jest bezpieczna jest nie na miejscu.

Każdy ma prawo do własnych opinii i poglądów. Polska jest krajem bardzo tolerancyjnym, ale trzeba iść do przodu i współpracować na każdym gruncie, nawet rodzinnym, bo i tu powstały spory. Rocznica Powstania Warszawskiego jest dobrym momentem do pokazania tego, że jesteśmy jednym narodem i stanowimy jedność - podsumował.

Posłuchaj
20:13 PR24_MPLS 2020_08_01-15-37-07.mp3 Paweł Sałek o znaczeniu Powstania Warszawskiego (Temat Dnia/Gość PR24)

W audycji również temat ulicy Lecha Kaczyńskiego w Warszawie, zaprzysiężenie prezydenta Andrzeja Dudy oraz wybory prezydenckie w USA.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Goście: Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta)
Data emisji: 01.08.2020
Godzina emisji: 15.37

PR24/pkr

Czytaj także

"To przejaw psychopatii". Dr Artur Wróblewski o krytyce obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 10:56
- Radosław Sikorski krytykuje Powstanie Warszawskie, które jego zdaniem "czci i obchodzi tylko psychoprawica". Uważam, że krytykowanie tego wydarzenia to przejaw psychopatii - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Artur Wróblewski, politolog (Uczelnia Łazarskiego). Gośćmi audycji byli również Karol Gac, publicysta "Do Rzeczy" i dr Krzysztof Karnkowski, socjolog ("Gazeta Polska Codziennie").
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zadośćuczynienie ze strony Niemiec musi jak najszybciej nastąpić". Macierewicz o reparacjach

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 14:31
- Środowiska antypaństwowe i antypolskie, które wspierają działania na arenie międzynarodowej uderzające polskość, próbują wpisać się w dyskusje na temat kształtu i wybuchu Powstania Warszawskiego - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ich czyny były wzorem i kierunkiem mojej postawy". Opozycjonista z PRL o wpływie powstańców warszawskich

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 15:06
- Powstanie warszawskie było bezprzykładnym dowodem męstwa i bohaterstwa Polaków w walce o wolność narodową, wolność ojczyzny - powiedział Andrzej Rozpłochowski, działacz opozycji antykomunistycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pierwszego dnia zrobiliśmy atak na czołgi". Józef Polak ps. "Tumry" wspomina Powstanie Warszawskie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 14:24
- W dniu wybuchu Powstania Warszawskiego leżałem w łóżku chory na zatoki. Jak dowiedziałem się, że o godz. 17 się zacznie, natychmiast wyzdrowiałem - powiedział podporucznik Józef Polak ps. "Tumry".
rozwiń zwiń