Piotr Naimski: rząd Jana Olszewskiego został obalony przez "koalicję strachu"

2020-06-06, 15:10

Piotr Naimski: rząd Jana Olszewskiego został obalony przez "koalicję strachu"
Piotr Naimski. Foto: PR/MS

- 4 czerwca 1992 r. rząd Jana Olszewskiego został obalony przez "koalicję strachu", nie tylko przed lustracją. Był to także strach uczestników kompromisu okrągłostołowego, którzy poczuli się przerażeni i zagrożeni.  - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Naimski, sekretarz stanu w KPRM, działacz opozycji w PRL.

Posłuchaj

Piotr Naimski o działaniach i kulisach obalenia rządu Jana Olszewskiego ("Temat Dnia/Gość PR24")
+
Dodaj do playlisty

Gość Polskiego Radia 24 wspominał rząd Jana Olszewskiego. - Olszewski wszedł on do gabinetu w momencie, gdy nasze państwo nie miało budżetu. Jego celem było uzyskanie dla Polski statusu, kiedy niepodległość jest niepodważana, suwerenne decyzje są podejmowane w Warszawie, a decyzje gospodarcze są postawione na nogach a nie na głowie. Udało się doprowadzić do tego, że Sejm przyjął budżet na rok 1992, a to było wtedy fundamentalne - ocenił Piotr Naimski.

Powiązany Artykuł

Olszewski 1200.jpg
"Noc teczek", czyli odwołanie rządu Jana Olszewskiego

Strach przed kompromitacją

- Polacy zbyt dobrze zagłosowali przeciwko komunistom. "Okrągły Stół" nagle musiał więc zmienić ordynację i reguły głosowania. Zrobiono to po to, by ratować komunistycznych aparatczyków, którzy na mocy porozumienia mieli zasiąść w strukturach władzy - zaznaczył.

- 4 czerwca 1992 r. rząd Jana Olszewskiego został obalony przez "koalicję strachu", nie tylko przed lustracją. Był to także strach uczestników kompromisu okrągłostołowego, którzy poczuli się przerażeni i zagrożeni. Z jakiegoś powodu Lech Wałęsa miał obyczaj nagrywania gości, którzy przychodzili do niego do gabinetu. W ten sposób została nagrana rozmowa dot. obalenia rządu Jana Olszewskiego. Z tego powstał dokument pt. „Nocna Zmiana” - podkreślił. 

<<CZYTAJ TAKŻE>> Jan Parys: 4 czerwca 1992 roku doszło do recydywy komunizmu

Zdaniem Piotra Naimskiego "jeżeli już chcielibyśmy pamiętać datę, która byłaby istotna dla wolnej Polski, jest to dzień zaprzysiężenia rządu Jana Olszewskiego po pierwszych wolnych wyborach do Sejmu i Senatu".

Powiązany Artykuł

prezydent.pl jan olszewski 1200.jpg
Jan Olszewski - zobacz serwis specjalny

"Postanowienie Stalina"

Gość Polskiego Radia 24 odniósł się również do przekopu Mierzei Wiślanej. - Ma to swój wymiar gospodarczy w rejonie Elbląga i Pomorza. To bezpośrednie wyjście z portu elbląskiego na Zatokę Gdańską bez konieczności przechodzenia pod lufami dział rosyjskich w cieśninie Piławskiej, co zostało postanowione przez Stalina w 1945 r., a podtrzymane przez Donalda Tuska w rozmowie z Władimirem Putinem w 2009 r. Z tego powodu, a także z powodu symboliki historycznej oczywiste jest to, że musimy ten przekop zrobić - stwierdził.

- Są także inne kwestie, które są realizowane po wielu latach, np. uwolnienie Polski od dostaw gazu z Rosji. Jesteśmy w bardzo dobrym punkcie i jesteśmy tego bliscy, choć zabrało to 30 lat - podsumował rozmówca.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Piotr Naimski (KPRM)

Data emisji: 06.06.2020 

Godzina emisji: 15.06

PR24/pkr

Polecane

Wróć do strony głównej