X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Prezydent nie musi się z nikim konsultować". Bartłomiej Biskup o wyborze I Prezesa SN

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 14:36
- Przepisy są dość jasne. Sąd Najwyższy przedstawia pięciu kandydatów i spośród nich prezydent wybiera tego, który ma stanąć na czele SN. Głowa państwa ma w tej kwestii prerogatywę, czyli takie uprawnienie, dzięki któremu swojej decyzji nie musi z nikim konsultować - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Bartłomiej Biskup, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • dr Barłomiej Biskup: przy wyborze I Prezesa SN prezydent nie musi się z nikim konsultować ("Temat dnia/Gość PR24")
Dr Bartłomiej Biskup
Dr Bartłomiej BiskupFoto: PR24/TB

Prezydent Andrzej Duda zdecydował o powołaniu Małgorzaty Manowskiej na I Prezesa Sądu Najwyższego, wybierając spośród pięciorga kandydatów, wśród których znaleźli się również: Włodzimierz Wróbel, Tomasz Demendecki, Leszek Bosek oraz Joanna Misztal-Konecka. Kandydatury te przedstawiło Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego. Po wyborze rozległy się protesty strony polityków opozycji, którzy podnieśli zarzut, że doszło do złamania konstytucji.

1200_Manowska_EN.jpg
Małgorzata Manowska I Prezesem Sądu Najwyższego. Jest decyzja prezydenta

"Przepisy są dość jasne"

Według dr. Bartłomieja Biskupa zarzut ten jest kompletnie chybiony. - Przepisy są dość jasne. Sąd Najwyższy przedstawia pięciu kandydatów i spośród nich prezydent wybiera tego, który ma stanąć na czele SN. Głowa państwa ma w tej kwestii prerogatywę, czyli takie uprawnienie, dzięki któremu swojej decyzji nie musi z nikim konsultować. W niektórych przypadkach prezydent wymaga tzw. kontrasygnaty premiera, ale przy wyborze I Prezesa SN już nie - tłumaczył politolog.

Jego zdaniem problem tkwi w samym Sądzie Najwyższym. - A dokładniej w procedurach, które tam zostały bądź nie zastosowane. Były dwie grupy sędziów, które dysponowały podobną ilością głosów i jedna drugiej nie była w stanie przegłosować. Dlatego wybranie i przedstawienie pięciorga kandydatów trwało tak długo. Ci sędziowie, którzy protestują, bawią się teraz w prawne dykteryjki. Mówią, że wybrano kandydatów, ale nie podjęto uchwały o ich wyborze. To już są kwestie techniczne, natomiast kandydatury przez SN zostały przedstawione. W związku z tym nie rozumiem, dlaczego miałoby dojść do złamania konstytucji - mówił dr Bartłomiej Biskup.

"Wszystko może się zdarzyć"

Gość Polskiego Radia 24 odniósł się także pokrótce do sprawy tempa procedowania przez Senat projektu ustawy ws. wyborów prezydenckich. Pracę nad nią podjęły trzy senackie komisje, ale istnieje obawa, że będzie się ona dosyć długo ciągnąć. Tymczasem to od tego dokumentu zależy, kiedy będzie można zagłosować.

senat 1200 pap (1).jpg
Ustawa dotycząca wyborów prezydenckich. Senackie komisje przerwały pracę do wtorku

- Czy Senat podejmie grę na obstrukcję? Myślę, że wszystko może się zdarzyć, ale taki scenariusz byłby przeciw kandydatowi, któremu sprzyja senacka większość, czyli Rafałowi Trzaskowskiemu. Data wyborów to jedno, ale drugą sprawą jest zbieranie podpisów. Dlatego nie za bardzo wiem, do czego mieliby dążyć politycy, wprowadzając obstrukcję Senatu - powiedział dr Bartłomiej Biskup.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Goście: dr Bartłomiej Biskup (politolog z Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 25.05.2020

Godzina emisji: 13.20

PR24/bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sędzia Dobrowolski: mam nadzieję, że nowy I Prezes SN odbuduje jego prestiż

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2020 11:50
- Dlaczego wybór kandydatów na stanowisko I Prezesa SN trwał tak długo? Bo w SN są dwie grupy sędziów: ci z długim stażem i ci powołani w 2018 r. To generuje dużo napięć - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Marek Dobrowolski, sędzia Sądu Najwyższego i pracownik Katedry Prawa Konstytucyjnego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Koc o ustawie ws. wyborów: w Senacie znów mamy do czynienia z obstrukcją

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2020 14:22
- Projekt ustawy ws. wyborów prezydenckich liczy kilkanaście stron, nie trzeba nad nim długo obradować. Dlatego w Senacie znowu mamy do czynienia z obstrukcją, a zapewnienia i deklaracje senackiej większości o sprawnym procedowaniu są, jak się okazuje, nic nie znaczące - powiedziała w Polskim Radiu 24 Maria Koc, senator PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To była ewidentna gra na zwłokę" Jałowiczor o wyborach kandydatów w SN

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 13:18
- To była gra na podgrzewanie nastroju i przedłużanie tej sytuacji. Prezydent swoją szybką decyzją skrócił to - skomentował w Polskim Radiu 24 powołanie I Prezesa Sądu Najwyższego Jakub Jałowiczor, publicysta "Gościa Niedzielnego".
rozwiń zwiń