X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

"Polscy naukowcy zmieniają świat". Jacek Liziniewicz o pracach nad lekiem na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 14:00
- Polacy są obecni w niemal każdej dziedzinie związanej z poszukiwaniem sposobu na koronawirusa. Musimy być z nich dumni, bo te kilkanaście osób, o których jeszcze pół roku temu nikt nie słyszał, dziś zmienia świat - powiedział Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej", który zajmuje się śledzeniem spraw związanych z pracami nad lekami na chorobę COVID-19 wywołaną nową odmianą koronawirusa, który paraliżuje niemal cały świat.  
Audio
  • Jacek Liziniewicz o poszukiwaniu szczepionki i lekarstwa na chorobę wywołaną koronawirusem ("Temat dnia/Gość PR24")
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Jacek Liziniewicz wskazał, że Światowa Organizacja Zdrowia rozpoczyna serię badań dotyczących kilku lekarstw, które są obecnie używane do zapobiegania innym chorobom, by sprawdzić, czy będą również skuteczne w walce ze wspomnianym patogenem.

druk drukarka 3D 1200.jpg
Nakładki na klamki, respiratory, przyłbice - nauka w walce z koronawirusem

- Jedną z możliwości jest chlorochina w Polsce znana pod nazwą Arechinu. Selekcjonowaniem leków z całej grupy medykamentów zajmują się superkomputery. To one typują substancje mogące działać niekorzystnie na koronawirusa. Warto podkreślić, że mówimy tu o miliardach związków. Pod względem technologicznym to ogromny projekt. Ludzkość rzuciła wyzwanie koronawirusowi. Wszystkie siły rzucone są na front walki - podkreślił dziennikarz.

2 mld dolarów na poszukiwanie szczepionki

Zespoły badawcze z całego świata zajmują się również pracami nad wynalezieniem szczepionki zabezpieczającej przed zakażeniem koronawirusem. Jacek Liziniewicz zaznaczył, że minęło zaledwie kilka tygodni od momentu, jak wirus rozprzestrzenił się niemal na wszystkie państwa globu do chwili, gdy opracowano pierwsze szczepionki, które zostały poddane próbom.

- To rekordowy czas w historii tworzenia szczepionek. Przy tej okazji mówimy także o ogromnych pieniądzach. Kto ją wynajdzie, ten będzie spał na żyle złota. Jednak trzeba zrobić wszystko, by lekarstwo nie okazało się groźniejsze niż choroba. (…) Jedna z instytucji, która zajmuje się koordynacją projektów walki z pandemią oraz działalności laboratoriów i specjalistycznych agencji, wyliczyła koszt stworzenia szczepionki na 2 mld dolarów - wskazał publicysta.

koronawirus pacjent pap 1200.jpg
SARS-CoV-2 może powodować zmiany w sercu. Niepokojące informacje kardiologów

Niepodważalny wkład polskich naukowców

Istotny wkład w uzyskiwanie wiedzy na temat tego, jak zwalczyć koronawirusa, mają również polscy naukowcy. Jacek Liziniewicz przyznał, że to jeden z tych zespołów rozpracował kluczowy genom patogenu, co umożliwiło przeprowadzanie szybkich testów na jego obecność w organizmie człowieka.

- Ponadto naukowcy z Polskiej Akademii Nauk pracują nad lekiem mogącym zwalczyć COVID-19, chorobę wywołaną przez koronawirusa. Można powiedzieć, że przedstawiciele naszego kraju są obecni w niemal każdej dziedzinie związanej z tymi pracami. Musimy być z nich dumni, bo te kilkanaście osób, o których jeszcze pół roku temu nikt nie słyszał, dziś zmienia świat - zaznaczył.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska")
Data emisji: 30.03.2020
Godzina emisji: 10.06

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Koronawirus potwornie mutuje". Publicyści o pandemii, która sparaliżowała świat

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 19:33
- Niestety wobec koronawirusa jesteśmy bezradni, nie ma na niego lekarstwa - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta "Sieci" Marek Król. Z kolei zdaniem Grzegorza Osieckiego ("Dziennik Gazeta Prawna") "dwutygodniowe zawieszenie zajęć w szkołach może być dopiero początkiem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Masz pytania na temat koronawirusa? Odpowie na nie wirtualny asystent

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 21:21
Ministerstwo Zdrowia we współpracy z IBM Polska uruchomiło wirtualnego asystenta, który dostępny jest w serwisie pacjent.gov.pl. Od teraz Polacy mogą online uzyskać szybką odpowiedź na najczęściej zadawane pytania, m.in. dotyczące zakażenia, objawów, kwarantanny, leczenia, czy zasad przemieszczania się.
rozwiń zwiń