X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Rafał Trzaskowski wykorzystał "efekt świeżości". Politolog o wynikach sondaży

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 13:46
- Rafał Trzaskowski przejął stracony elektorat od Władysława Kosiniaka-Kamysza. Wyborcy konserwatywno-ludowi, którzy byli skłonni głosować na kandydatkę opozycji i w trakcie kampanii zmienili swoje zdanie, wracają do popierania najsilniejszego lidera partii opozycyjnej - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Wojtas, politolog z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.
Audio
  • 22.05.2020 Jarosław Wojtas (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
Prezydent stolicy, kandydat PO na prezydenta RP Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej w Biurze Krajowym PO w Warszawie, 20.05.2020.
Prezydent stolicy, kandydat PO na prezydenta RP Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej w Biurze Krajowym PO w Warszawie, 20.05.2020. Foto: PAP/Rafał Guz

Wyniki majowego przeprowadzonego przez Kantar badania wskazują, że gdyby wybory odbyły się za dwa miesiące, to największe poparcie uzyskałby Andrzej Duda, którego wskazało 39 proc. badanych deklarujących chęć wzięcia udziału w wyborach. Drugie miejsce zajmuje Rafał Trzaskowski, który zgromadził 18 proc. głosów. Trzecie miejsce należy do Szymona Hołowni mającego 15 proc. poparcia. 8 proc. poparcia daje Krzysztofowi Bosakowi czwarte miejsce w rankingu.

mid-20521017 (2).jpg
Prof. Jacek Reginia-Zacharski: agresywna kampania KO służy wynikom Szymona Hołowni

Zdaniem Jarosława Wojtasa wzrost poparcia dla kandydata Platformy Obywatelskiej to wynik działania tzw. efektu świeżości, czyli sytuacja w której uwaga koncentruje się na nowej postaci wśród kandydatów. - Ludzie, którzy do tej pory byli niezdecydowani lub jako wyborcy konserwatywno-liberalni wybierali jako bardziej popularnego Andrzeja Dudę, dzisiaj wskazują jako preferowanego kandydata Rafała Trzaskowskiego - zauważył.

- To może być zjawisko czasowe, Rafał Trzaskowski nie będzie długo korzystał z efektu świeżości. Nie będzie jednak prawdopodobnie powrotu do tak wysokiej przewagi Andrzeja Dudy nad kolejnym konkurentem. Widać jednak, że zmiana kandydata w obozie Platformy Obywatelskiej sprawiła, że uwaga wyborców została skierowana w tę stronę - podkreślił politolog.

Jarosław Wojtas  odniósł się także do niskich wyników sondażowych Władysława Kosiniaka-Kamysza. - Jego konwencja programowa była bardzo dobra. Jednak nie samą promocją człowiek żyje, trzeba mieć przygotowaną rzetelną strategię, która być może zabrakło. Zmiana kandydata PO także mogła wywołać w szeregach zwolenników PSL utratę wiary w to, że to ich kandydat będzie liderem opozycji - zwracał uwagę politolog.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Andrzej Dera: Rafał Trzaskowski jest mniej wiarygodny niż Małgorzata Kidawa-Błońska

Na dalszych pozycjach sondażu znajdują się: Władysław Kosiniak-Kamysz (3 proc. poparcia), Robert Biedroń (2 proc. poparcia), Marek Jakubiak (2 proc. poparcia) i Stanisław Żółtek, na którego zagłosowałby mniej niż co setny badany. 1 proc. Polaków zadeklarowało wybór innego kandydata, a 12 proc. badanych nie ma jeszcze sprecyzowanych preferencji wyborczych.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Goście: Jarosław Wojtas

Data emisji: 22.05.2020

Godzina emisji: 11.14

PR24/PAP/ka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wszystko jest w rękach PO". Rzecznik PiS o kalendarzu wyborczym

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 08:21
- Jeśli chodzi o kalendarz wyborczy, wszystko jest w rękach Platformy. Ona odpowiada za to, jak szybko ten proces będzie przebiegał. Naszym zdaniem 7 sierpnia powinno odbyć się zaprzysiężenie nowo wybranego prezydenta - powiedziała w Polskim Radiu 24 rzecznik PiS Anita Czerwińska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł PiS: w PO jest wewnętrzny konflikt, ale to nie znaczy, że mają z tego powodu cierpieć Polacy

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 09:56
- W Senacie to Platforma Obywatelska ma większość, a jak się okazało, przełożono o kilka dni posiedzenie komisji senackiej. PO sama sobie szkodzi, a to, że ma wewnętrzny konflikt, nie znaczy, że Polacy mają z tego powodu cierpieć - komentował trwające prace nad ustawą o zasadach tegorocznych wyborów prezydenckich Jan Mosiński (Prawo i Sprawiedliwość), który dyskutował z Pawłem Zalewskim (Platforma Obywatelska).
rozwiń zwiń