X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Nie ma żadnego podłoża merytorycznego". Wiceprezes IPN o krytyce pod adresem Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 14:47
- Źle się stało, że po 1989 roku nie było sądu nad komunizmem. (…) To nieprawdopodobne, że ci, którzy byli związani z systemem komunistycznym, mają czelność mówić, że Żołnierze Wyklęci, nasi bohaterowie, byli bandytami - powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
  • Prof. Krzysztof Szwagrzyk o bohaterstwie Żołnierzy Wyklętych i braku rozliczenia PRL ("Temat dnia/Gość PR24")
Prof. Krzysztof Szwagrzyk
Prof. Krzysztof SzwagrzykFoto: PR24/AK

Wyraz hołdu za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych. 1 marca obchodzono 10. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ku czci tych, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, by walczyć z nowym sowieckim okupantem.

Bohaterowie nie dla wszystkich

mid-202281411200.jpg
Komu "przeszkadzają" Żołnierze Wyklęci?

Jednym z miejsc, w których odbyły się uroczystości poświęcone ich pamięci było Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Znajduje się ono w miejscu byłego więzienia i katowni UB, gdzie ginęli ci, którzy nie pogodzili się z pojawieniem się komunistycznej władzy na terenie Polski. Jednak w tym miejscu pojawiły się również osoby, które miały inne zdanie na temat ich działalności.

- Od kilku lat w Polsce możemy dostrzec, że ataki na Żołnierzy Wyklętych są coraz silniejsze i lepiej zorganizowane. Pojawiła się pewna wspólna narracja szeregu osób czy środowisk, które mówią wspólnym głosem, że Wyklęci nie byli bohaterami i powinno używać się wobec nich określeń z lat 40. i 50. 1 marca przed muzeum grupka ok. 20 ludzi rozwinęła transparent z napisem: neofaszyzmowi stop. Było to w otoczeniu kilku tęczowych flag. To porażające - zaznaczył prof. Szwagrzyk.

Ciągłość komunistycznej spuścizny

Jak przywołany przez gościa Polskiego Radia 24 transparent może być odczytany przez osoby chcące oddać hołd ofiarom komunizmu?

- Chyba tak, jak chcieliby tego manifestujący przed muzeum: Żołnierze Wyklęci według nich byli faszystami, więc ci, którzy dziś ich honorują i upamiętniają, są neofaszystami. Na tym przykładzie możemy prześledzić ciągłość spuścizny komunistycznej - stwierdził wiceprezes IPN.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że dla komunistów Żołnierze Wyklęci, którzy walczyli o wolną Polskę, byli faszystami. Sami zaś komuniści nazywali siebie demokratami. – Dzisiejsza krytyka, która skierowana jest w Wyklętych, nie ma żadnego podłoża merytorycznego. To czysta polityka - ocenił prof. Szwagrzyk.

Rosalak.jpg
"Nie chcieli pozwolić na łamanie praw polskiego narodu". Historyk o Żołnierzach Wyklętych

Milczenie lub przeprosiny

Jak zaznaczył prof. Krzysztof Szwagrzyk, ludzie związani z systemem komunistycznym powinni "dziś milczeć lub przepraszać za skalę terroru rodziny, które nie mogą odnaleźć swoich najbliższych".

- Źle się stało, że po 1989 roku nie doszło do sądu nad komunizmem, nie było Norymbergi nad komunizmem. (…) To nieprawdopodobne, że ci, którzy byli związani z systemem komunistycznym, mają czelność mówić, że Żołnierze Wyklęci, nasi bohaterowie, byli bandytami. Niektórzy z nich przyczynili się do wymordowania kilkudziesięciu tysięcy polskich obywateli. Gdyby był sąd nad komunizmem, to ogromna większość tych ludzi miałaby za sobą procesy i wyroki skazujące - podkreślił prof. Szwagrzyk.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN
Data emisji: 02.03.2020
Godzina emisji: 13.09

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Szwagrzyk: środowiska lewicowe przypuściły atak na Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 20:36
– Ze strony środowisk lewicowych nastąpił frontalny atak na Żołnierzy Wyklętych. Kilka lat temu to zjawisko było mniejsze. Dzisiaj jest to celowe i zorganizowane działanie – mówił w Trójce prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: wolna Polska rozwija się dzięki bohaterstwu Żołnierzy Niezłomnych

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 15:19
- Gdyby nie było tamtego bohaterstwa i twardego zbrojnego sprzeciwu wobec władzy komunistycznej, ta nie wahałaby się w dużo ostrzejszy sposób zgasić kolejnego podziemia niepodległościowego, tego podziemia, które nazywamy solidarnościowym - mówił prezydent Andrzej Duda podczas centralnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Naród polski nie pogodził się z niewolą". Prof. Kucharczyk o Żołnierzach Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 16:10
- Trzeba pamiętać, że po 1945 r. nie było wyzwolenia. Żołnierze Wyklęci walczyli w powstaniu przeciwko narzuconej władzy sowieckiej. Naród polski nie pogodził się z niewolą - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk (PAN). W rozmowie wziął również udział Krzysztof Bukowski, syn por. Edmunda Bukowskiego ps. "Edmund", który opowiedział o historii walki swoich rodziców.
rozwiń zwiń