X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Układ został odwrócony". Psycholog o ustawie antyprzemocowej

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 16:11
- Do tej pory sprawca przemocy domowej zostawał w mieszkaniu, a ofiara lub ofiary tułali się po kątach, w których szukali schronienia. To była paranoja, ale teraz ten układ został odwrócony - powiedziała w Polskim Radiu 24 Aleksandra Piotrowska, psycholog.
Audio
  • Psycholog Aleksandra Piotrowska w rozmowie nt. ustawy antyprzemocowej ("Temat Dnia/Gość PR24")
Rośnie sprzedaż aplikacji pozwalających na całkowitą kontrolę nad smartfonem. Ich ofiarami są przede wszystkim kobiety
Rośnie sprzedaż aplikacji pozwalających na całkowitą kontrolę nad smartfonem. Ich ofiarami są przede wszystkim kobietyFoto: MikeDotta/shutterstock.com

Tematem rozmowy była ustawa antyprzemocowa, którą w środę podpisał prezydent Andrzej Duda. Na jej mocy sprawca przemocy domowej będzie musiał natychmiast opuścić wspólne mieszkanie - Niestety od wielu lat powtarzały się sytuacje, że dla nikogo nie ulegało wątpliwości, że w rodzinie jest przemoc. Ofiary uciekały w popłochu chroniąc się w najlepszym razie u zaprzyjaźnionych osób lub szukając miejsca w różnego rodzaju ośrodkach - zauważyła Aleksandra Piotrowska.

- Sprawca zostawał w mieszkaniu, a ofiara lub ofiary tułali się po kątach, w których szukali schronienia. To była paranoja, ale teraz ten układ został odwrócony - dodała.

Duda f 17-Dob.jpg
Eksmisja sprawcy za przemoc domową. Prezydent podpisał ustawę antyprzemocową

"Pokutujące stereotypy"

- Ustawa pozwala orzec policjantowi lub żandarmerii wojskowej w trybie natychmiastowego opuszczenia mieszkania bez względu na to jak wyglądają własności i bez czekania na wyrok sądu. Mogą też orzec o zakazie zbliżania się w trybie natychmiastowym. Sprawca przemocy może zabrać swoje rzeczy i bez żadnego oglądania się na to czy ma się gdzie udać, ma zostawić ofiary w spokoju - wyjaśniła.

- Ponieważ nie ma obowiązku wskazania sprawcy miejsca, w które ma się udać, znikają pewne przeszkody. Boję się jednak stereotypów funkcjonujących w naszym społeczeństwie, a zakładających dużą tolerancję dla sprawców przemocy w rodzinie. Statystyczny Polak ma dużo wyrozumiałości dla takiego człowieka i boję się takiej wyrozumiałości ze strony otoczenia i niestety ze strony funkcjonariuszy - wskazała.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Wiceszef MS o ustawie antyprzemocowej: o dach nad głową będzie się martwił oprawca, a nie ofiara

Zdaniem rozmówczyni "pojawiają się nadal pokutujące stereotypy, że skoro ktoś jest ofiarą przemocy, to w jakiś sposób na tę przemoc zasługuje. Nie ma prawa, które byłoby skuteczne, jeśli ludzkie postawy i przekonania są z tym prawem całkowicie niezgodne".

- Na szczęście widać zmianę, choć dokonuje się ona niezwykle powoli. Wydaje się, że maleje nasza gotowość tolerowania w naszym otoczeniu takich osób, ale niekiedy pojawia się regres. Znacznie łatwiej jest zmienić prawo niż zmienić stan świadomości ludzi - podsumowała psycholog.

W audycji również temat opieki nad dziećmi w czasie wakacji.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Krzysztof Grzybowski
Gość: Aleksandra Piotrowska (psycholog)
Data emisji: 21.05.2020
Godzina emisji: 20.33

PR24/pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przemoc w rodzinie. Sejmowa komisja przedstawiła dane ws. Niebieskich Kart

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 20:30
W 2018 r. wszczęto ponad 93,3 tys. procedur Niebieskiej Karty - wynika ze sprawozdania z Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, którym we wtorek zajęła się komisja rodziny. Na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie w 2018 r. odebrano 1130 dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawa "antyprzemocowa". Zbigniew Ziobro: pragmatyczne rozwiązania bez ideologii

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 14:50
- Projekt ustawy "antyprzemocowej" daje narzędzia do tego, by reagować natychmiast. To sprawca przemocy natychmiast w momencie wydania decyzji przez policję będzie musiał opuścić dom - powiedział Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alimenty natychmiastowe. RPD: także dzieci potrzebują tarczy antykryzysowej

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 08:35
- Sądy obecnie nie pracują pełną parą. W tych rodzinach gdzie rodzice się rozstają, gdzie są spory, dzieci mogą być pozbawione świadczeń socjalnych, podstawowych alimentów. Apeluję o wprowadzenie alimentów natychmiastowych. Apeluję, by dobro dzieci było zabezpieczone - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rozwiązanie, które jest odpowiedzią na dramaty". Sejm za ustawą antyprzemocową

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 22:20
Posłowie opowiedzieli się za przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawą antyprzemocową, której celem jest natychmiastowe izolowanie sprawców przemocy domowej od ich ofiar. Wszystkie kluby parlamentarne wyraziły poparcie dla ustawy.
rozwiń zwiń