"Pozostał wierny ideałom". Andrzej Gwiazda kończy 85 lat

2020-04-14, 13:52

"Pozostał wierny ideałom". Andrzej Gwiazda kończy 85 lat
Andrzej Gwiazda. Foto: PAP/Adam Warżawa

- Andrzej Gwiazda reprezentuje tych ludzi, na których często sypie się piasek zapomnienia i trociny niechęci. Mijają lata i ci ludzie otrzepują się z tego, są  ważnym punktem odniesienia dla Polaków - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Maciej Rosalak ("Historia Do Rzeczy"). 

Posłuchaj

Maciej Rosalak o Andrzeju Gwieździe (Temat dnia/Gość PR24)
+
Dodaj do playlisty

85 lat temu, 14 kwietnia 1935 r., urodził się Andrzej Gwiazda, współtwórca Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i NSZZ "Solidarność", jeden z liderów strajku w Stoczni Gdańskiej, negocjator Porozumień Sierpniowych, działacz podziemia, przeciwnik porozumienia z władzami PRL.

Zdaniem Macieja Rosalaka, Andrzej Gwiazda jest jednym z największych polskich patriotów. - Przyczynił się do powstania Solidarności. Wcześniej działał w Wolnych Związkach Zawodowych. Zawsze był człowiekiem bezkompromisowym, o bardzo ściśle wytyczonej drodze postępowania, o typowo polskim, patriotycznym sposobie myślenia, oddając się sprawom publicznym miał świadomość służby. Nie zdradził swoich ideałów, dlatego w czasie kompromisu i kontraktu Okrągłego Stołu został wykluczony przez grupę, która wtedy dominowała w Solidarności. Nie przystąpił do tego paktu - powiedział gość Polskiego Radia 24. 

Współautor postulatów sierpniowych

Powiązany Artykuł

pap_20150411_1O4_Andrzej Gwiazda_663x364.jpg
Andrzej Gwiazda - bezkompromisowy opozycjonista kończy 85 lat

Zorganizowaną działalność antykomunistyczną Andrzej Gwiazda rozpoczął w listopadzie 1976 r. Wspólnie z żoną Joanną Dudą-Gwiazdową, w liście do Sejmu poparli żądania Komitetu Obrony Robotników, które dotyczyły m.in. wypuszczenia na wolność uczestników czerwcowych protestów. Dwa lata później wspólnie z Antonim Sokołowskim i Krzysztofem Wyszkowskim ogłosił deklarację Komitetu Założycielskiego Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Został członkiem władz Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego (MKS) w Stoczni Gdańskiej. Brał udział w negocjacjach prowadzonych przez MKS z delegacją rządową. Był współautorem 21 postulatów sierpniowych. Nie podpisał Porozumień Sierpniowych. Uznał, że MKS poszedł na zbyt duże ustępstwa wobec władz.

Inicjator "Posłania do ludzi pracy Europy Wschodniej"

Pełnił też funkcję wiceprzewodniczącego Krajowej Komisji Porozumiewawczej NSZZ „S”. Krytyczny wobec przywództwa Lecha Wałęsy wystosował do niego list otwarty, w którym protestował przeciwko łamaniu demokratycznych zasad kierowania związkiem. W lipcu 1981 r. w wyborach do władz Regionu Gdańskiego był kandydatem na stanowisko przewodniczącego. Wybory te wygrał Wałęsa. Gwiazda został członkiem Zarządu Regionu. Był uznawany za jednego z najbardziej radykalnych działaczy „Solidarności”. W czasie I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku (wrzesień– październik 1981) był jednym z inicjatorów "Posłania do ludzi pracy Europy Wschodniej".

Stan wojenny i internowanie 

Po wprowadzeniu stanu wojennego, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r., został internowany. Przetrzymywano go w Strzebielinku, następnie w Białołęce. W grudniu 1982 r. władze komunistyczne podjęły wobec niego decyzję o zamianie internowania na areszt i przeniesieniu do Warszawy na ul. Rakowiecką. Sformułowane przeciwko niemu i dziesięciu innym działaczom "Solidarności" zarzuty dotyczyły działań mających na celu obalenie przemocą ustroju. Z więzienia zwolniony został na mocy amnestii ogłoszonej w lipcu 1984 r.

Należał do przeciwników okrągłego stołu. Nie wziął udziału w negocjacjach z reżimem i przygotowaniach do wyborów kontraktowych. Tym samym znalazł się poza głównym nurtem życia politycznego. - Był celowo zapominany, czasami wyszydzany. Nie należał do tych, którzy budowali III RP, ze wszystkimi błędami i nadużyciami, które miały miejsce. Zresztą nie tylko on. Do takich osób należeli działacze Solidarności Walczącej jak Kornel Morawiecki ze swoim młodym synem Mateuszem i Andrzej Rozpłochowski ze Śląska - tłumaczył Maciej Rosalak. Jego zdaniem Andrzej Gwiazda reprezentuje tych ludzi, na których często sypie się piasek zapomnienia i trociny niechęci. - Mijają lata i ci ludzie otrzepują się z tego, są  ważnym punktem odniesienia dla Polaków -dodał.

Odznaczony Orderem Orła Białego

W 2006 r. Andrzej Gwiazda został odznaczony Orderem Orła Białego. Wyróżniono go także tytułem Honorowego Obywatela Gdańska oraz Krzyżem Wolności i Solidarności. W 2017 r. został laureatem Nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Więcej w nagraniu.

Audycja: "Temat dnia"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Maciej Rosalak ("Historia Do Rzeczy")

Data emisji: 14.04.2020

Godzina emisji: 9.35

Polecane

Wróć do strony głównej