X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Anusz: sobotnia konwencja Andrzeja Dudy będzie ważnym punktem kampanii

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 12:57
- Ta konwencja rozpocznie gorący okres kampanii prezydenckiej. Oczywiście, prezydent Andrzej Duda jest faworytem tych wyborów i wszyscy kontrkandydaci będą się do tej konwencji odnosić - mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, politolog z Instytutu Józefa Piłsudskiego. Gościem Polskiego Radia 24 był także Maciej Onasz, politolog z uniwersytetu Łódzkiego.
Audio
  • Andrzej Anusz o kampanii prezydenckiej przed wyborami: margines błędu Andrzeja Dudy jest niewielki ("Gość PR24")
  • Dr Maciej Onasz o kampanii prezydenckiej: Andrzej Duda powinien poszerzyć swój elektorat ("Gość PR24")
Andrzej Duda
Andrzej DudaFoto: PAP/Paweł Topolski

W sobotę w Warszawie na konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości nominacja Andrzeja Dudy na kandydata na prezydenta zostanie oficjalnie potwierdzona. Partia rządząca zapowiada, że konwencja będzie widowiskiem na niespotykaną dotąd w kampaniach wyborczych skalę.

eastnews duda selfie 1200.jpg
"Coś, czego jeszcze w Polsce nie było". W sobotę konwencja z udziałem prezydenta

"Ważny punkt kampanii"

Dr Andrzej Anusz ocenił, że ta konwencja będzie ważnym punktem kampanii prezydenckiej. Zauważył, że przed konwencją ma się odbyć rada polityczna Prawa i Sprawiedliwości. - To kwestia pokazania silnego związku między PiS a Andrzejem Dudą. Ta konwencja rozpocznie gorący okres kampanii prezydenckiej. Oczywiście, prezydent Andrzej Duda jest faworytem tych wyborów i wszyscy kontrkandydaci będą się do tej konwencji odnosić - mówił dr Andrzej Anusz.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] "Podsumowanie dorobku prezydenta". Paweł Mucha o sobotniej konwencji

Gość Polskiego Radia 24 przekonywał, że kampania prezydencka na razie odbywa się pod hasłem "bij mistrza". Argumentował, że sondaże dają Andrzejowi Dudzie wyraźne prowadzenie w wyścigu do Pałacu Prezydenckiego, a pomiędzy kontrkandydatami urzędującego prezydenta jest "stosunkowo mała debata".

- Jedynym elementem próby jest postulat Władysława Kosiniaka-Kamysza, który chce debaty z opozycyjnymi kontrkandydatami. Jego kampania jest w trudnym momencie, jeśli nie pokaże szybko przyrostu, to może się nie odbić - ocenił. - Prezes PSL będzie walczył do końca, ale ciekawe, czy pozostali kontrkandydaci będą wchodzić w ostre starcia, czy raczej zawrą niepisany pakt o nieagresji i wszyscy będą atakować Andrzeja Dudę - wskazał dr Andrzej Anusz.

Margines błędu Andrzeja Dudy

W ocenie eksperta Andrzej Duda "na pewno ma w tyle głowy ostatnie wybory, zwłaszcza do Senatu". - Musi mieć poczucie, że głosów opozycyjnych, jeśli zostaną one w pewien sposób zorganizowane, może być więcej niż głosów na niego - wskazał. Zdaniem dra Andrzeja Anusza, urzędujący prezydent musi prowadzić kampanię wyborczą tak, by nie stracić twardego elektoratu Prawa i Sprawiedliwości, ale jednocześnie pozyskać nowe głosy, które dadzą mu zwycięstwo.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Prof. Jacek Reginia-Zacharski: ta kampania wyborcza toczy się wokół czarnego PR-u

pałac prezydencki 1200 shutterstock.jpg
Andrzej Duda faworytem II tury wyborów prezydenckich

- Jego margines błędu jest mniejszy. Każdy jego błąd może odstręczyć potencjalnych wyborców. To na pewno bardzo ciekawa i trudna operacja. Przestrzegałbym tych, którzy uważają, że Andrzej Duda ma wygraną w kieszeni, ale nie ma co ukrywać, że ma bardzo dobry punkt wyjściowy do tej kampanii - argumentował.

W rozmowie także o rywalizacji wewnętrznej w obozie Zjednoczonej Prawicy i o tym, jak to może przełożyć się na wybory prezydenckie, a także o geście Joanny Lichockiej, który opozycja uznała za obraźliwy. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

Konieczność poszerzenia elektoratu

Konwencję wyborczą komentował także dr Maciej Onasz, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego. W jego ocenie, Andrzej Duda jest w zupełnie innej sytuacji niż pięć lat temu. - Wtedy określenie, dlaczego kandyduje, dlaczego chce być prezydentem i co ma się z jego prezydenturą wiązać, było w miarę proste. Można było zestawiać ją w kontrze do sytuacji rządów koalicji PO-PSL i prezydenta Bronisława Komorowskiego. Obecnie, gdy PiS i Andrzej Duda mają za sobą po jednej kadencji, odniesienie się do tego tła jest niemożliwe - ocenił.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Sobolewski: rozpoczynamy kampanię Andrzeja Dudy, sztab pracuje cały czas

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, prezydent Andrzej Duda i jego sztabowcy będą musieli wykreować "pozytywny przekaz trafiający do dotychczasowych wyborców, ale też pozwalający poszukać poszerzenia bazy elektoratu". - Wyborcy dotychczas ufający Andrzejowi Dudzie to za mało, by dać pewność reelekcji - ocenił dr Maciej Onasz.

Paweł Mucha 1200.jpg
Paweł Mucha: prezydentura Andrzeja Dudy jest prezydenturą dotrzymanego słowa

Jak mówił, ewentualnych rezerw elektoratu Andrzeja Dudy, można poszukiwać w dwóch kierunkach. - Pierwszy, to zaabsorbowanie części elektoratu Konfederacji, (...) drugi natomiast, to bardziej umiarkowane podejście do zagadnień interesujących z punktu widzenia miękkiego elektoratu PSL, któremu bliżej do Andrzeja Dudy niż Małgorzaty Kidawy-Błońskiej - wskazał politolog.

W rozmowie z politologiem z Uniwersytetu Łódzkiego także komentarz do czwartkowego głosowania nad wotum nieufności wobec Mariusza Kamińskiego oraz do najnowszego sondażu Social Changes, z którego wynika, że w drugiej turze wyborów prezydenckich największe wyzwanie Andrzejowi Dudzie może rzucić Szymon Hołownia. Zachęcamy do jej wysłuchania.

***

Audycja: "Temat dnia"

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Goście: 

  • dr Andrzej Anusz (historyk, politolog z Instytutu Józefa Piłsudskiego)
  • dr Maciej Onasz (politolog, Uniwersytet Łódzki)

Data emisji: 14.02.2020

Godzina emisji: 11.09, 11.35

Polskie Radio 24, IAR/ mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Domański: głównym problemem dla prezydenta Andrzeja Dudy jest Konfederacja

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 12:15
- Nowym elementem przed wyborami jest Konfederacja. Reprezentuje pewną siłę. Poparcie dla Krzysztofa Bosaka dochodzi czasem do siedmiu procent. To tutaj jest główny problem, jeśli chodzi o wyjście Andrzeja Dudy ponad próg 50 procent - powiedział w Polskim Radiu 24 socjolog prof. Henryk Domański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Konarski o wydarzeniach w Pucku: dowód niskiej kultury politycznej

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 12:42
- Wszelkie formy tego typu manifestowania swoich poglądów politycznych są mi głęboko obce - nieważne jaki obóz polityczny to lansuje - dlatego że są one dowodem niskiej kultury politycznej - mówił w Polskim Radiu 24 politolog z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, prof. Wawrzyniec Konarski, komentując zakłócanie przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy w Pucku. Do sprawy odniósł się także dr Krzysztof Kawęcki, politolog z Wyższej Szkoły Menedżerskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Makowski: Kidawie-Błońskiej nie służy bratanie się z tymi, którzy zakłócali przemówienie prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 12:20
- Na pewno nie służy Małgorzacie Kidawie-Błońskiej bratanie się z ludźmi, którzy zakłócali przebieg przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Makowski, publicysta "Do Rzeczy". Do tego tematu odniósł się również prof. Łukasz Młyńczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego.
rozwiń zwiń