"Największa recesja od 1929 r." Zbigniew Stefanik o sytuacji gospodarczej we Francji

2020-04-29, 12:20

"Największa recesja od 1929 r." Zbigniew Stefanik o sytuacji gospodarczej we Francji
Pracownicy fabryki Toyoty we Francji. Foto: PAP/EPA/SEBASTIEN COURDJI

- Od 1 marca br. pracę straciło we Francji 10 mln osób. Kilka dni temu uaktualniono tegoroczny budżet, który zakłada, że dług publiczny osiągnie 115 proc. PKB. Te liczby wskazują na to, że Francja weszła w okres największej recesji od 1929 r. - powiedział w Polskim Radiu 24 Zbigniew Stefanik, korespondent polskich mediów we Francji.

Posłuchaj

Zbigniew Stefanik o sytuacji we Francji w związku z pandemią koronawirusa ("Temat Dnia/Gość PR24")
+
Dodaj do playlisty

Gość Polskiego Radia 24 mówił o pandemii koronawirusa we Francji. - Zaczyna tam panować przekonanie, że naukowcy wynaleźli lek, który zwalcza jego najostrzejsze objawy. Kolejne badania mają odbyć się w najbliższym czasie, ale wyniki są bardzo obiecujące. Lek powoduje, że ustępują kłopoty z oddychaniem, czyli najcięższe objawy choroby powodowanej przez koronawirusa - poinformował.

Walka nadal trwa

Powiązany Artykuł

pap e philippe 1200.jpg
"Bądźcie cierpliwi, ograniczcie kontakty zewnętrzne". Apel premiera Francji do seniorów

- Francja przygotowuje się do I etapu wyjścia z kwarantanny. Nad Sekwaną szczyt epidemii miał nastąpić ok. 10-15 kwietnia, od tamtego momentu spada liczba osób hospitalizowanych. Od 6 kwietnia spada także liczba osób znajdujących się w stanie ciężkim. Francja nadal jednak zmaga się z wirusem w kilku departamentach i kilku regionach - zaznaczył rozmówca.

Jak podkreślił korespondent, "wychodzenie z kwarantanny będzie dopasowane do sytuacji w poszczególnych departamentach. Od 11 maja do 2 czerwca Francuzi mają otrzymać możliwość oddalenia się, jednak nie dalej niż 100 km, od miejsca zamieszkania. Stopniowo będą też otwierane szkoły podstawowe i żłobki. Pójście do szkoły od 11 maja nie będzie jednak obligatoryjne, będzie zależało od rodziców".

<<CZYTAJ TAKŻE>> Podparyskim przedmieściom grożą "zamieszki głodowe". Ujawniono treść korespondencji

- Ceny rosną i daje się to we znaki najgorzej sytuowanym osobom. Rząd uruchomił dla nich pakiet pomocowy, ale nie wiadomo czy będzie on wystarczający. Od 1 marca br. pracę straciło 10 mln osób. Kilka dni temu uaktualniono tegoroczny budżet, który zakłada, że dług publiczny znajdzie się na poziomie 115 proc. PKB. Te liczby wskazują na to, że Francja weszła w okres największej recesji od 1929 r. Tak jak wszystkie państwa Francja wprowadza tarcze antykryzysowe i liczy na współpracę w ramach Unii Europejskiej - podsumował. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: Zbigniew Stefanik

Data emisji: 29.04.2020

Godzina emisji: 11.35

Polskie Radio 24/pkr

Polecane

Wróć do strony głównej