X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Liczba testów musi rosnąć". Prof. Włodzimierz Gut o walce z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 17:30
- Testy należy wykonywać w celu rozpoznania u osób, u których istnieją przesłanki, że zachorowali. A coraz częściej te przesłanki będą istniały - dlatego liczba testów musi rosnąć - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Gut, wirusolog.
Audio
  • Włodzimierz Gut: Nie można powiedzieć, że jakiś obszar Polski jest szczególnie zagrożony koronawirusem. (Temat Dnia /Gość PR24)
prof. Włodzimierz Gut
prof. Włodzimierz GutFoto: PR24 / Adam Koniecki

W Chinach, Korei Południowej oraz Singapurze wygasła epidemia wywołana przez koronawirusa, ale pojawiły się nowe zakażenia zawleczone przez osoby przyjeżdżające do tych krajów - wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Wirusolog profesor Włodzimierz Gut przekonywał w Polskim Radiu 24, że "dopóki obserwujemy wzrost zachorowań w otaczających nas krajach, to nie unikniemy wzrostu liczby zakażeń  w Polsce". - Pytanie, na jakim poziomie uda nam się ten wzrost utrzymać i jak uda nam się przedłużyć w czasie wystąpienie tych zakażeń, żeby nie doprowadzić do zapaści służby zdrowia - stwierdził. 

"Dopiero w momencie wystąpienia objawów jest szansa na potwierdzenie zachorowania"

Gość PR24 był pytany o kontrowersje dotyczące liczby testów użytych dotychczas w Polsce. - Testy należy wykonywać w celu rozpoznania u osób, u których istnieją przesłanki, że zachorowali. A coraz częściej te przesłanki będą istniały - dlatego liczba testów musi rosnąć - stwierdził prof. Włodzimierz Gut. - Robienie testów ludziom zdrowym, tylko dlatego że im się wydaje, że zetknęli się z chorym jest bez sensu - od razu mogę wpisać ujemny wynik. Dopiero w momencie wystąpienia objawów jest szansa na potwierdzenie zachorowania. A wykluczenie po 7 dniu od momentu kontaktu(...) - dodał.

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Społeczna kwarantanna zostanie przedłużona? Minister zdrowia wyjaśnia

Wirusolog przypomniał, że nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołujący chorobę o nazwie COVID-19 zaraża przed wystąpieniem objawów chorobowych. - W tym jest gorszy od  np. Eboli. Jeżeli liczba zakażonych idzie do góry, zaczynają nam się wymykać pojedyncze osobniki, które będą roznosiły wirusa - tłumaczył prof. Gut. 

Czytaj także:

koronawirus 1200 pap.jpg
"Polska zareagowała szybko i sprawnie ". Wirusolog ws. koronawirusa

Pytany o sytuację Polski uczony zauważył, że "należymy do krajów, które ograniczają napływ przyjezdnych". - U nas nie ma 10 zachorowań na milion mieszkańców. Jesteśmy względnie bezpieczni. Względnie, bo jeżeli będzie napływ nowych przypadków, to może się wszytko gwałtownie zmienić - powiedział w PR24.

"Chiny świetnie sobie poradzą"

W audycji rozmawiano także o tym, że w Chinach nie odnotowano w środę nowych zachorowań własnych, wszystkie wykryte przypadki zostały stwierdzone u podróżnych. Jeśli przez 14 dni w Wuhan nie będzie nowych zachorowań, to mają być stopniowo znoszone ograniczenia dla mieszkańców. - W Chinach utrzymuje się stała wielkość na populację, tj. 56 zachorowań na milion mieszkańców. Chiny świetnie sobie poradzą, zaraz uruchomią gospodarkę - stwierdził Gość PR24.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Prof. Włodzimierz Gut

Data emisji: 19.03.2020

Godzina emisji: 15.35

PR24/tb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wirusolog: zagrożenie utraty życia dotyczy nawet 3,8 proc. chorych na koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 13:47
- WHO szacuje, że na całym świecie umrze ok. 3,8 proc. zakażonych koronawirusem. Możemy przypuszczać, że jeśli w Polsce na 1000 osób 138 może być zagrożonych śmiercią. Mamy jednak nadzieję, że ten wskaźnik będzie niższy - powiedział w Polskim Radiu 24 Jerzy Gryglewicz, wirusolog z Uczelni Łazarskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Człowiek i jego dzieło". Prof. Włodzimierz Gut, wirusolog

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2020 15:55
W Polsce wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego w związku z pandemią koronawirusa. Gościem Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg w Polskim Radiu 24 będzie prof. Włodzimierz Gut, wirusolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert ds. służb: koronawirus to poligon doświadczalny dla państwa, konieczne są wnioski

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 12:22
- Żyjemy w świecie, gdzie broń biologiczna może być używana przez państwa, terrorystów czy sekty religijne - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. służb Piotr Wojciechowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polska zareagowała szybko i sprawnie ". Wirusolog ws. koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 12:11
- Dwieście kilkadziesiąt przypadków w Polsce to niewiele w porównaniu z tym, co się dzieje we Włoszech, Francji czy Hiszpanii. Polska zareagowała bardzo szybko i bardzo sprawnie - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Gościem audycji był także dr Stanisław Maksymowicz - socjolog medyczny z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. 
rozwiń zwiń