X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Jan Żaryn: Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej ma trafić do młodych

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 14:00
- Pierwsze nasze priorytety to Słownik Działaczy Obozu Narodowego oraz Słownik Działaczy Katolicyzmu Społecznego. Będą to słowniki pomnikowe - mówił o Instytucie Dziedzictwa Myśli Narodowej profesor Jan Żaryn. 
Audio
  • Prof. Jan Żaryn o Instytucie Dziedzictwa Myśli Narodowej (Temat Dnia/Gość PR24)
Jan Żaryn
Jan Żaryn Foto: PR24/AK

Jan Żaryn PAP 1200.jpg
Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej. Jan Żaryn: chcemy pokazać pozytywny wizerunek Obozu Narodowego

Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, którego powstanie zapowiedział minister kultury Piotr Gliński, działa od poniedziałku, 17 lutego. Jej szefem - na razie p.o. dyrektora tejże instytucji - jest historyk, prof. Jan Żaryn.

Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski kroczyli także rozbieżnymi drogami. Te postacie reprezentują zbliżone do siebie intelektualnie i ideowo dziedzictwo, ale to także dziedzictwo ludzi spierających się ze sobą - powiedział prof. Jan Żaryn.

Profesor wskazywał, że Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej jest nadal w fazie wewnętrznej organizacji. - Wkrótce zostaną zatrudnieni pracownicy. Mamy już siedzibę - mówił.

jan żaryn 1200.jpg
Prof. Jan Żaryn: powinniśmy wyraźnie komunikować Zachodowi prawdę o historii

Priorytety Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej

Gość Polskiego Radia 24 tłumaczył, że celem Instytutu będzie wydobycie z niepamięci dorobku intelektualnego postaci, które bardzo często są rozpoznawalne w przestrzeni publicznej, ale nie są identyfikowane z nurtem narodowym lub katolicyzmem społecznym jak Władysław Reymont, Stanisław Wyspiański, Jan Kasprowicz, Zofia Kossak-Szczucka i Tadeusz Dołęga-Mostowicz. 

Profesor zdradził także nad czym na początku będzie pracował Instytut. - Pierwsze nasze priorytety to Słownik Działaczy Obozu Narodowego oraz Słownik Działaczy Katolicyzmu Społecznego. Będą to słowniki pomnikowe - mówił. 

Jeżeli słowniki trafią do autorów podręczników, to będzie to dobra droga, aby trafić do nauczycieli, a potem do młodych - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Goście: prof. Jan Żaryn  (dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej)
Data emisji: 19.02.2020
Godzina emisji: 13:46

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister kultury zapowiedział powstanie Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 11:11
- Powstanie Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego - zapowiedział minister kultury Piotr Gliński. Nowa instytucja powstanie w tym miesiącu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. Prof. Jan Żaryn: to praca u podstaw

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 15:06
- W naszych zamysłach jest praca organiczna, pozytywistyczna w pewnym sensie, wychowawcza. Tylko na 2020 rok mamy zaplanowanych ponad dwadzieścia projektów - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Historia i współczesność potrzebują prawdy". Gliński odwiedził Muzeum Stutthof

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 15:34
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński odwiedził Muzeum Stutthof w Sztutowie (Pomorskie), gdzie zapoznał się z ekspozycją dokumentującą historię b. KL Stutthof i złożył kwiaty w byłym krematorium, oddając hołd ofiarom obozu - poinformował resort kultury.
rozwiń zwiń