X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Piotr Naimski: rząd Jana Olszewskiego został obalony przez "koalicję strachu"

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 15:10
- 4 czerwca 1992 r. rząd Jana Olszewskiego został obalony przez "koalicję strachu", nie tylko przed lustracją. Był to także strach uczestników kompromisu okrągłostołowego, którzy poczuli się przerażeni i zagrożeni.  - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Naimski, sekretarz stanu w KPRM, działacz opozycji w PRL.
Audio
  • Piotr Naimski o działaniach i kulisach obalenia rządu Jana Olszewskiego ("Temat Dnia/Gość PR24")
Piotr Naimski
Piotr NaimskiFoto: PR/MS

Gość Polskiego Radia 24 wspominał rząd Jana Olszewskiego. - Olszewski wszedł on do gabinetu w momencie, gdy nasze państwo nie miało budżetu. Jego celem było uzyskanie dla Polski statusu, kiedy niepodległość jest niepodważana, suwerenne decyzje są podejmowane w Warszawie, a decyzje gospodarcze są postawione na nogach a nie na głowie. Udało się doprowadzić do tego, że Sejm przyjął budżet na rok 1992, a to było wtedy fundamentalne - ocenił Piotr Naimski.

Olszewski 1200.jpg
"Noc teczek", czyli odwołanie rządu Jana Olszewskiego

Strach przed kompromitacją

- Polacy zbyt dobrze zagłosowali przeciwko komunistom. "Okrągły Stół" nagle musiał więc zmienić ordynację i reguły głosowania. Zrobiono to po to, by ratować komunistycznych aparatczyków, którzy na mocy porozumienia mieli zasiąść w strukturach władzy - zaznaczył.

- 4 czerwca 1992 r. rząd Jana Olszewskiego został obalony przez "koalicję strachu", nie tylko przed lustracją. Był to także strach uczestników kompromisu okrągłostołowego, którzy poczuli się przerażeni i zagrożeni. Z jakiegoś powodu Lech Wałęsa miał obyczaj nagrywania gości, którzy przychodzili do niego do gabinetu. W ten sposób została nagrana rozmowa dot. obalenia rządu Jana Olszewskiego. Z tego powstał dokument pt. „Nocna Zmiana” - podkreślił. 

<<CZYTAJ TAKŻE>> Jan Parys: 4 czerwca 1992 roku doszło do recydywy komunizmu

Zdaniem Piotra Naimskiego "jeżeli już chcielibyśmy pamiętać datę, która byłaby istotna dla wolnej Polski, jest to dzień zaprzysiężenia rządu Jana Olszewskiego po pierwszych wolnych wyborach do Sejmu i Senatu".

prezydent.pl jan olszewski 1200.jpg
Jan Olszewski - zobacz serwis specjalny

"Postanowienie Stalina"

Gość Polskiego Radia 24 odniósł się również do przekopu Mierzei Wiślanej. - Ma to swój wymiar gospodarczy w rejonie Elbląga i Pomorza. To bezpośrednie wyjście z portu elbląskiego na Zatokę Gdańską bez konieczności przechodzenia pod lufami dział rosyjskich w cieśninie Piławskiej, co zostało postanowione przez Stalina w 1945 r., a podtrzymane przez Donalda Tuska w rozmowie z Władimirem Putinem w 2009 r. Z tego powodu, a także z powodu symboliki historycznej oczywiste jest to, że musimy ten przekop zrobić - stwierdził.

- Są także inne kwestie, które są realizowane po wielu latach, np. uwolnienie Polski od dostaw gazu z Rosji. Jesteśmy w bardzo dobrym punkcie i jesteśmy tego bliscy, choć zabrało to 30 lat - podsumował rozmówca.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Piotr Naimski (KPRM)

Data emisji: 06.06.2020 

Godzina emisji: 15.06

PR24/pkr

Czytaj także

1992 rok. Polityczne trzęsienie ziemi z lustracją w tle

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2017 09:27
Ćwierć wieku temu do władzy doszła najbardziej kontrowersyjna i niedoceniona ekipa rządowa w najnowszych dziejach Polski. Rządy Jana Olszewskiego trwały zaledwie pół roku, przeorały społeczną świadomość i zakończyły się wielką polityczną eksplozją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Olszewski: Lech Wałęsa utrudniał wejście Polski do NATO

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2018 15:48
- Lech Wałęsa jako prezydent robił wszystko, by wejście Polski do NATO i integrację z Zachodem utrudnić - mówił w rozmowie z portalem DoRzeczy Jan Olszewski. Były premier tymi słowami ustosunkował się do wywiadu Lecha Wałęsy, w którym były prezydent stwierdził, że Władimir Putin to "mądry człowiek".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Zakrzewski: gabinet Jana Olszewskiego pierwszy zaakcentował potrzebę wstąpienia Polski do NATO

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 17:23
- Gabinet Jana Olszewskiego określił kierunek w polskiej polityce aktualny do dziś. Pierwszy zaakcentował potrzebę wstąpienia Polski do NATO i kierunek na wspólnotę europejską - dr Piotr Zakrzewski, politolog z UKSW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Semka: Jan Olszewski łączył wrażliwość społeczną z patriotyzmem

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 14:30
- Jan Olszewski to przykład ładnego życiorysu. Był człowiekiem, który łączył wrażliwość społeczną z patriotyzmem - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Piotr Semka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dorobek jego rządu sprawił, że zerwano z kontynuacją PRL-bis". Jan Olszewski upamiętniony w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 14:25
- Została położona bariera temu wszystkiemu, co stworzył rząd "grubej kreski", temu wszystkiemu, co wynikało z okrągłego stołu, została przełamana cała ta straszliwa tendencja kontynuacji PRL-bis. To jest wielki dorobek Jana Olszewskiego - mówił wiceprezes PiS Antoni Macierewicz podczas uroczystości nadania jednej z sal w Sejmie imienia Jana Olszewskiego oraz odsłonięcia popiersia b. premiera.
rozwiń zwiń