X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

"Podział biegnie tym samym torem". Elżbieta Królikowska-Avis o wyborach prezydenckich

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 14:32
- W Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych podział biegnie dokładnie tym samym torem: między Polską spod znaku Jana Pawła II a Polską spod znaku gen. Czesława Kiszczaka. Wyniki wyborów to odzwierciedlają - stwierdziła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Królikowska-Avis, korespondentka polskich mediów w Wielkiej Brytanii.
Elżbieta Królikowska-Avis
Elżbieta Królikowska-AvisFoto: PR24/AK

W Wielkiej Brytanii w pierwszej turze wyborów prezydenta RP wygrał Rafał Trzaskowski, wyprzedzając Szymona Hołownię i Andrzeja Dudę. Oddano 109 674 ważne głosy, z czego Trzaskowski uzyskał 53 048, co stanowi 48,37 proc. ogółu, Hołownia - 19 167 (17,48 proc.), a Duda - 17 047 (15,54 proc.). Czwarte miejsce zajął Krzysztof Bosak (12 728 głosów), dalej znaleźli się Robert Biedroń (5358 głosów) i Władysław Kosiniak-Kamysz (1201 głosów). Żadnego z pozostałych kandydatów nie poparło więcej niż 350 osób.

W 10 spośród 11 utworzonych obwodów do głosowania kolejność pierwszych sześciu kandydatów była taka sama jak w skali całego kraju, w jednym - w obwodzie Londyn II - Andrzej Duda był na drugim miejscu, a Szymon Hołownia na trzecim. Frekwencja wyniosła 64,51 proc.

"Głosowania w wyborach raz na 4 lata, to nie jest nadmiar obowiązków"

O wynikach wyborów w Wielkiej Brytanii, frekwencji oraz wzajemnych relacjach obywatel-państwo, także w odniesieniu do emigrantów z Polski mieszkających na Wyspach, mówiła Elżbieta Królikowska-Avis, korespondentka polskich mediów w Wielkiej Brytanii.

- Frekwencja 64 proc. w prawdziwych demokracjach, to frekwencja dość niska. Proszę spojrzeć na Niemcy, USA czy Wielką Brytanię. Nie ma się czym chwalić - stwierdziła Elżbieta Królikowska-Avis.


Posłuchaj
24:39 AVIS.mp3 30.06.2020 Elżbieta Królikowska-Avis: Frekwencja 64 proc. w prawdziwych demokracjach, to frekwencja dość niska. Nie ma się czym chwalić. (Temat Dnia / Gość PR24)

 

Gość PR24 pytana o strukturę społeczną emigracji i poglądy głosujących na Wyspach Polaków, odniosła się do dość znanych podziałów.

W Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych podział biegnie dokładnie tym samym torem: między Polską spod znaku Jana Pawła II a Polską spod znaku gen. Czesława Kiszczaka. Wyniki wyborów odzwierciedlają ten podział - stwierdziła Elżbieta Królikowska-Avis

- Obserwowałam historię tego podziału w Wielkiej Brytanii. Na początku Polonia była zintegrowana, po 2003, po otwarciu granic, po wstąpieniu do UE zmieniła się struktura światopoglądowa Polaków w Wielkiej Brytanii. Przyjechali na Wyspy za chlebem i ten podział został ustalony - dodała.

Big Ben 1200 free
Wielka Brytania: rekordowa liczba Polaków zarejestrowała się do udziału w wyborach

Według Elżbiety Królikowskiej-Avis sztab Andrzeja Dudy powinien walczyć o jak najwyższą frekwencję w wyborach prezydenckich.

- Powinno się podnosić sprawę stosunku obywatela do państwa. Zobowiązania władzy wobec obywatela są powszechnie znane, a rzadziej wspomina się o zobowiązaniach obywatela wobec państwa. Prezydent obiecuje wciąż nowe gratyfikacje. To jest w porządku, ale powinien zaapelować do wyborców o ich udział w procesach demokratycznych - stwierdziła korespondentka w rozmowie z PR24. - Głosowania w wyborach raz na 4 lata, to nie jest nadmiar obowiązków - dodała.

***

Na terytorium Wielkiej Brytanii wybory prezydenta RP odbywały się tylko korespondencyjnie. Do wyborców, którzy się zarejestrowali, wysłano 129 417 pakietów wyborczych. W terminie odesłanych zostało 114 100 z nich, co oznacza, że 4426 głosów nie mogło zostać uwzględnionych, najczęściej z powodu braku podpisanego oświadczenia o osobistym i tajnym głosowaniu, niezaklejonej koperty bądź postawienia znaku X przy więcej niż jednym nazwisku lub niepostawienia go wcale. W Wielkiej Brytanii zainteresowanie wyborami było znacznie wyższe niż w jakichkolwiek wcześniejszych wyborach. 

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: Elżbieta Królikowska-Avis (korespondentka polskich mediów w Wielkiej Brytanii)
Data emisji: 30.06.2020
Godzina emisji: 13.33

PR24/PAP/IAR/tb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wielka Brytania: rekordowa liczba Polaków zarejestrowała się do udziału w wyborach

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 18:14
Już ponad 110 tys. obywateli polskich przebywających w Wielkiej Brytanii zarejestrowało się, aby wziąć udział w zaplanowanych na 28 czerwca wyborach Prezydenta RP. To zdecydowany rekord, jeśli chodzi o polskie wybory w Wielkiej Brytanii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Bielan: prezydent Andrzej Duda będzie na debacie telewizji publicznej w poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 08:55
- Telewizja publiczna zaprosiła na poniedziałek oba sztaby. Jest to debata z udziałem publiczności, wyborcy będą mogli zadawać pytania. To ma sens - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Bielan, europoseł i rzecznik sztabu prezydenta. - Można zastanawiać się, czy Rafał Trzaskowski zgodzi się przyjść na tę debatę. - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MSZ: mamy rekord frekwencyjny w wyborach za granicą. W drugiej turze będzie kolejny

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 08:11
- W wyborach przeprowadzonych za granicą odnotowaliśmy rekord frekwencji, także jeśli chodzi o liczbę głosów korespondencyjnych. Myślę, że w drugiej turze będzie podobnie. Już mamy informację, że zapisało się ponad pół miliona wyborców - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Jabłoński, wiceszef MSZ. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicysta: jeśli wyborcy Konfederacji zagłosują na Andrzeja Dudę, wynik mamy przesądzony

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 10:11
- Jeśli wyborcy Konfederacji się zmobilizują i zagłosują na Andrzeja Dudę, to wynik drugiej tury mamy rozstrzygnięty - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Paweł Krulikowski. Gośćmi audycji byli także: Wojciech Biedroń ("Sieci") i Dariusz Grzędziński ("Super Express").
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czy oni w ogóle pójdą na wybory?". Prof. Ewa Marciniak o wyborcach Krzysztofa Bosaka

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 12:46
- Krzysztof Bosak utrzymuje, że jego wyborcy sami zdecydują, na kogo zagłosują w II turze. Moje wątpliwości są jednak takie, czy oni w ogóle pójdą na wybory, a jeśli tak, to jakich wyborów dokonają. Czy tych zgodnych z preferencjami ideowymi, czy też nie? - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Ewa Marciniak, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Żukowski: w drugiej turze trzeba pozyskać nowych wyborców i zmobilizować dotychczasowych

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 11:55
- Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski mają za zadanie nie tylko pozyskać wyborców kandydatów, którzy nie weszli do drugiej tury, ale także utrzymać mobilizację swoich wyborców z pierwszej tury oraz pozyskać dodatkowych - tych, którzy nie głosowali w pierwszej turze - powiedział w Polskim Radiu 24 socjolog i politolog dr Tomasz Żukowski. 
rozwiń zwiń