X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Tysiące osób wybrały Polskę". Dr Paweł Warot w 100. rocznicę plebiscytu na Warmii i Mazurach

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 13:38
- Obchody 100. rocznicy plebiscytu na Warmii i Mazurach są bardzo ważne, gdyż musimy uzmysłowić sobie, że tysiące osób wybrały Polskę. Ci ludzie byli też zaangażowani w akcję na rzecz polskości - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Paweł Warot, naczelnik delegatury IPN w Olsztynie.
Uroczystości w Działdowie z okazji rocznicy plebiscytu na Warmii i Mazurach
Uroczystości w Działdowie z okazji rocznicy plebiscytu na Warmii i Mazurach Foto: nac.gov.pl

Tematem audycji była 100. rocznica plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu. - Ten plebiscyt odbył się w niezwykle trudnych warunkach dla Polski i Polaków. Z jednej strony obchodzimy porażkę, bo polską stronę poparło ledwie 3,5 proc. biorących udział, ale patrząc z bliska na tę historię, Polska toczyła wówczas śmiertelny bój z Rosją bolszewicką. Te obchody są bardzo ważne, gdyż musimy uzmysłowić sobie, że tysiące osób jednak wybrały Polskę. Ci ludzie byli zaangażowani w akcję na rzecz polskości - tłumaczył dr Paweł Warot.

Twitter IPN Warmia i Mazury 1920 1200.jpg
IPN uczci Polaków, którzy 100 lat temu opowiedzieli się za polskością Warmii, Mazur i Powiśla

- O ile Polska odzyskała niepodległość w 1918 r., Warmia i Mazury nie zostały z automatu dołączone do Polski, lecz miała o tym decydować konferencja w Wersalu. Tam ustalono, że dojdzie do plebiscytu. Uwaga państwa polskiego była skupiona na wojnie z Rosją, a Niemcy jednocześnie zaangażowali maksimum środków, a także sprowadzili ok. 100 tys. osób, które rzekomo urodziły się na Warmii i Mazurach - dodał.

Posłuchaj
23:39 _PR24_AAC 2020_07_11-14-33-27.mp3 Dr Paweł Warot o plebiscycie na Warmii, Mazurach i Powiślu z 11 lipca 1920 r.

- Brakowało przywódców i elity uświadomionej w kierunku Polski. Musimy także pamiętać o niemieckiej propagandzie, która ośmieszała Polskę. Na kartach do głosowania głosujący mieli wybór między Polską a Prusami Wschodnimi. Osoby, które głosowały wybierały Prusy, gdyż je znali. Dochodziło także do wielu fałszerstw, np. przy urnie stał żandarm niemiecki i sprawdzał jak jest oddawany głos - ocenił rozmówca.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: dr Paweł Warot (IPN)

Data emisji: 11.07.2020

Godzina: 14.33

pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Potrafił wybudzić ducha narodu polskiego". Jan Józef Kasprzyk o Józefie Piłsudskim

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 22:35
- To dzięki temu Józef Piłsudski zwyciężył, odzyskaliśmy niepodległość, że poczuliśmy jako naród, że możemy dokonać rzeczy, zdawałoby się, niemożliwej - przywrócić Polskę na mapy świata po półtorawiekowej niewoli - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

80. rocznica pierwszego transportu do Auschwitz. Historyk: celem była eksterminacja Polaków

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2020 16:08
- Obozy takie jak w Auschwitz w 1940 r. zaczęły się wypełniać Polakami, głównie przez ogromną akcję represyjną przeciwko polskim elitom. Ta polityka prowadziła do tego, by Polacy ugięli się i przestali organizować konspirację - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Bogusław Kopka, historyk.
rozwiń zwiń