X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Największą tajemnicą miejsce mordu i pochówku ofiar". Wasilewski o obławie augustowskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 17:40
- Nadal jest to temat nierozpoznany, nie ma możliwości uzyskania pomocy ze strony państw, które mogłyby to rozstrzygnąć w sposób definitywny - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Wasilewski, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej. Tematem audycji była obława augustowska z 1945 roku, a w szczególności to, że wciąż nie jest znane miejsce mordu i pochówku ofiar.
Giby. nz Obchody rocznicy obławy augustowskiej na Górze Krzyży,
Giby. n/z Obchody rocznicy obławy augustowskiej na Górze Krzyży, Foto: PAP/Artur Reszko

Obława augustowska to operacja przeprowadzona w lipcu 1945 roku przez oddziały 50 Armii radzieckiej i wojska NKWD oraz wydzielone oddziały LWP i UB. Miała na celu rozbicie i likwidację oddziałów podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego w rejonie Suwałk i Augustowa. Obława augustowska nazywana jest niekiedy "małym Katyniem".

Posłuchaj

19:49 OBLAWA AUGUSTOWSKA.mp3 11.07.2020 Jarosław Wasilewski o tym, czego jeszcze nie wiemy o obławie augustowskiej. (Temat Dnia / Gość PR24)

Celem obławy augustowskiej było zniszczenie polskiego oporu przeciwko sowietyzacji Polski. Akcję przeprowadzono, bo chodziło też o zastraszenie ludności i zniszczenie tego ducha sprzeciwu wobec narzucanego powojennej Polsce komunizmu.

- Dokonywano aresztowań osób, które potencjalne były niechętnie komunizmowi, szkodziły władzy sowieckiej i były związane z oddziałami partyzanckimi - mówił w PR24 Jarosław Wasilewski. - Obława augustowska była akcją represyjną skierowaną przeciwko polskiemu podziemiu niepodległościowemu, a konkretnie Armii Krajowej. To zbrodnia wciąż mało znana i słabo rozpoznana - dodał.

"Sprawcą mordu był Związek Sowiecki"

Historyk zwrócił uwagę na to, że wciąż największą tajemnicą jest miejsce mordu i pochówku ofiar obławy augustowskiej.

- Nadal jest to temat nierozpoznany, nie ma możliwości uzyskania pomocy ze strony państw, które mogłyby to rozstrzygnąć w sposób definitywny. Sprawcą mordu był Związek Sowiecki, który skrzętnie ukrył tę informacje w czasie swego istnienia, a obecna Rosja, będąca spadkobierczynią tamtego państwa, uchyla się od odpowiedzi. Państwo białoruskie też nie podjęło woli współpracy w tym zakresie - mówił historyk IPN.

obława ipn 1200.jpg
Obława Augustowska. 74 lata ukrywania prawdy

Gość PR24 opowiadał o badaniach dot. obławy augustowskiej. W audycji pada rok 1987, kiedy jeden z okolicznych mieszkańców odszukał zwłoki zakopane w okolicach wsi Giby.

Więcej w zapisie całej audycji

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Jarosław Wasilewski, Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Białymstoku

Data emisji: 11.07.2020 

Godzina emisji: 17:05

PR24/PAP/tb

Czytaj także

Obława Augustowska. 74 lata ukrywania prawdy

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 10:20
Rosja odmawia przekazania Polsce dokumentów, które pomogłyby w ustaleniu miejsc pochówku 592 Polaków, którzy zaginęli podczas Obławy Augustowskiej. 
rozwiń zwiń