X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Ich czyny były wzorem i kierunkiem mojej postawy". Opozycjonista z PRL o wpływie powstańców warszawskich

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 15:06
- Powstanie warszawskie było bezprzykładnym dowodem męstwa i bohaterstwa Polaków w walce o wolność narodową, wolność ojczyzny - powiedział Andrzej Rozpłochowski, działacz opozycji antykomunistycznej.
Uroczystość złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniająca poległych żołnierzy IV Batalionu OW PPS
Uroczystość złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniająca poległych żołnierzy IV Batalionu OW PPSFoto: PAP/Mateusz Marek

76 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku, wybuchło Powstanie Warszawskie. Było największym zrywem niepodległościowym Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Bój o wyzwolenie stolicy miał trwać kilka dni, powstańcy bronili się jednak znacznie dłużej

"Dzięki powstańcom podjąłem myśl o walce z komunistami"

EN_01137719_2159-1200-pw.jpg
"Pierwszego dnia zrobiliśmy atak na czołgi". Józef Polak ps. "Tumry" wspomina Powstanie

Dla Andrzeja Rozpłochowskiego wydarzenie to było "kolejnym bezprzykładnym dowodem męstwa i bohaterstwa Polaków w walce o wolność narodową, wolność ojczyzny".

Posłuchaj
21:26 PR24_MPLS 2020_08_01-13-35-51.mp3 Goście Tadeusza Płużańskiego o znaczeniu Powstania Warszawskiego i roli jego uczestników dla formowania się opozycji antykomunistycznej w okresie PRL ("Temat dnia/Gość PR24")

- Czyny powstańców warszawskich były wzorem i kierunkiem mojej postawy, gdy zaangażowałem się w strajk w Dąbrowie Górniczej w hucie "Katowice", do podjęcia w moim sercu oraz głowie walki z komunistami, którzy działali w imię nowej okupacji sowieckiej od 1945 roku, do podjęcia rękawicy w walce o całkowite odrzucenie PRL-u, w walce o prawdziwą wolność oraz godne życie  - wskazał rozmówca  Tadeusza Płużańskiego.

Komunistyczna narracja wobec Powstania. "Mówiono bzdury"

Na przekaz, jaki w okresie PRL dotyczył Powstania Warszawskiego, zwrócił uwagę Andrzej Michałowski. Przypomniał, że ówcześni "mędrcy, często ze znanymi nazwiskami, mówili niesamowite bzdury" na temat zrywu niepodległościowego mieszkańców Warszawy z 1944 roku.

artyk PW 1944.jpg
76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 63 dni walki. 63 dni wolności. 63 dni tragedii

- W ich opinii Powstanie było idiotyzmem, narażeniem ludzi. Nie był to heroiczny wyczyn, ale bezmyślne polityczne antyrosyjskie zagrywki. Powstańcy byli dla nich chuliganami. Przecież nasz naród przez tyle lat był gnębiony, szczególnie mieszkańcy Warszawy. Ile tam było łapanek, ilu ludzi poszło na śmierć. Te młode osoby, które wzięły udział w Powstaniu, były już zdesperowane. Nie sądziły, że poniosą taką krwawą zapłatę - dodał były opozycjonista.

"Po wsze czasy powinniśmy oddawać im hołd"

Wojciech Borowik, który zaangażował się w działania opozycji antykomunistycznej w połowie lat 70., przyznał, że "gdyby nie lekcje pobrane od starszych braci, którzy walczyli w Powstaniu i działali w Armii Krajowej, on i jego koledzy nie nauczyliby się elementarnych reguł zachowania konspiracji i jej budowania".

- Te spotkania były bezcenne. Nie tylko angażowali się w naszą działalność, ale byli nauczycielami. Bez tej nauki bylibyśmy dużo słabsi i bardziej nieporadni. Po wsze czasy powinniśmy oddawać hołd i żołnierzom, którzy podjęli walkę i ludności cywilnej. Zgadzam się, że Powstanie musiało wybuchnąć. Kilkadziesiąt tysięcy osób pod bronią nie mogło ciągle czekać - zauważył.    

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Goście: Andrzej Rozpłochowski, Wojciech Borowik, Andrzej Michałowski - działacze opozycji w okresie PRL
Data emisji: 01.08.2020
Godzina emisji: 13.35

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kamień milowy w budowaniu naszej świadomości o historii". Piotr Dmitrowicz o znaczeniu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 14:47
- Dla mnie największą radością jest to, że w dniu rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, jako Polacy, jako wspólnota, pomimo różnych poglądów, potrafimy na tyle się zatrzymać, by oddać cześć i pamięć bohaterom - powiedział Piotr Dmitrowicz historyk, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To przejaw psychopatii". Dr Artur Wróblewski o krytyce obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 10:56
- Radosław Sikorski krytykuje Powstanie Warszawskie, które jego zdaniem "czci i obchodzi tylko psychoprawica". Uważam, że krytykowanie tego wydarzenia to przejaw psychopatii - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Artur Wróblewski, politolog (Uczelnia Łazarskiego). Gośćmi audycji byli również Karol Gac, publicysta "Do Rzeczy" i dr Krzysztof Karnkowski, socjolog ("Gazeta Polska Codziennie").
rozwiń zwiń