X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Historyk: Żołnierze Wyklęci nie działali ofensywnie, bronili się

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 13:33
- Działalność Żołnierzy Wyklętych miała przede wszystkich charakter defensywny. Z bronią w ręku bronili siebie, bliskich i sąsiadów przed Korpusem  Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz UB.  Dochodziło też do uwalniania więźniów podziemia oraz rozpraw z bandami rabunkowym. Zajmowali się również działalnością informacyjno-propagandowo-wywiadowczą - mówił w Polskim Radiu 24 dr Rafał Leśkiewicz, historyk, z-ca dyrektora Biura Badań Historycznych IPN. 
Audio
  • Dr Rafał Leśkiewicz o Żołnierzach Wyklętych (Temat dnia/Gość PR24)
Żołnierze Wyklęci
Żołnierze Wyklęci Foto: IPN

69 lat temu, 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie władze komunistyczne rozstrzelały siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Od 2011 r. rocznica tej zbrodni obchodzona jest jako Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", czyli polskiego podziemia niepodległościowego, które po II wojnie światowej zbrojnie wystąpiło przeciwko sowietyzacji Polski. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Prof. Krzysztof Szwagrzyk: chodziło o fizyczną likwidację przeciwników politycznych

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że Żołnierze Wyklęci to nie tylko zbrojne podziemie. - Ono stanowiło ok. 20-30 tys. żołnierzy, którzy nie pogodzili się z wprowadzaną na sowieckich bagnetach rzeczywistością. Ci ludzie postanowili bronić się przez przed terrorem komunistycznym z bronią w ręku. Ale Żołnierze Wyklęci to także wszyscy ci, którzy byli zaangażowani w działalność konspiracyjną, wywiadowczą, informacyjną, w tym młodzież - powiedział  dr Rafał Leśkiewicz.

Przypomniał, że dziś mówienie o Żołnierzach Wyklętych jest oczywistością. - Prowadzone są badanie naukowe, a w przestrzeni publicznej funkcjonuje wiele nazwisk żołnierzy antykomunistycznego podziemia.  Jeżeli jednak cofniemy się w przeszłość o 20 lat, to w przestrzeni publicznej nie funkcjonował prawie żaden z niezłomnych jak Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", Danuta Siedzikówna "Inka" i Łukasz Ciepliński "Pług", w hołdzie któremu ustanowiono Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych - tłumaczył historyk.  


src="http://static.prsa.pl/ef77c352-0fba-471b-807a-cba8cffb3334.file"


Obecnie można mówić nawet o 180 tys. osób zaangażowanych  w antykomunistyczną konspirację, głównie w latach 1944-56. - Jesteśmy na początku drogi, która ma ustalić skalę działalności podziemia antykomunistycznego - tłumaczył  z-ca dyrektora Biura Badań Historycznych IPN. Elementem tej drogi było powołanie do życia Instytutu Pamięci Narodowej, który gromadzi dokumentację obrazującą skalę, formę i charakter represji komunistów wobec podziemia. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadząca: Maria Furdyna 
Gość: dr Rafał Leśkiewicz, historyk, z-ca dyrektora Biura Badań Historycznych IPN
Data emisji: 01.03.2020
Godzina emisji: 11.44


 


Czytaj także

Prof. Szwagrzyk: środowiska lewicowe przypuściły atak na Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 20:36
– Ze strony środowisk lewicowych nastąpił frontalny atak na Żołnierzy Wyklętych. Kilka lat temu to zjawisko było mniejsze. Dzisiaj jest to celowe i zorganizowane działanie – mówił w Trójce prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN.
rozwiń zwiń