X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Kucharczyk: w 1939 roku do Polski weszli Niemcy wychowani na antypolonizmie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 16:06
- Niemcy, którzy przyszli na nasze ziemie we wrześniu 1939 roku, to było pokolenie wychowane na antypolonizmie Republiki Weimarskiej. To byli inni Niemcy niż ci zapamiętani przez Polaków z czasów pierwszej wojny światowej - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk prof. Grzegorz Kucharczyk.
Rekonstrukcja bitwy pod Mławą z września 1939 r.
Rekonstrukcja bitwy pod Mławą z września 1939 r. Foto: Robert Bartosewicz / Polskie Radio

W Polsce 1 sierpnia obchodzimy 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w którym nasi rodacy walczyli przeciwko niemieckiemu okupantowi. 

- W ostatnich latach wiedza w Niemczech o Powstaniu Warszawskim jest większa. Jest to przede wszystkim zasługa polskich wysiłków na rzecz jej upowszechniania - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk. 

Powstanie Warszawskie pomnik pl Krasinskich 1200px shutterstock.jpg
"Najwyższą ideą było wywalczenie wolności". Reszczyński o Powstaniu Warszawskim

Jak zaznaczył, "nie do przecenienia jest inicjatywa śp. Lecha Kaczyńskiego - utworzenia Muzeum Powstania Warszawskiego, które dało instytucjonalny charakter tej pamięci". - Trzeba o tym pamiętać i ciągle to powtarzać, bo wymiar instytucjonalny jest ważny - zwłaszcza, kiedy mówimy o zagranicy - podkreślił. 

Czytaj także:

- Muzeum Powstania Warszawskiego, wszystkie inicjatywy, które wokół niego w odniesieniu do powstania się ujawniły, mają systematyczny charakter i powodują, że wiedza o tym zrywie niepodległościowym w Niemczech jest coraz większa. To jednak nie oznacza, że nie spotykamy się z przykładami niewiedzy. Jednym z nich jest mylenie Powstania Warszawskiego z Powstaniem w Getcie Warszawskim z 1943 roku - dodał historyk. 

Zaznaczył również, że "wśród wielu wspomnień Polaków, którzy przeżyli II wojnę światową i byli świadkami bestialstwa Niemców w tym czasie, przewija się narracja, ze Niemcy, którzy przyszli tu we wrześniu 1939 roku i urządzali tutaj okupację, to byli inni Niemcy od tych, których oni pamiętają z czasów pierwszej wojny światowej".

- I to jest prawda. To była generacyjna zmiana. Niemcy, którzy przyszli na nasze ziemie we wrześniu 1939 roku, to pokolenie wychowane na antypolonizmie Republiki Weimarskiej, który miał głębsze korzenie niż tylko Adolf Hitler. Hitler przyszedł niejako na gotowe. Przekonanie, że fakt istnienia niepodległego państwa polskiego jest ujmą na niemieckim honorze było powszechne w społeczeństwie niemieckim po 1918 roku; i tak na przykład konstruowano podręczniki do historii - podsumował prof. Kucharczyk. 

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj
20:20 PR24_MPLS 2020_08_01-15-07-47.mp3 Prof. Grzegorz Kucharczyk o Powstaniu Warszawskim (Temat dnia)

 

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Grzegorz Kucharczyk (historyk)
Data emisji: 01.08.2020
Godzina emisji: 15.09

PR24/bartos

Czytaj także

"Życie się toczyło, były śluby, ludzie się kochali". Wspomina Janusz Walendzik ps. "Czarny"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 15:19
- W czasie Powstania Warszawskiego pełniłem rolę łącznika, ale jak potrzeba było, to i na barykadzie stanąć musiałem, roznosić broń, amunicję. Miałem ochotę walczyć, żeby Niemcom zapłacić za to, co oni zrobili przez te 5 lat - powiedział w TVP Info Janusz Walendzik ps. "Czarny" .
rozwiń zwiń