X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Małgorzata Bonikowska: Europa potrzebuje wizji na kolejne dekady

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 13:08
- Pieniądze z unijnego Fundusz Odbudowy, z jednej strony pomogą krajom Europy wyjść z kryzysu gospodarczego po pandemii, ale z drugiej strony, dźwignąć Unię Europejska jako wspólnotę państw i wyznaczyć wizję na przyszłość - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Dr Małgorzata Bonikowska
Dr Małgorzata Bonikowska Foto: PR24/MS

Szef Rady Europejskiej przedstawił nową propozycję dotyczącą Funduszu Odbudowy. Ogólna jego wielkość pozostała na razie bez zmian, to 750 miliardów euro, ale są zmiany w proporcjach, jeśli chodzi o dotacje i pożyczki. Początkowo w Funduszu miało być pół biliona euro grantów, reszta pożyczek. Teraz dotacji ma być 450 miliardów euro, a pożyczek 300 miliardów euro.

"Kierunek oszczędny"

1200_Morawiecki_PAP.jpg
Premier: Polska przeciwna propozycjom wiązania funduszy z praworządnością

Zmiany nastąpiły też jeśli chodzi o zarządzanie Funduszem, które mają wyjść naprzeciw oczekiwaniom Holandii, dając jej większy wpływ na zatwierdzanie reform unijnych krajów finansowanych z Funduszu.

Dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych mówiła w PR24, że na obecnym unijnym szczycie, finalnego porozumienia nie będzie. - Odwrócenie proporcji, czyli zmniejszenie skali grantów dla poszczególnych państw, idzie w kierunku oszczędnym - dodała.

Ekspertka podkreśliła, że UE najpierw ustala co dalej z koronakryzysem, a dopiero za tym jak dodała, idą pieniądze. - Oczywiście osią sporną pozostają też sprawy praworządności i sprawy klimatyczne, ale wszystkim zależy na tym, by do porozumienia dojść szybko - powiedziała.

"Potrzebna wielka wizja"


Posłuchaj
23:52 _PR24_AAC 2020_07_18-11-33-38.mp3 Dr M. Bonikowska o unijnym szczycie ("Gość PR24")

 

- Dziś w Europie potrzebna jest wielka wizja by przypomnieć sobie czym jest Unia Europejska, a pieniądze są tu kwestią trochę wtórną. Na koniec dnia uda się porozumieć, ale pieniądze są połączone z wizją na następne dekady - mówiła dr Małgorzata Bonikowska.

Przypomniała, że Polska z nadszarpniętą ostatnio reputacją w UE, ma teraz szansę odbudować swoją pozycję włączając się w dyskusję o unijnym budżecie i unijnym Funduszu Odbudowy, nadając tym rozmowom ton.

- Nie ma takiego potencjału jak Polska, np. Holandia, mimo że jest silna gospodarczo. My mamy potencjał ludnościowy, a na dodatek jesteśmy liderem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej stąd możemy więcej - przypominała.


Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Błażej Prośniewski

Gość: dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych)

Data emisji: 18.07.2020

Godzina: 11.33


Czytaj także

Beata Płomecka o Funduszu Odbudowy UE: czekają nas długie, trudne i wyboiste negocjacje

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 00:13
- Mniej więcej wiemy, jaką Fundusz Odbudowy miałby mieć wielkość - to od 1,5 do 2 bln euro. Natomiast nie wiemy, jak miałby być finansowany i jak pieniądze miałyby być przekazywane państwom członkowskim - mówiła w Polskim Radiu 24 brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska przekaże 750 tysięcy euro na opracowanie szczepionki przeciwko koronawirusowi

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 08:42
- Każdy kraj V4 przekaże identyczną kwotę. W sumie cała Grupa Wyszehradzka zadeklarowała 3 miliony euro - poinformował premier Mateusz Morawiecki. 
rozwiń zwiń