X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Program retencji przynosi efekty". Prezes Wód Polskich o walce z suszą

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 11:21
- Obfite deszcze, z jakimi mieliśmy do czynienia np. w ostatni weekend, z zasady nie poprawiają sytuacji suszowej ponieważ te wody szybko spływają do rzek, tworząc zagrożenie powodziowe - mówił w Polskim Radiu 24 Przemysław Daca, prezes przedsiębiorstwa Wody Polskie.
Audio
  • 01.06.2020 Przemysław Daca (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
Jaz na rzece Ner w miejscowości Zimne w powiecie łęczyckim.
Jaz na rzece Ner w miejscowości Zimne w powiecie łęczyckim.Foto: PAP/Roman Zawistowski

Jak wyjaśniał Przemysław Daca, w związku z ostatnio notowanymi opadami sytuacja hydrologiczna w Polsce poprawiła się, ale w dalszym ciągu np. w woj. łódzkim 60 proc. powierzchni zagrożone jest ekstremalną, ciężką suszą. 

susza 1200 pap.jpg
Hydrolog: musimy się liczyć z jedną z najgorszych susz w historii Polski

- Już trzeci rok z rzędu mamy do czynienia z suszą, a na przełomie maja i czerwca mamy zagrożenie powodziowe. Mamy coraz częściej ekstremalne sytuacje. Albo w ogóle nie pada, albo, jak w tym roku, mieliśmy bardzo ciepłą i bez opadów zimę, albo mamy nawalne deszcze, które doprowadzają do zagrożenia powodziowego - wyjaśniał sytuację.

Jak zaznaczył gość audycji, przedsiębiorstwo Wody Polskie monitoruje sytuację. - Kompleksowo zarządzamy inwestycjami, np. w czerwcu oddany zostanie zbiornik w Raciborzu, który byłby w stanie przyjąć taką falę powodziową, jaka była w powodzi stulecia na Odrze w 1997 r. - zaznaczył Przemysław Daca.

Konieczny rozwiązaniem, według prezesa Wód Polskich, są inwestycje w infrastrukturę związane z programem retencji. - Biorąc pod uwagę sytuację suszową w Polsce, przeprowadziliśmy bardzo szybko program retencji korytowej, zatrzymujemy wodę w obrębie małych cieków, rzeczek i kanałów melioracyjnych poprzez system jazów i zastawek. To pozwoli zatrzymać bardzo znaczną ilość wody. Już wiemy, że przynosi to bardzo dobre efekty – podkreślał.

Gość Polskiego Radia 24 dodał  także, że na stronie internetowej hydroportal można sprawdzić, które tereny zagrożone są powodzią. Może to być informacja bardzo przydatna np. w przypadku planowania budowy domu.

W całym kraju na program walki ze skutkami suszy Wody Polskie chcą przeznaczyć w najbliższym czasie 160 mln złotych.

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Rzecznik Wód Polskich: pierwsze wymierne efekty związane z retencją jeszcze w tym roku

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: Przemysław Daca, prezes przedsiębiorstwa Wody Polskie

Data emisji: 01.06.2020

Godzina emisji: 10.09

PR24/PAP/ka

Czytaj także

Susza a ryzyko blackoutu. Ekspert uspokaja: nie ma zagrożenia dla dostaw prądu, jesteśmy zabezpieczeni

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2020 12:26
- W tym roku zagrożenie blackoutem nie jest duże. Polska sporo energii sprowadza z zagranicy, ubiegły rok był pod tym względem rekordowy. Ponadto nasi sąsiedzi dysponują elektrowniami atomowymi, co również jest dodatkowym zabezpieczeniem - powiedział dr Dawid Piekarz z Instytutu Staszica, ekspert ds. energetyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Sałek: musimy nauczyć się oszczędzać i racjonalnie wykorzystywać wodę

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 21:25
- Należy zacząć od tego, aby zmienić swoje nawyki związane z użytkowaniem wody. W Polsce musimy nauczyć się racjonalnie ją wykorzystywać, a także magazynować - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Należy się cieszyć z każdej kropli deszczu". Hydrolog o suszy w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 11:12
- Polska należy do państw, które mają olbrzymie deficyty, jeśli chodzi o wodę. Jesteśmy na szarym końcu państw Unii Europejskiej, za nami jedynie Malta i Cypr - poinformował w Polskim Radiu 24 prof. Paweł Rowiński, hydrolog, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk. - Nie mamy zbyt wiele wody, dlatego bardzo ważne jest, aby właściwe nią gospodarować - dodał. 
rozwiń zwiń