X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Gontarz: dzięki zapisom w tarczy antykryzysowej mogliśmy doraźnie pomóc przewoźnikom kolejowym

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 16:19
- Widzimy już tendencje wzrostowe, z których wynika, że pasażerowie przyzwyczajają się do sytuacji epidemicznej i wracają na kolej, więc mam nadzieję, że ubytek pasażerów z miesiąca na miesiąc będzie malał - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Gontarz z Biura Ministra Infrastruktury.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Grand Warszawski/Shutterstock

Tak w Polsce, jak i na świecie wciąż trwa pandemia COVID-19. Sytuacja epidemiczna w kraju odbiła się nie tylko na życiu społecznym, ale także na gospodarce. O stanie polskiej kolei mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Gontarz z Biura Ministra Infrastruktury.

Andrzej Bittel 1200.jpg
Wiceminister infrastruktury o programie "Kolej+": przeciwdziałamy wykluczeniu komunikacyjnemu

Spadek liczby pasażerów z powodu pandemii

Gość Polskiego Radia 24 został zapytany o to, na ile pandemia odbiła się na liczbie przewożonych pasażerów. Jak podkreślił, z posiadanych danych wynika, że faktycznie koleje bardzo mocno dotknął okres społecznej kwarantanny. - W kwietniu 2019 roku przewieziono 26 mln pasażerów - mówię tu o wszystkich pasażerach, PKP Intercity, Przewozów Regionalnych, Kolei Mazowieckich etc., zaś w kwietniu 2020 roku przewieziono tych pasażerów tylko 6 mln. Jest to spadek o 20 mln w porównaniu do zeszłego roku i o 77 proc. - wyliczał Tomasz Gontarz.

- W maju widzimy już tendencję lekkiego odbicia. Już tych pasażerów przewieziono blisko 10 mln, ale w zeszłym roku w maju było ich 28 mln. To jest spadek o 65 proc. To są te dane, którymi dysponujemy. Dane za czerwiec będą dostępne pod koniec lipca. To pokazuje jak znaczący jest ubytek pasażerów na kolei - dodał.

Nadzieja dla kolei

Gość PR24 przyznał, że spadek liczby przewożonych pasażerów był gwałtowny i drastyczny. - Ale widzimy już tendencje wzrostowe, z których wynika, że pasażerowie przyzwyczajają się do sytuacji epidemicznej i wracają na kolej, więc mam nadzieję, że ten ubytek pasażerów z miesiąca na miesiąc będzie malał - dodał Tomasz Gontarz.

Zobacz także:

praca budowa zatrudnienie free 1200.jpg
"Największa rewolucja od przeszło dwóch miesięcy". Prof. Jackowski o tarczy antykryzysowej 4.0

W rozmowie padło także pytanie o to, jak ten spadek liczby pasażerów przełożył się na wyniki finansowe przewoźników kolejowych.

- W tarczy antykryzysowej zawarliśmy przepisy, które niejako rekompensują przewoźnikom kolejowym tę sytuację związaną z ubytkiem pasażerów. Chodzi mianowicie o rekompensatę w postaci wypłacenia ulg ustawowych. Bo skoro pasażerowie nie jeżdżą, także ci, którzy korzystają z tych ulg ustawowych, to teoretycznie ta ulga nie powinna być wypłacana. Ale dzięki zapisom tarczy antykryzysowej mogliśmy doraźnie pomóc przewoźnikom kolejowym w naprawieniu ich budżetów - wyjaśnił Tomasz Gontarz.

Posłuchaj
21:56 PR24_MPLS 2020_07_26-15-05-52-Gontarz.mp3 Tomasz Gontarz o sytuacji polskiej kolei w związku z pandemią COVID-19 ("Temat dnia / Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: Tomasz Gontarz (Biuro Ministra Infrastruktury)
Data emisji: 26.07.2020
Godzina emisji: 15.06

PR24/jmo

Czytaj także

Prof. Krysiak: po epidemii gospodarka będzie funkcjonować w nowym reżimie pracy

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 13:23
- Trzeba komunikować społeczeństwu, że to nie jest tak, iż nawet jeśli zakażenia spadną do niskiego poziomu, to trzeba wszystko poluzować - ocenił w Polskim Radiu 24 ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej, profesor Zbigniew Krysiak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Krysiak: nastąpi rewolucyjna korekta, jeśli chodzi o sposób prowadzenia biznesów

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 13:00
- Nie możemy prowadzić modelu globalnego, gdzie mamy łańcuchy dostaw i koncentrację produkcji w Chinach. Gospodarka nie może być uzależniona od innych obszarów geograficznych - powiedział prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej.
rozwiń zwiń