X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Agnieszka Kwiatkowska: kwestionowanie wyników wyborów to dość popularna rzecz w demokracji

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 12:00
- Uznanie wyniku wyborów jest czymś niezależnym od stwierdzenia, że miały miejsce pewne nieprawidłowości - wskazywała w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Kwiatkowska, socjolog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. - Rozpatrzenie protestów przez Sąd Najwyższy będzie służyć nie tylko podważeniu wyniku wyborów, ale pomoże też w przygotowaniu listy postulatów przed kolejnymi wyborami po to, żeby te nieprawidłowości nie wystąpiły ponownie - dodała.
Pałac Prezydencki
Pałac PrezydenckiFoto: prezydent.pl

Platforma Obywatelska będzie się domagać od Sądu Najwyższego stwierdzenia, że wybory prezydenckie 2020 są nieważne.

- Wybory prezydenckie nie były równe ani uczciwe, nie spełniały standardów demokratycznych – argumentuje szef PO Borys Budka. W niedzielę 12 lipca Andrzej Duda uzyskał 51,03 proc. głosów, Rafał Trzaskowski - 48,97 proc. Frekwencja wyborcza w II turze głosowania wyniosła 68,18 proc.

Posłuchaj
21:35 KWIATKOWSKA.mp3 17.07.2020 Dr Agnieszka Kwiatkowska: Kwestionowanie wyników wyborów, to dość popularna rzecz w demokracji. (Temat Dnia/Gość PR24)

 

Do czwartku, do godz. 16, w Sądzie Najwyższym zarejestrowano 226 protestów wyborczych, ale faktyczny ich wpływ jest większy, gdyż kilkaset złożonych pism jeszcze formalnie nie zostało zarejestrowanych - poinformował zespół prasowy SN. Czwartek jest ostatnim dniem na wnoszenie protestów.

"Są osoby, które uważają, że ich prawa wyborcze nie zostały w pełni zrealizowane"

Dr Agnieszka Kwiatkowska pytana o postawę liderów Koalicji Obywatelskiej dotyczącą podważania wyniku wyborów zauważyła, że protesty złożyli nie tylko liderzy Platformy Obywatelskiej, ale także część Polonii.


Borys Budka PAP (2)-1200.jpg
"Nie chce dać o sobie zapomnieć po wyborach". Dr Bartłomiej Biskup o Koalicji Obywatelskiej

- Nie mamy wglądu w te protesty, część z nich to protesty grupowe. Trudno oszacować, jaka ostatecznie liczba osób te protesty złoży. Musimy poczekać na decyzję Sądu Najwyższego - powiedziała w PR24 socjolog z SWPS. - Zaakceptowanie, uznanie wyniku wyborów, jest czymś niezależnym od stwierdzenia, że miały miejsce pewne nieprawidłowości. Rozpatrzenie ich przez SN będzie służyć nie tylko podważeniu wyniku wyborów, ale też pomoże w przygotowaniu listy postulatów przed kolejnymi wyborami, żeby te nieprawidłowości nie wystąpiły ponownie - dodała.

Prowadzący audycję pytał o aktywność ws. protestów wyborczych liderów największej partii opozycyjnej, m.in. Borysa Budki. Gość PR24 zastrzegła jednak, że "trudno jest danej partii wywierać wpływ na Sąd Najwyższy - on pozostanie niezawisły w swej decyzji". Wyjaśniała ponadto, jakie jest znaczenie i geneza procesów wyborczych w demokracji.

- Część osób jest zmęczonych, ale są osoby, które mają poczucie, że ich prawa wyborcze nie zostały zrealizowane w pełni w tych wyborach. Wyborcy oczekują od liderów Platformy Obywatelskiej podjęcia działań ws. tych praw. Kwestionowanie wyników wyborów i to, że np. opozycja zgłasza wnioski o ponowne przeliczenie głosów, to dość popularna rzecz w demokracji - powiedziała dr Agnieszka Kwiatkowska.

W audycji także m.in. o tym, czy Rafałowi Trzaskowskiemu uda się utrzymać mobilizację swoich wyborców.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: dr Agnieszka Kwiatkowska, socjolog (SWPS)

Data emisji: 17.07.2020

Godzina emisji: 11.33

PR24/PAP/IAR/tb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dlaczego PiS wygrywa kolejne wybory? Publicysta: rząd postawił na politykę godnościową

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 19:12
- Prawo i Sprawiedliwość, jako pierwsza duża siła polityczna, przedstawiło konkretną ofertę dla osób poszkodowanych przez III RP - powiedział Krzysztof Karnkowski z "Gazety Polskiej Codziennie". - Element godnościowy, pewne dowartościowanie i poczucie siły wyborców Andrzeja Dudy jest niezwykle istotne w poparciu dla prezydenta oraz PiS - dodał Jakub Majmurek z "Krytyki Politycznej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wszyscy z nami chcą rozmawiać". Władysław T. Bartoszewski o sytuacji w PSL po wyborach

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 08:35
- Nie chcemy zostać przystawką ani jednej, ani drugiej partii. Chcemy zachować niezależność - powiedział w Polskim Radiu 24 Władysław Teofil Bartoszewski, poseł PSL-Koalicji Polskiej. Gość mówił o sytuacji w Koalicji Polskiej po wyborach prezydenckich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Musimy ją zmieniać, ale sensownie". Michał Woś o polskiej energetyce

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 08:27
- To nie jest jednak tak, że z dnia na dzień z powodów ideologicznych, wyłączymy jedną czy drugą elektrownię węglową - mówił w Polskim Radiu 24 minister środowiska, Michał Woś. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł PiS: musimy wspólnie pracować nad sklejeniem naszego społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 09:10
- Spróbujmy wrócić do szanowania się, bo tego brakuje zarówno w internecie, jak i w życiu politycznym - mówił na antenie Polskiego Radia 24 poseł PiS Robert Telus. Gościem audycji "Dwie strony" była także poseł Lewicy Hann Gill-Piątek.
rozwiń zwiń