X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

"Układ został odwrócony". Psycholog o ustawie antyprzemocowej

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 16:11
- Do tej pory sprawca przemocy domowej zostawał w mieszkaniu, a ofiara lub ofiary tułali się po kątach, w których szukali schronienia. To była paranoja, ale teraz ten układ został odwrócony - powiedziała w Polskim Radiu 24 Aleksandra Piotrowska, psycholog.
Audio
  • Psycholog Aleksandra Piotrowska w rozmowie nt. ustawy antyprzemocowej ("Temat Dnia/Gość PR24")
A. Piotrowska: pojawiają się nadal pokutujące stereotypy, że skoro ktoś jest ofiarą przemocy, to w jakiś sposób na tę przemoc zasługuje
A. Piotrowska: "pojawiają się nadal pokutujące stereotypy, że skoro ktoś jest ofiarą przemocy, to w jakiś sposób na tę przemoc zasługuje"Foto: MikeDotta/shutterstock.com

Tematem rozmowy była ustawa antyprzemocowa, którą w środę podpisał prezydent Andrzej Duda. Na jej mocy sprawca przemocy domowej będzie musiał natychmiast opuścić wspólne mieszkanie - Niestety od wielu lat powtarzały się sytuacje, że dla nikogo nie ulegało wątpliwości, że w rodzinie jest przemoc. Ofiary uciekały w popłochu chroniąc się w najlepszym razie u zaprzyjaźnionych osób lub szukając miejsca w różnego rodzaju ośrodkach - zauważyła Aleksandra Piotrowska.

- Sprawca zostawał w mieszkaniu, a ofiara lub ofiary tułali się po kątach, w których szukali schronienia. To była paranoja, ale teraz ten układ został odwrócony - dodała.

Duda f 17-Dob.jpg
Eksmisja sprawcy za przemoc domową. Prezydent podpisał ustawę antyprzemocową

"Pokutujące stereotypy"

- Ustawa pozwala orzec policjantowi lub żandarmerii wojskowej w trybie natychmiastowego opuszczenia mieszkania bez względu na to jak wyglądają własności i bez czekania na wyrok sądu. Mogą też orzec o zakazie zbliżania się w trybie natychmiastowym. Sprawca przemocy może zabrać swoje rzeczy i bez żadnego oglądania się na to czy ma się gdzie udać, ma zostawić ofiary w spokoju - wyjaśniła.

- Ponieważ nie ma obowiązku wskazania sprawcy miejsca, w które ma się udać, znikają pewne przeszkody. Boję się jednak stereotypów funkcjonujących w naszym społeczeństwie, a zakładających dużą tolerancję dla sprawców przemocy w rodzinie. Statystyczny Polak ma dużo wyrozumiałości dla takiego człowieka i boję się takiej wyrozumiałości ze strony otoczenia i niestety ze strony funkcjonariuszy - wskazała.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Wiceszef MS o ustawie antyprzemocowej: o dach nad głową będzie się martwił oprawca, a nie ofiara

Zdaniem rozmówczyni "pojawiają się nadal pokutujące stereotypy, że skoro ktoś jest ofiarą przemocy, to w jakiś sposób na tę przemoc zasługuje. Nie ma prawa, które byłoby skuteczne, jeśli ludzkie postawy i przekonania są z tym prawem całkowicie niezgodne".

- Na szczęście widać zmianę, choć dokonuje się ona niezwykle powoli. Wydaje się, że maleje nasza gotowość tolerowania w naszym otoczeniu takich osób, ale niekiedy pojawia się regres. Znacznie łatwiej jest zmienić prawo niż zmienić stan świadomości ludzi - podsumowała psycholog.

W audycji również temat opieki nad dziećmi w czasie wakacji.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Krzysztof Grzybowski
Gość: Aleksandra Piotrowska (psycholog)
Data emisji: 21.05.2020
Godzina emisji: 20.33

PR24/pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przemoc w rodzinie. Sejmowa komisja przedstawiła dane ws. Niebieskich Kart

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 20:30
W 2018 r. wszczęto ponad 93,3 tys. procedur Niebieskiej Karty - wynika ze sprawozdania z Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, którym we wtorek zajęła się komisja rodziny. Na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie w 2018 r. odebrano 1130 dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawa "antyprzemocowa". Zbigniew Ziobro: pragmatyczne rozwiązania bez ideologii

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 14:50
- Projekt ustawy "antyprzemocowej" daje narzędzia do tego, by reagować natychmiast. To sprawca przemocy natychmiast w momencie wydania decyzji przez policję będzie musiał opuścić dom - powiedział Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alimenty natychmiastowe. RPD: także dzieci potrzebują tarczy antykryzysowej

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 08:35
- Sądy obecnie nie pracują pełną parą. W tych rodzinach gdzie rodzice się rozstają, gdzie są spory, dzieci mogą być pozbawione świadczeń socjalnych, podstawowych alimentów. Apeluję o wprowadzenie alimentów natychmiastowych. Apeluję, by dobro dzieci było zabezpieczone - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rozwiązanie, które jest odpowiedzią na dramaty". Sejm za ustawą antyprzemocową

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 22:20
Posłowie opowiedzieli się za przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawą antyprzemocową, której celem jest natychmiastowe izolowanie sprawców przemocy domowej od ich ofiar. Wszystkie kluby parlamentarne wyraziły poparcie dla ustawy.
rozwiń zwiń