X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Lekarz o "celebrytyzacji pseudonauki": to pokłosie m.in. słabej edukacji zdrowotnej

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 21:42
- Jest to na pewno pokłosie wielu zdarzeń, m.in. słabej edukacji zdrowotnej, internetu i szerzenia różnego rodzaju opowieści, za które nikt nie ponosi odpowiedzialności, upadku autorytetów i upadku wartości - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, odnosząc się do problemu popularności pseudonaukowych tez wygłaszanych przez celebrytów. Gościem PR24 była także Milena Kruszewska z fundacji Watch Health Care.
Audio
  • Dr Michał Sutkowski i Milena Kruszewska o walce z pseudomedycyną ("Temat dnia / Gość PR24")
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: DarkoStojanovic/Pixabay

Pandemia COVID-19 na świecie wywołała - obok tragicznych wydarzeń związanych ze śmiercią setek tysięcy ludzi - także niespodziewany wybuch innej pandemii - pandemii fałszywych informacji pseudomedycznych. O walce z pseudonaukowymi wypowiedziami szerzonymi także przez celebrytów mówili w Polskim Radiu 24 Dr Michał Sutkowski i Milena Kruszewska.

Szkodliwość "celebrytyzacji pseudonauki"

Szczepionka shutt-1200.jpg
Akcja "stop celebrytyzacji pseudonauki". Organizacje pacjentów walczą z medyczną dezinformacją

- Ostatnie badania pokazują, że jesteśmy niezwykle nieufnym społeczeństwem, jeśli chodzi ekspertów. Wolimy ufać swoim znajomym. A co jeśli ten nasz znajomy albo nasz bliski słucha na przykład Edyty Górniak, która mówi, że wolałaby umrzeć, niż przyjąć szczepionkę, czy Magdy Gessler, która zachęca do rozkładania cebuli po kątach w mieszkaniu? [...] Skutki tych wypowiedzi mogą być naprawdę tragiczne - mówiła Milena Kruszewska.

Problem słabej edukacji i utraty wartości

- Ten problem oczywiście występuje. Ale równocześnie jest to na pewno pokłosie wielu innych zdarzeń: [...] słabej edukacji zdrowotnej - tak w ogóle, internetu i szerzenia różnego rodzaju rzeczy, opowieści, za które nikt nie ponosi odpowiedzialności, upadku autorytetów i upadku wartości, którym moje środowisko [...] służy, a więc uczciwości, poczciwości, pracowitości, oddania, poświęcenia, judymostwa, bezinteresowności - tego nie ma. Stąd się dzieje tak, jak się dzieje - podkreślił dr Michał Sutkowski, dodając, że jeszcze jednym poważnym problemem jest klientelizm w medycynie - wychodzenie z założenia, że "klient płaci - klient wymaga".

Goście zachęcili do promowania akcji "Stop celebrytyzacji pseudonauki", której fundacja Watch Health Care jest inicjatorem, a którą stowarzyszenia pacjenckie i lekarskie serdecznie wspierają.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Krzysztof Grzybowski
Goście: Dr Michał Sutkowski (prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych), Milena Kruszewska (fundacja Watch Health Care)
Data emisji: 28.05.2020
Godzina emisji: 20.33

PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Akcja "Nie boję się medyka". Walka z hejtem i wsparcie dla pracowników służby zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 21:36
Każdego dnia ryzykują swoje zdrowie i życie, by zapewniać nam bezpieczeństwo. Pracownicy służby zdrowia walczący z pandemią koronawirusa, mimo swojego poświęcenia spotykają się z przejawami hejtu. Wyrazem sprzeciwu na tego typu postawy jest akcja "Nie boję się medyka". - Ma to być również wyraz wsparcia i podziękowania - powiedział Adrian Andrzejewski, jedna z osób zaangażowanych w przedsięwzięcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akcja "stop celebrytyzacji pseudonauki". Organizacje pacjentów walczą z medyczną dezinformacją

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 15:50
Zalewa nas fala pseudonaukowych wypowiedzi osób publicznych stanowiących zagrożenie dla zdrowia publicznego - alarmują fundacje i organizacje pacjentów, które uruchomiły akcję "Stop celebrytyzacji pseudonauki". Jak dodają, pandemia COVID-19 pogłębiła ten od dawna występujący, niepokojący trend.
rozwiń zwiń