X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Koronawirus sparaliżował świat. Prof. Nalaskowski: dla nauki to ogromna lekcja pokory

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 11:00
- Nasza niewiedza rzuciła nas na kolana. Obecna sytuacja pokazuje wątłość ludzkiego mózgu. Mimo rozwiniętej farmacji i medycyny coś tak wydawać by się mogło banalnego jak wirus, paraliżuje nasze życie - powiedział prof. Aleksander Nalaskowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Audio
  • Prof. Aleksander Nalaskowski o tym, jak koronawirus wpływa na funkcjonowanie świata ("Temat dnia/Gość PR24")
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay

Wielu osobom wydawało się, że w dzisiejszych czasach poziom rozwoju nauki jest na odpowiednio wysokim poziomie, że pozwoli to ludzkości panować nad czymś takim jak epidemie. Sytuacja związana z koronawirusem, to jak sparaliżował życie w niemal każdym aspekcie, jest ogromnym zaskoczeniem, dla niektórych wręcz szokiem. Prof. Aleksander Nalaskowski ocenił, że "nasza niewiedza rzuciła nas na kolana".

shutterstock koronawirus covid 1200.jpg
"Polscy naukowcy zmieniają świat". Jacek Liziniewicz o pracach nad lekiem na COVID-19

- Pokazuje to tylko wątłość ludzkiego mózgu. Z jednej strony 50 lat temu człowiek poleciał na Księżyc i z niego wrócił, z drugiej mamy tak rozwinięty przemysł farmaceutyczny, a medycyna "rozebrała" człowieka niemal na najmniejsze cząsteczki. Jednak okazuje się, że coś tak banalnego paraliżuje nam życie. To ogromna lekcja pokory dla nauki - stwierdził gość Polskiego Radia 24.

"Tu, gdzie kończy się wiedza, znajduje się miejsce dla Boga" - to słowa jednego z fizyków, na którego wykładzie był prof. Nalaskowski.

Przyspieszony kurs dorastania

Prof. Nalaskowski odniósł się również do sytuacji, w jakiej znalazła się młodzież, która nie może uczęszczać do szkół i jej edukacja przeniosła się do świata wirtualnego poprzez zdalne nauczanie. Dla wielu osób wchodzących w okres dorosłości również ograniczenie kontaktów z rówieśnikami z powodu kwestii bezpieczeństwa jest czymś, z czym do tej pory nie mieli do czynienia.

druk drukarka 3D 1200.jpg
Nakładki na klamki, respiratory, przyłbice - nauka w walce z koronawirusem

- Ludzie ci uczą się w obecnej sytuacji robienia czegoś w imię czegoś innego, w imię solidarności i odpowiedzialności. Jest to lekcja, która mam nadzieję, że nie zostanie zmarnowana. W życiu społecznym, chociażby w ostatnich kilkunastu latach, sporo lekcji, m.in. śmierć Jana Pawła II czy katastrofa smoleńska, zostało zmarnowanych. Nie zostało to odpowiednio zagospodarowane. Obecnie młodzi ludzie ponownie przechodzą przyspieszony kurs dorastania - wskazał profesor.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: prof. Aleksander Nalaskowski (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
Data emisji: 02.04.2020
Godzina emisji: 09.35

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polscy lekarze we Włoszech. Prof. Gielerak: to misja humanitarna i zdobywanie doświadczeń

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 11:10
- Dzięki misji we Włoszech chcemy, przed wystąpieniem szczytu zachorowań w Polsce, zapoznać się z rozwiązaniami optymalnego wykorzystania zasobów służby zdrowia, jak i metod leczenia najcięższych przypadków - powiedział gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Najważniejsze jest ograniczenie kontaktów międzyludzkich". Wiceminister zdrowia o walce z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 10:00
- Jestem lekarzem i zawsze widzę światełko w tunelu. Liczę na to, że działania jakie podjęliśmy, przyniosą efekt. Tylko ograniczenie kontaktów międzyludzkich powoduje, że epidemia może zostać opanowana - powiedział Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.
rozwiń zwiń