X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Fundusz odbudowy europejskiej gospodarki. Prof. Raczkowski: środki większe niż w planie Marshalla

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 12:08
- Takiego planu w historii Europy jeszcze nie było. Mam na myśli wielkość środków, jakie Unia Europejska zamierza zaangażować. To główny program pomocowy pakietu na podniesienie europejskiej gospodarki, który szacowany jest na 2,4 biliona euro - powiedział prof. Konrad Raczkowski, ekonomista, członek Narodowej Rady Rozwoju.
Audio
  • Prof. Konrad Raczkowski o założeniach i znaczeniu planu odbudowy europejskiej gospodarki ("Temat dnia/Gość PR24")
Siedziba Komisji Europejskiej
Siedziba Komisji EuropejskiejFoto: Foto: Pixabay

"To dobry punkt startu do Planu Marshalla dla Unii Europejskiej" - napisał premier Mateusz Morawiecki, komentując projekty pomocowe Komisji Europejskiej.

"Takich pieniędzy jeszcze nigdy nie było"

komisja europejska logo free shut 1200.jpg
"Polska miała być najbardziej stratna. Tak się nie stało". Ekspert o Funduszu Odbudowy UE

Fundusz odbudowy po pandemii koronawirusa ma wynieść 750 miliardów euro i pomóc w ożywieniu gospodarczym Europy. Polska jest jednym z trzech największych beneficjentów nowych propozycji po Włoszech i Hiszpanii. Nasz kraj ma otrzymać w formie bezzwrotnych grantów i pożyczek 63 miliardy 800 milionów euro, w samych grantach ponad 37,5 miliarda euro.

- Taki plan w historii Europy jeszcze nie miał miejsca. Mówię tu o wielkość środków, jakie Unia Europejska zamierza zaangażować. To główny program pomocowy pakietu na podniesienie gospodarki, który szacowany jest na 2,4 biliona euro. Takich pieniędzy jeszcze nigdy nie było - wskazał prof. Konrad Raczkowski.

Fundusze z pożyczki

komisja europejska free shutter 1200.jpg
"Propozycje korzystne dla rozwoju Polski". Eksperci o budżecie UE i funduszu odbudowy

Gość Polskiego Radia 24 porównał projekt Unii Europejskiej do tzw. planu Marshalla, czyli programu Stanów Zjednoczonych mającego służyć odbudowie gospodarek krajów Europy zachodniej po II wojnie światowej. Ocenił, że dla naszego kontynentu środki z unijnego planu są zdecydowanie większe.

- Mam na myśli nakłady ilościowe, netto. Nie mierzymy stosunku PKB. Jeśli chodzi o potrzebne środki na realizację programu, to Unia Europejska zmierza zaciągnąć pożyczki. Wyemituje obligacje i pozyska je na otwartym rynku długu, na rynku komercyjnym. Spłata będzie trwała od 2028 do 2053 roku. Wszystkie państwa członkowskie będą musiały wobec tego ponosić podwójną składkę wpłat do unijnego budżetu - wyjaśnił prof. Raczkowski.

Koło ratunkowe dla najbardziej zadłużonych krajów strefy euro

Ursula von der Leyen budżet pap 1200x660.jpg
Prof. Czesław Kłak: obecny plan budżetu UE to lepsza propozycja niż poprzednie

Podkreślił, że pieniądze pochodzące z funduszu odbudowy nie są darmowe, Polska "otrzyma instrument dostępu do taniego pieniądza". Stwierdził również, że jest to krok do stworzenia nieformalnej unii fiskalnej, która może w przyszłości przybrać postać formalną, jeżeli państwa członkowskie zgodzą się na zmianę traktatów.

- W rzeczywistości jest to też próba ratowania krajów południa przed bankructwem. Chodzi przede wszystkim o Włochy i Grecję. Obok Japonii oraz Portugalii są najbardziej zadłużonymi państwami świata. Ich bankructwo stawiałoby pod znakiem zapytania funkcjonowanie całej strefy euro, ale też Unii Europejskiej. Dlatego musimy wiedzieć, że otrzymując pieniądze z omawianego programu, godzimy się również na podzielenie ryzyka ratowania zagrożonych krajów - podkreślił ekonomista.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Gość: prof. Konrad Raczkowski, ekonomista, członek Narodowej Rady Rozwoju
Data emisji: 29.05.2020
Godzina emisji: 11.09

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Działania KE uzupełniają pomoc krajową". Ekspert o europejskim programie odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 15:07
- Ruchy ze strony Komisji Europejskiej są dobre, stabilizują sytuację politycznie. Pokazują, że Unia Europejska próbuje się reanimować, także wizerunkowo. KE nie potrafiła na początku kryzysu przyjąć roli przywódczej, dziś przyjmuje rolę spoiwa europejskiego, to bardzo ważne - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Bartoszewicz (SGH).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dominika Ćosić o funduszu odbudowy: ta propozycja brzmi korzystnie dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 19:58
- Zyskujemy możliwość dofinansowania gospodarki. To bardzo ważne, bo wiadomo, że recesja grozi całej Unii Europejskiej - mówiła o propozycji unijnego funduszu odbudowy Dominika Ćosić, korespondentka TVP w Brukseli. - Potrzebujemy poduszki finansowej - dodała.
rozwiń zwiń