X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Prof. Łęcicki: biografia Jana Pawła II błogosławieństwem jego papieskiej posługi

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 16:12
- Nie byłoby kroku w dialogu międzyreligijnym i ekumenicznym, gdyby nie pontyfikat Jana Pawła II. Jego otwartość była wskazówką dla kolejnych papieży, a także biskupów - powiedział prof. Grzegorz Łęcicki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Audio
  • Prof. Grzegorz Łęcicki o posłudze Jana Pawła II oraz o tym, co w szczególności wyróżniało jego pontyfikat ("Temat dnia/Gość PR24")
Prof. Grzegorz Łęcicki
Prof. Grzegorz ŁęcickiFoto: PR24/jp

18 maja przypadnie 100. rocznica urodzin papieża Jana Pawła II, którego posługa była wyjątkowym wydarzeniem w dziejach Kościoła katolickiego. Bardzo długie życie i pontyfikat, liczne pielgrzymki zagraniczne, a także encykliki. To wyróżniało okres, w którym Karol Wojtyła pełnił rolę następcy św. Piotra.

ks. Paweł Rytel Andrianik 1200.jpg
Ks. Paweł Rytel-Andrianik: święty Jan Paweł II jest jednym z największych Polaków

"Umożliwiał dialog"

Prof. Grzegorz Łęcicki zaznaczył, że nie byłoby kroku w dialogu międzyreligijnym i ekumenicznym, gdyby nie pontyfikat Jana Pawła II. Zauważył, że umożliwiał i ułatwiał on porozumienie się różnych stron.

- Był to pierwszy papież, który poszedł do synagogi i meczetu. Jako pierwszy zgromadził przedstawicieli różnych religii na wspólnej modlitwie. Jego otwartość była wskazówką dla kolejnych papieży, a także biskupów – podkreślił gość Polskiego Radia 24.   

Uniwersalizm i bogactwo osobowości

W czasach swojej młodości, która przypadała m.in. na okres II wojny światowej, Jan Paweł II pracował jako robotnik w kamieniołomach. Prof. Łęcicki zaznaczył, że doświadczenie ciężkiej, fizycznej pracy, miało przełożenie na postrzeganie przez Karola Wojtyłę swojej roli jako papieża.

663x364-JP2.jpg
Jan Paweł II. Polak papieżem. Zobacz serwis specjalny

- Widać to chociażby w jego nauczaniu. Potrafił zrozumieć duszę człowieka, który nie był wielkim filozofem czy artystą. Miał poczucie godności trudu wielu ludzi. Nauczanie o pracy, którą Jan Paweł II znał z własnego doświadczenia, a nie tylko z opowieści, znalazło wyraz w encyklice dotyczącej ludzkiej pracy - wskazał teolog i dodał, że każdego człowieka kształtuje jego biografia. - Biografia Jana Pawła II również była błogosławieństwem dla jego papieskiej posługi - powiedział.

Prog. Grzegorz Łęcicki stwierdził, że Karol Wojtyła czerpał nie tylko ze swojego życia robotniczego, ale także z tego, iż był aktorem oraz poetą. – Jest to bogactwo jego osobowości, pewien uniwersalizm – podkreślił i zwrócił uwagę, że istotą naśladowania Jana Pawła II jest próba naśladowania jego świętości i słuchanie jego nauki.

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Magdalena Złotnicka
Gość: prof. Grzegorz Łęcicki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Data emisji: 17.05.2020
Godzina emisji: 14.39

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"41 lat temu Polacy zobaczyli, że są razem". Andrzej Rozpłochowski o pielgrzymce Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 15:30
- Papież z Polski był dla mnie wzorem i drogą - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rozpłochowski, legenda śląskiej Solidarności. Gośćmi audycji byli też: Wojciech Borowik, prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa i Leszek Czajkowski, publicysta i opozycjonista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cenił pracę lekarzy, pielęgniarek". List biskupów na stulecie urodzin św. Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 05:35
Dziś w kościołach odczytany zostanie List Prezydium Konferencji Episkopatu Polski z okazji setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Przypada ona w poniedziałek.
rozwiń zwiń