X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Oszustwa "na bon turystyczny". Ekspert: skala tych zjawisk jest niestety bardzo duża

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 14:51
- Bon turystyczny trafił na czas wakacji, kiedy nasza uwaga jest mniejsza i łatwiej nas nabrać. Pojawiają się telefony, nawet ja taki miałem, z informacją, że dzwoni biuro turystyczne  - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Kawecki z Instytutu Lema. Były dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi w resorcie cyfryzacji przestrzega przed oszustami, którzy mogą zepsuć nam wakacje.
Oszuści, podając się za właścicieli pensjonatów, proszą o dokonanie niewielkiej wpłaty celem dokonania rezerwacji w ramach bonu turystycznego
Oszuści, podając się za właścicieli pensjonatów, proszą o dokonanie niewielkiej wpłaty celem dokonania rezerwacji w ramach bonu turystycznegoFoto: suriyachan/shutterstock

Policja ostrzega przed wyłudzeniami na bon turystyczny. Oszuści, podając się za właścicieli pensjonatów, proszą o dokonanie niewielkiej wpłaty celem dokonania rezerwacji w ramach bonu turystycznego.

Posłuchaj
21:15 dr kawecki 28 lipiec 2020 14_07_46.mp3 Dr Maciej Kawecki o oszustwach "na bon turystyczny" (Polskie Radio 24/Temat dnia/Gość PR24)

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ
telefon komórkowy free shutter 1200.jpg
Kampania "Sprawdzaj, czytaj, pytaj!". Prezes UOKiK tłumaczy, jak nie dać się oszustom

Telefon z Kamerunu

O tym, jak w praktyce takie oszustwo wygląda, opowiedział gość PR24. - Dzwoni "biuro turystyczne" mówiąc o tym, że w związku z obowiązującym nowym prawem oferuje obsługę trzech bądź pięciu noclegów. Informuje, że można wykorzystać w cenie promocyjnej swój bon turystyczny, przy czym różnicę cenową trzeba zapłacić - powiedział.

Czytaj także:

- Podawany jest numer rachunku bankowego i następnie dokonywany jest przelew. Na tym kończy się kontakt, bo okazuje się, że dzwoni do nas, owszem, Polak, ale łączy się za pośrednictwem Kamerunu, w związku z czym identyfikacja jest bardzo trudna i dochodzi do klasycznego przestępstwa - wyłudzenia środków finansowych - tłumaczył dr Maciej Kawecki.

Bon turystyczny obowiązuje w okresie wakacyjnym, kiedy, jak mówi ekspert, "nasza uwaga jest mniejsza i łatwiej nas nabrać". Należy zatem poprosić o numer telefonu osoby, która do nas dzwoni i weryfikować go w internecie.

Kolejne oszustwo

- COVID-19 i pandemia spowodowały, że mamy masę osób, którym sytuacja się pogorszyła i szukają różnych form zarobku, niestety nielegalnych - kontynuował dr Maciej Kawecki.

Pojawia się też inne oszustwo. - Dochodzą do mnie różne sygnały mówiące o tym, że coraz częściej przestępcy dzwonią na określony numer telefonu, informując o tym, że dzwonią z biura Powiatowego Inspektora Sanitarnego i mówiąc, że pan/pani poddana jest kwarantannie i proszą jednocześnie o ujawnienie danych osobowych - opowiadał ekspert na antenie PR24. Jak podkreślił, "sanepid tak nie robi".

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: dr Maciej Kawecki (Instytut Lema)
Data emisji: 28.07.2020
Godzina emisji: 14.09

PR24/ms

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Znamy szczegóły bonu turystycznego. Prof. Modzelewski: instrument odtworzenia krajowego rynku

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 15:16
- Bon turystyczny to klasyczny instrument podsterowania rynku w stronę wypoczynku dzieci i młodzieży. Dzięki temu zwiększymy popyt wewnętrzny, który jest podstawą naszego rynku - powiedział prof. Witold Modzelewski, ekspert ds. podatkowych i prezes Instytutu Studiów Podatkowych.
rozwiń zwiń