X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Nie można lekceważyć tych doniesień". Marzena Rudnicka o sytuacji w Domach Pomocy Społecznej

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 11:40
- Sytuacja jest bez precedensu i na pewno bardzo trudna dla samych opiekunek, dlatego nie można lekceważyć tych doniesień, uznawać, że nic się nie dzieje - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.
Audio
  • Marzena Rudnicka o sytuacji seniorów (Polskie Radio 25/Temat dnia/Gość PR24)
DPS na ulicy Dickensa w Warszawie
DPS na ulicy Dickensa w WarszawieFoto: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

W całym kraju funkcjonują 824 Domy Pomocy Społecznej z 80 tys. mieszkańców. Łącznie w 20 placówkach zakażonych jest 247 osób, co stanowi 0,3 proc. wszystkich mieszkańców – informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Media donosiły o trudnej sytuacji w tego typu placówkach.

Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej, podkreśliła, że "wszyscy jesteśmy w okresie próby, bo sytuacja jest bez precedensu".

CZYTAJ RÓWNIEŻ
korona_shop_pol_1200.jpg
Struktura zakażeń koronawirusem. GIS podał, gdzie jest największe zagrożenie

"Nie można uznawać, że nic się nie dzieje"

- Inaczej wygląda ocena sytuacji osoby, która jest zamknięta w Domu Seniora, placówka cierpi na niedobór personelu, a opiekunki są obciążone pracą, zestresowane - z ich perspektywy sytuacja jawi się jako żywy dramat - powiedziała.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Śniadania dla samotnych". Wolontariusze rozwieźli ponad 2 tys. posiłków

W opinii gość PR24 "wszystko zależy od optyki". - Dramaty się dzieją. I ze względu na zdrowie, i ze względu na to, że to dotyka osób w najstarszym wieku, najbardziej narażonych na tragiczne skutki koronawirusa - oceniła.

- Sytuacja jest na pewno bardzo trudna dla samych opiekunek, dlatego nie można lekceważyć tych doniesień, udawać, że nic się nie dzieje - mówiła Rudnicka na antenie PR24.

Seniorzy w Polsce

Marzena Rudnicka podkreśliła, że "Polska wyróżnia się tym, że więzi rodzinne są u nas bardzo silne, seniorzy są ważnymi członkami rodzin". W związku z tym, że rodziny "są w kontakcie z Domami Seniora, wspierają i nadzorują".

Wskazała też na "empatię i poświęcenie naszego personelu". - To również jest coś, czym się chwalimy na całym świecie. Za to, poza kompetencjami, polskie opiekunki są cenione - mówiła. - Nasi seniorzy są naprawdę w centrum uwagi - zaznaczyła na antenie Polskiego Radia 24.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Ryszard Gromadzki 
Goście: Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej
Data emisji: 16.04.2020
Godzina emisji: 11.10

PR24, msz, PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Proszę o pamięć o starszych i samotnych". Apel prezydenta w związku z akcją #zostańwdomu

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2020 18:54
"Proszę o pamięć o starszych i samotnych" - zaapelował na Twitterze prezydent Andrzej Duda w związku z zaleceniem ograniczenia wychodzenia z domu spowodowanym koronawirusem.
rozwiń zwiń