X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Rzecznik Izby Dyscyplinarnej SN: wypowiedzi Giertycha wobec sądu były wyjątkowo obraźliwe

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 14:24
- Dla każdego sędziego powiedzenie, że wykonuje polecenia jakiejś partii politycznej czy że jest jej funkcjonariuszem, to jest rzecz wyjątkowo obraźliwa - mówił w Polskim Radiu 24 rzecznik Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego Piotr Falkowski. Odniósł się do ukarania przez izbę Romana Giertycha karą porządkową.
Audio
  • Piotr Falkowski o ukaraniu Romana Giertycha przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego ("Temat dnia / Gość PR24")
nz Piotr Falkowski, rzecznik Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego
n/z Piotr Falkowski, rzecznik Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego Foto: PR24/tb

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego ukarała we wtorek karą porządkową 3 tys. zł mec. Romana Giertycha. - Mec. Giertych postanowił z sali sądowej uczynić wiec polityczny - uzasadnił sędzia tej Izby Adam Tomczyński. "Ponieważ nie jest to sąd, to grzywny nie zapłacę" - napisał na Twitterze ukarany.

KRS 2018 pap arch-1200.jpg
Tomasz Kozłowski: publikacja list poparcia do KRS na tym etapie kończy spór

Sprawę komentował w Polskim Radiu 24 rzecznik izby Piotr Falkowski.

"Ewidentna prowokacja"

Rzecznik Izby Dyscyplinarnej, zapytany o deklarację Romana Giertycha, odpowiedział, że "mecenasowi doskonale wiadome jest, że istnieje taki zawód w polskim systemie prawnym, jak komornik, który sobie poradzi".

Zwrócił także uwagę, że zachowanie Romana Giertycha wobec składu sędziowskiego było wyjątkowe, aż dotąd bowiem Izba Dyscyplinarna nie była zmuszona posuwać się do takich kroków, jak karanie grzywną osób występujących na sali. Zauważył, że Sąd Najwyższy był dla mecenasa niezwykle wyrozumiały, przez ponad 16 minut pozwalając mu wygłaszać oświadczenie w momencie, który był przeznaczony na złożenie wniosku formalnego.

PAP Trybunał Konstytucyjny siedziba 1200.jpg
Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło kandydata na sędziego Trybunału Konstytucyjnego

- To była ewidentna prowokacja. Dodajmy do tego fakt, że ten swobodny strumień świadomości był uzupełniany o takie elementy bardzo mocno prowokacyjne, bo odnoszące się wprost do tego składu sędziowskiego, bardzo obraźliwe, bardzo nieprzyjemne. Dla każdego sędziego powiedzenie, że wykonuje polecenia jakiejś partii politycznej, czy że jest funkcjonariuszem jakiejś partii politycznej, to jest rzecz wyjątkowo obraźliwa. Znacznie mocniej, niż gdyby oskarżono go, że jest pijakiem, czy złym prawnikiem - mówił Piotr Falkowski.

Przypomniał także, że ostatecznie sprawa zakończyła się - pomijając karę porządkową - korzystnie dla prawnika, kasacja w jego sprawie została bowiem oddalona, a Sąd Najwyższy przychylił się do twierdzenia, że Roman Giertych nie powinien być karany dyscyplinarnie.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: Piotr Falkowski (rzecznik Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego)
Data emisji: 12.02.2020
Godzina emisji: 13.07

PAP/PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Politolog o proteście "Kasta Basta": większość Polaków chce reformy

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 16:33
- To na pewno ważna rzecz, żeby mobilizować społeczeństwo, żeby przekonywać do swoich racji. Fakty są takie: zdecydowana większość Polaków chce reformy sądownictwa - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Krzysztof Kawęcki, politolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Truskawa: z drogi reform wymiaru sprawiedliwości cofnąć się już nie można

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 13:00
- Sądownictwo jest częścią naszego państwa i nikt nie zgadza się z taką tezą, że wymiar sprawiedliwości może być autonomiczny i działać niezależnie od innych instytucji społecznych - mówił Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Gościem Polskiego Radia 24 był także publicysta Miłosz Lodowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór o reformę sądownictwa. Politolog: wybór nowego prezesa SN może być momentem przełomowym

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 14:29
- Jeśli obóz rządzący chciałby osiągnąć pewne przesilenie, jeszcze przed II turą wyborów, która wydaje się coraz bardziej prawdopodobna, to prezydent Andrzej Duda musiałby doprowadzić do wyboru nowego prezesa SN. Z punktu widzenia politycznego jest to niezwykle ważny element - ocenił dr Andrzej Anusz, politolog z Instytutu Piłsudskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Listy poparcia kandydatów do KRS. Ujawniono nazwiska podpisanych pod nimi sędziów

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 09:45
wPolityce.pl ujawnił dokument z nazwiskami sędziów, podpisanych pod listami poparcia kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Jest w nim wymienionych ponad 360 nazwisk, ale bez wyszczególnienia, kto się podpisał pod którym kandydatem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Witek: ws. list poparcia do KRS czekamy na uzasadnienie sądu

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 10:58
- Gdy będzie pisemne uzasadnienie wyroku sądu administracyjnego, Kancelaria Sejmu rozpocznie procedurę ujawniania list poparcia do KRS - poinformowała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
rozwiń zwiń