X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Gut: twierdzenie, że koronawirus boi się wysokich temperatur to mit, wszystko zależy od nas

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 10:50
- Społeczeństwo stwierdziło, że zniesienie obostrzeń oznacza zakończenie problemu. To błąd w myśleniu. Europa zaczyna mieć drugą falę koronawirusa z powodu rozluźnienia zachowań przekraczających przyjęte zasady - powiedział prof. Włodzimierz Gut, wirusolog, doradca Głównego Inspektora Sanitarnego.
Prof. Włodzimierz Gut
Prof. Włodzimierz GutFoto: PR24 / Adam Koniecki

O 584 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. To największy dobowy przyrost zakażeń COVID-19 od 8 czerwca, gdy odnotowano w kraju 599 nowych przypadków. Zdaniem prof. Włodzimierza Guta istnieje prawdopodobieństwo, że wynik ten zostanie dość szybko pobity.

koronawirus covid pap 1200.jpg
Otyłość wpływa na przebieg COVID-19. Brytyjscy naukowcy ostrzegają

- Nastąpiło rozluźnienie w podstawowych elementach, które decydują o szerzeniu się wirusa. Ponadto sprzyja temu organizacja wesel i pogrzebów, czyli wydarzeń, podczas których następuje duże wymieszanie różnych osób w bardzo bliskim kontakcie, co przyczynia się do wzrostu liczby zakażeń - wskazał rozmówca Krzysztofa Grzybowskiego.

Posłuchaj
19:34 PR24_MPLS 2020_07_26-09-33-29.mp3 Prof Włodzimierz Gut o sytuacji epidemicznej w Polsce, zachowaniach Polaków wobec zagrożenia koronawirusem oraz o ryzyku pojawienia się drugiej fali pandemii ("Temat dnia/Gość PR24")

Prof. Gut: to jak wróżenie z fusów

Na pytanie o to, czy jesienią istnieje groźba pojawienia się drugiej fali pandemii, prof. Gut stwierdził, że mówienie o tym jest jak "wróżenie z fusów". - Czy do tego dojdzie, zależy w dużej mierze od nas wszystkich – zaznaczył i dodał, że podstawową sprawą powinno być wyegzekwowanie przestrzegania zasad, które obowiązują - Wprowadzenie nawet najskuteczniejszych metod nie ma sensu, jeżeli nie będą one przestrzegane - stwierdził lekarz.

"Błąd w myśleniu"

1200 wirus.jpg
Koronawirus stosuje kamuflaż, żeby komórki go nie rozpoznały. Nowe informacje amerykańskich naukowców

Prof. Włodzimierz Gut zauważył, że społeczeństwo stwierdziło, iż zniesienie obostrzeń oznacza zakończenie problemu z koronawirusem. Podkreślił, że "to błąd w myśleniu".

- Europa zaczyna mieć drugą falę koronawirusa z powodu rozluźnienia zachowań przekraczających przyjęte zasady. Wiemy już, że zakażenie szerzy się na drodze człowiek-człowiek drogą kropelkową. W związku z tym to od nas zależy, na ile narazimy się na zakażenie, a od tego uwarunkowany jest też rozwój epidemii - wskazał w Polskim Radiu 24.

Niesprawdzone przewidywania

W początkowej fazie pandemii pojawiały się opinie, że liczba zakażeń spadnie w zdecydowany sposób w okresie letnim ze względu na wzrost temperatur, które miały osłabić transmisję wirusa. Jednak te przewidywania nie do końca się sprawdzają.

- Twierdzenie, że koronawirus boi się wysokich temperatur to trochę mit. Zachorowania przeniosły się przecież do miejsc, gdzie prawie cały czas jest gorąco. Liczyć możemy jedynie na siebie - powiedział doradca Głównego Inspektora Sanitarnego.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: prof. Włodzimierz Gut, wirusolog, doradca Głównego Inspektora Sanitarnego
Data emisji: 26.07.2020
Godzina emisji: 09.33

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dr Sutkowski nt. koronawirusa: nikt nie zwolnił nas z odpowiedzialności i zdrowego rozsądku

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2020 19:19
- Osoby przestrzegające zaleceń spotykają się często z pobłażliwym uśmiechem lub nawet z ostracyzmem. Zupełnie niepojęte jest dla mnie, że tak dziwne są to reakcje. w przestrzeni zamkniętej bezwzględnie powinniśmy nosić maseczki. Niektórzy zachowują się niestety jak jeźdźcy bez głowy - powiedział dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Religa: nawet bezobjawowe przechorowanie koronawirusa może pozostawić pewne symptomy

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 21:47
- Do momentu gdy przed powstaniem szczepionki 60-70 proc. społeczeństwa nie przechoruje koronawirusa, będzie on cały czas groźny - powiedział prof. Piotr Religa z Instytutu Karolinska w Solnej w Sztokholmie. - Bezobjawowe zachorowanie może pozostawiać ślady w postaci m.in. lokalnego zwłóknienia płuc - dodał.
rozwiń zwiń