X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Nie mam wiary w ukaranie zbrodniarzy". Ewa Siemaszko o ludobójstwie wołyńskim

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2020 14:20
- Terminu ludobójstwo w stosunku do zbrodni na Wołyniu pierwsi użyli Józef Turowski i mój ojciec Władysław Siemaszko, autorzy jednej z książek wydanej w 1990 r. - mówiła w Polskim Radiu 24 Ewa Siemaszko, badaczka ludobójstwa wołyńskiego.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: domena publiczna
pap-arch-ipn-ekshumacje-1200.jpg
Szef MSZ Ukrainy: są pierwsze pozwolenia na ekshumacje szczątków Polaków

Zbrodnia wołyńska była antypolską czystką etniczną, przeprowadzoną przez nacjonalistów ukraińskich, ludobójstwem. Objęła nie tylko Wołyń, ale również województwa lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie, a także część województw lubelskiego i poleskiego.

Zbrodni dokonała w latach 1943-1945 Organizacja Nacjonalistów Ukraińskich: frakcja Stepana Bandery (OUN-B) oraz jej zbrojne ramię Ukraińska Armia Powstańcza (UPA). Według szacunków polskich historyków, ukraińscy nacjonaliści zamordowali na Wołyniu i w Galicji Wschodniej około 100 tys. Polaków. Jak podaje IPN, wskutek polskich akcji odwetowych do wiosny 1945 r. zginęło prawdopodobnie 10-12 tys. Ukraińców.

"Niesamowite okrucieństwo"

- Zbrodnia wołyńska wyróżniała się niesamowitym okrucieństwem. Ono zdarzało się i Niemcom i Sowietom, ale Ukraińcy mordowali Polaków okrutnie - powiedziała badaczka. Jak dodała, najbardziej dramatycznym odkryciem były dla niej relacje małych dzieci, które opisywały zbrodnie z najdrobniejszymi detalami.

Posłuchaj
21:51 _PR24_AAC 2020_07_12-13-07-36.mp3 E. Siemaszko o ludobójstwie wołyńskim ("Gość PR24")

- Okrucieństwo nie było oszczędzane nikomu, choć nie wszyscy zginęli z udręczeniem, bo bywało, że ludzie byli po prostu rozstrzeliwani - przypomniała. Jak podkreśliła, nie ma wiary w to, że jakikolwiek sprawca tego ludobójstwa za nie odpowie.

Jak zaznaczyła, dlatego, że większość nie żyje, a po drugie dlatego, iż współczesna Ukraina jest zainteresowana gloryfikacją zbrodniarzy, a nie ich karaniem.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Ewa Siemaszko (badaczka zbrodni wołyńskiej)
Data emisji: 12.07.2020
Godzina: 13.09

Czytaj także

"Walka o pamięć, o miejsca pochówku ciągle trwa". Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski o Rzezi Wołyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2020 08:28
- "Nie o zemstę lecz o pamięć i prawdę wołają ofiary ludobójstwa". Dodałbym, że ofiary wołają także o pochówki - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który od lat upamiętnia ofiary ludobójstwa w Wołyniu i Małopolsce wschodniej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie ma pojednania bez pamięci i prawdy". Premier o Rzezi Wołyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 18:45
Nie ma słów, które potrafiłyby opisać okrucieństwo zbrodni; nie ma pojednania bez pamięci i prawdy - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki w Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

77. rocznica krwawej niedzieli. Uczczono pamięć ofiar Rzezi Wołyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 20:31
W Warszawie upamiętniono ofiary rzezi wołyńskiej. Uroczystości w stolicy rozpoczęły się złożeniem kwiatów przed znajdującą się w Katedrze Polowej Wojska Polskiego tablicą upamiętniającą ofiary rzezi wołyńskiej i mszą świętą. Dziś, w rocznicę krwawej niedzieli, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.
rozwiń zwiń