X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Jan Żaryn: Polska musi się upominać o podmiotowość swojego regionu

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 18:07
- Nasza wola dobicia się do świadomości Europejczyków z faktem, że Bitwa Warszawska była 18. decydującą o losach świata bitwą zostanie szybko skontrowana (…) przez mechanizm propagandowy, który działa w warunkach omnipotencji mediów, które są w stanie zatrzymać ważną informację, gdy przestanie ona pasować do bieżącej politycznej potrzeby - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Jan Żaryn, p.o. dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego.
Prof. Jan Żaryn
Prof. Jan Żaryn Foto: PR24/AK

101 lat temu, 28 czerwca 1919 roku w Pałacu Wersalskim państwa zwycięskiej koalicji podpisały traktat pokojowy z Niemcami. Jednym z jego postanowień było przyznanie Polsce większości ziem zaboru pruskiego oraz przeprowadzenie plebiscytów na Warmii, Mazurach i Górnym Śląsku.

Wersal 1200.jpg
Prof. Odziemkowski: "Traktat wersalski nie był zły, to jego realizacja zawiodła"

Prof. Jan Żaryn przypominał o przypadającej 28 czerwca rocznicy podpisania Traktatu Wersalskiego.  - Okazało się rok temu, że nikt poza Polakami nie jest zainteresowany, by przypomnieć o setnej rocznicy stulecia podpisania Traktatu Wersalskiego. To było znamienne dla rozumienia współczesnej polityki międzynarodowej. My byliśmy zainteresowani tym wydarzeniem, ponieważ podpisy Ignacego Paderewskiego i Romana Dmowskiego były dowodem na to, że nie tylko odzyskaliśmy niepodległość, ale że staliśmy się państwem, choć tak młodym, to współtworzącym w sposób podmiotowy pokój światowy. To ewenement w naszych dziejach, powinniśmy być z tego dumni - przypominał.

Posłuchaj
11:11 _PR24_AAC 2020_06_29-16-48-33.mp3 29.06.2020 Prof. Jan Żaryn (polskie Radio 24/Świata pogląd)

- Niewątpliwie ta duma nie jest podzielana przez współczesna Europę. Bardzo dużo uczyniła dyplomacja francuska i niemiecka, by te okopy dzielące politykę tych dwóch państw zostały zasypane. Jednym z nich jest pamięć o Traktacie Wersalskim z 1919 r. To my jako Europa Środkowa musimy się ciągle dopominać i grać o podmiotowość naszego regionu. Nie jesteśmy stroną, która narzuca celebrowanie rocznic, ale także nie jesteśmy na serio brani pod uwagę w tych celebracjach - dodał historyk.

W Warszawie prezydent Andrzej Duda oddał hołd Ignacemu Janowi Paderewskiemu i Romanowi Dmowskiemu w 101. rocznicę podpisania Traktatu Wersalskiego. Podczas uroczystości złożono wieńce przed pomnikami obu Ojców Niepodległości, których podpisy widnieją na najważniejszym traktacie kończącym I wojnę światową. Uroczystość zorganizował Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Audycja: Świata pogląd

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Jan Żaryn

Data emisji: 29.06.2020

Godzina emisji: 16:47

PR24/PAP/ka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak