X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ekspert: budowa elektrowni atomowej wymaga partnera zagranicznego

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 15:00
- Polska wciąż nie podjęła decyzji co do budowy bloków jądrowych i nie wybraliśmy jeszcze do tego partnera. Cała technologia wymaga partnera zagranicznego - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Perzyński z BiznesAlert.pl.
Audio
  • Michał Perzyński o wykorzystaniu alternatywnych źródeł energii w Polsce (Temat Dnia/Gość PR24)
Elektrownia atomowa
Elektrownia atomowaFoto: Shutterstock.com/Kletr

Gość Polskiego Radia 24 mówił o potencjalnych źródłach energetycznych Polski. - To, że dzięki silnym wiatrom wzrósł udział energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, jest to dobry znak, ale z drugiej strony świadczy to o dużej niestabilności tych źródeł - przyznał.

- Jeden wiatrak może pracować do kilkunastu lat. Przykładowo w Niemczech wymienia się pierwsze wiatraki na większe, silniejsze i bardziej wydajne. Istnieje problem utylizacji turbin wiatrowych i jest to element debaty publicznej - dodał.

Jak przyznał Maciej Perzyński, "w Polsce energetyka wiatrowa konkuruje z energetyką słoneczną, która przeżywa prawdziwy renesans, bo Polacy dostrzegli wiele korzyści wynikających ze stawiania paneli słonecznych na swoich dachach i działkach".

bruno 1200.jpg
Francja proponuje współpracę przy budowie elektrowni jądrowych w Polsce

Wielość czynników

- Obecnie polski miks energetyczny w ponad 70 proc. składa się z węgla. Poprzednie ministerstwo energii pracowało nad polityką energetyczną Polski na rok 2040 i ich scenariusz zakładał powstanie bloków jądrowych w Polsce do 2033 r. Polska wciąż nie podjęła decyzji co do budowy tych bloków i nie wybraliśmy jeszcze do tego partnera. Cała technologia wymaga partnera zagranicznego, Polska nie jest w stanie sama zbudować elektrowni jądrowej - podkreślił.

- Rozważane są oferty z Francji, Japonii i USA. Różnią się one parametrami, siłą, ceną czy okresem użyteczności elektrowni. Polska zakłada budowę sześciu bloków jądrowych, które zapewniłyby kilkanaście procent energii całego kraju. Będziemy stopniowo zamykali starsze bloki węglowe, choć buduje się też nowe pozycje - stwierdził rozmówca.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Prezydent: to wielki krok w rozwoju i modernizacji polskiej energetyki

- Wybieramy partnera biorąc pod uwagę czynniki nie tylko techniczne, ale także polityczne. Gdybyśmy wybrali Francję, byłaby to współpraca na dekady. Sama budowa elektrowni to ponad 10 lat - zwrócił uwagę.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Tema dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: Michał Perzyński (BiznesAlert.pl)
Data emisji: 12.02.2020
Godzina emisji: 14.35

IAR/PR24/pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

J. Kwieciński o planach budowy elektrowni atomowej w Polsce: dobra wiadomość

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 10:36
Jerzy Kwieciński w Polskim Radiu 24 odniósł się do informacji o porozumieniu polskiego chemicznego koncernu Synthos i firmy GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) ws. współpracy przy rozważeniu możliwości budowy w Polsce reaktora jądrowego. - Myślę, że to jest dobra informacja - powiedział w Polskim Radiu 24 minister finansów, inwestycji i rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Naimski: chcemy do 2043 roku zbudować sześć reaktorów jądrowych

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 12:26
- Chcemy, aby 20 proc. polskiej energii pochodziło z elektrowni atomowych. To jest konieczne - powiedział w radiowej Jedynce Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.
rozwiń zwiń