X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Dr Michał Sutkowski: za dwa miesiące być może nie będziemy już mówili o koronawirusie

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2020 13:37
- Koronawirus najprawdopodobniej z nami zostanie. Może on przybrać formę jednej z chorób infekcyjnych, na którą znajdziemy antidotum w postaci szczepionki, czyli profilaktyka, a także lekarstwo dla tych, którzy zostaną nim zakażeni - powiedział dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
Audio
  • Dr Michał Sutkowski o tym, czym jest koronawirus ("Temat dnia/Gość PR24")
Dr Michał Sutkowski
Dr Michał SutkowskiFoto: PR24/PJ

Ponad 100 tys. przypadków zachorowań odnotowano do tej pory na świecie z powodu koronawirusa. Liczba ofiar śmiertelnych choroby to blisko 3,5 tys. osób. W Polsce potwierdzono jak na razie 11 zakażeń.

Stwierdzenia "strach" i "panika" niepotrzebne

7-1200.jpg
Koronawirus w Polsce. Paweł Sałek: porównanie do Czarnobyla jest bezzasadne

Minister zdrowia Łukasz Szumowski nie wyklucza, że w kolejnych dniach liczba ta będzie wzrastała. Dr Michał Sutkowski podkreślił, że pomimo atmosfery, jaka wytworzyła się wokół wirusa, należy unikać używania określeń typu strach lub panika.

- Są one społecznie niebezpieczne, bo budują atmosferę apokalipsy. Z medycznego punktu widzenia atmosfera taka jest całkowicie nieuzasadniona. Owszem, przypominamy sobie epidemie sprzed lat, jak chociażby hiszpankę. Analizujemy, porównujemy. Jednak spowodowała ona co najmniej 50 mln zgonów w Europie (…) Pewne obawy mogą być, ale nie mogą one paraliżować nas strachem i wpływać na nasze zachowanie - podkreślił dr Sutkowski.

Koronawirus wyizolowany w 1962 roku

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że koronawirus znany jest już od dawna, u człowieka został wyizolowany w 1962 roku. W aż 80 proc. jest bezobjawowy. Największym zagrożeniem związanym z koronawirusem jest łatwość z jaką mutuje.

- Ten, z którym mamy do czynienia, jest w ponad 80 proc. podobny do wirusa SARS. Jednak te kilkanaście procent powoduje, że nie ma na niego odporności immunologicznej. (…) Osoby starsze, z jedną lub dwoma chorobami przewlekłymi, są w grupie najbardziej narażonych na zakażenie - zwrócił uwagę dr Michał Sutkowski.

wirus 1200 pap.jpg
Chińska cenzura ws. koronawirusa. Raport ujawnia, jak władze blokowały informacje

Jak uniknąć koronawirusa?

Leczenie chorób przewlekłych, dbanie o higienę, wietrzenie pomieszczeń, dużo snu i dobre odżywianie, a także spacery na świeżym powietrzu. To zdaniem dr. Michała Sutkowskiego może pomóc w uniknięciu zakażania koronawirusem.

- Nie powinniśmy unikać podawania sobie rąk. To piękny polski gest przyjaźni i należy z niego jak najwięcej korzystać. (…) Mam nadzieję, że za dwa miesiące być może nie będziemy już mówili o koronawirusie. Jednak najprawdopodobniej z nami zostanie. Może on przybrać formę jednej z chorób infekcyjnych, na którą znajdziemy antidotum w postaci szczepionki, czyli profilaktyka, a także lekarstwo dla tych, którzy zostaną nim zakażeni. Nad szczepionką pracuje obecnie 20 ośrodków - stwierdził lekarz.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24" 
Prowadzący: Wiesław Molak
Gość: dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, Uczelnia Łazarskiego
Data emisji: 08.03.2020
Godzina emisji: 08.35

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Napędzanie paniki". Michał Woś o słowach Małgorzaty Kidawy-Błońskiej ws. koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 10:40
- Marszałek Kidawa-Błońska napisała, że wzywa rząd do ujawnienia prawdy. To nie jest poziom osoby, która pretenduje do tego, żeby być prezydentem - mówił w Polskim Radiu 24 minister środowiska Michał Woś. Sprawę komentowali także Piotr Kaleta (PiS), Paweł Sałek (doradca prezydenta RP), Grzegorz Napieralski (KO), Jan Filip Libicki (PSL) i Beata Maciejewska (Lewica).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Tomasz Rożek o koronawirusie: Polska jest na etapie Chin z pierwszych dni stycznia

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2020 14:58
- Można się spodziewać, że jeszcze przez miesiąc lub dwa grupa osób, u których zostanie zdiagnozowany wirus, może rosnąć. Na możliwość zwiększenia liczby chorych wskazują również modele matematyczne - powiedział dr Tomasz Rożek prowadzący blog "Nauka. To lubię".
rozwiń zwiń