X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Witold Modzelewski: niektóre kraje UE w sposób legalny pozbawiają środków inne

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 15:40
- Państwa takie jak Luksemburg czy Holandia mają cały zestaw instrumentów, abyśmy nie otrzymywali wpływów dochodowych do budżetu. To nieoficjalne pozbawianie innych państw środków w sposób legalny - powiedział w Polskim Radiu 24 ekonomista prof. Witold Modzelewski.
Prof. Witold Modzelewski
Prof. Witold ModzelewskiFoto: TB/PR24

unia europejska free 1200
Fundusze unijne – silny impuls dla gospodarki i kultury

Zgodnie z porozumieniem zawartym we wtorek nad ranem w Brukseli, Polska ma pozyskać w ramach funduszu odbudowy ponad 124 mld euro w grantach, a łącznie z uprzywilejowanymi pożyczkami - 160 mld euro.

Otwieramy nowy rozdział członkostwa w UE, kiedy Polska jest pełnoprawnym partnerem dla największych, ale to także rozdział szans, gdzie w najbliższych 7 latach mamy możliwości doganiania tych, którzy jeszcze niedawno wydawali się poza zasięgiem - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Posłuchaj
24:48 PR24_MPLS 2020_07_21-14-34-07.mp3 Prof. Witold Modzelewski o budżecie unijnym od strony formalnej i nieformalnej (Temat Dnia/Gość PR24)

Prof. Witold Modzelewski w Polskim Radiu 24 zwracał uwagę na inne finansowe zjawisko w Unii Europejskiej, o którym nie wszyscy chcą mówić głośno. - Dochody budżetowe w niektórych państwie są przechwytywane w różny sposób przez inne państwa - wskazywał.

EN_01437963_0003-1200pm.jpg
"Polska na pewno liczy się dużo bardziej niż kilka lat temu". Premier o sukcesie negocjacyjnym w Brukseli

"Niejawne transfery o wartości setek miliardów euro"

Gość Polskiego Radia 24 podkreślał, że istnieje zjawisko migracji dochodów budżetowych między państwami. - Niektóre państwa przechwytują dochody, które wpływałyby do budżetów narodowych innych państw - mówił.

- Np. Luksemburg jest liderem, który wykształcił praktykę polegającą na tym, że państwo, które jest beneficjentem, przejmuje przy pomocy swoich działań dochody budżetowe, podatkowe, które poprzednio wpływały np. do budżetu Polski - tłumaczył.

Czytaj także:

Profesor zwracał uwagę na skalę tego zjawiska. - Gdybyśmy znali transfery niejawne zachodzące w Luksemburgu czy Holandii, wynoszące kilkaset miliardów euro, wtedy moglibyśmy rzeczywiście mówić kto jest rzeczywistym beneficjentem polityki fiskalnej i kto na tym zyskuje, a kto traci - wyjaśniał.

- Saldo jest takie, że państwa południa Europy są w bilansie na minusie. To problem od wielu lat. Zaczęliśmy przeciwstawiać się temu zjawisku i stąd nasze kłopoty, np. z oskarżeniami o praworządność - ocenił.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Witold Modzelewski (ekonomista)

Data emisji: 21.07.2020

Godzina emisji: 14.34

ks

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Jesteśmy zabezpieczeni z każdej strony". Premier o środkach UE w kontekście samorządności

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 11:47
- Rada Europejska działa na zasadzie jednomyślności, więc Polska i Węgry będą musiały się wypowiedzieć ws. mechanizmu praworządności. Jesteśmy zabezpieczeni z każdej strony - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki, po powrocie ze szczytu UE w Brukseli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Liderzy wykazali się dużą determinacją". Dr hab. Zajączkowski o zapisach szczytu UE

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 12:26
- Główni gracze, czyli Francja i Niemcy, zgodzili się na łagodniejsze ustalenia dotyczące kwestii powiązania unijnych funduszy z praworządnością. Jest świadomość tego, że Europa musi być spójna i silna pod względem politycznym oraz gospodarczym, stąd dążenie do podpisania porozumienia - powiedział dr hab. Kamil Zajączkowski z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jedyna konstrukcja walcząca z unijnym establishmentem". Prof. Gil ocenił działania Grupy Wyszehradzkiej

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 15:04
- Nadanie obecnego kształtu współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej było dobrym posunięciem. Jej konsolidacja, przede wszystkim na osi Warszawa-Budapeszt, zdała egzamin - powiedział prof. Andrzej Gil, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
rozwiń zwiń