X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Polskie uroczystości rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Sellin: na pierwszym planie będą Ocaleni

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 15:23
- W Polsce, w przeciwieństwie do Światowego Forum Holokaustu, to Ocaleni będą głównymi uczestnikami. W Jerozolimie nie zadbano o nich w odpowiedni sposób - powiedział Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. 27 stycznia na terenie muzeum niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau odbędą się uroczystości związane z 75. rocznicą jego wyzwolenia.
Audio
  • Jarosław Sellin o obchodach wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau oraz o przebiegu Światowego Forum Holokaustu ("Temat dnia/Gość PR24")
Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego
Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowegoFoto: PR24/AK

Jarosław Sellin zwrócił uwagę, że w porównaniu do forum w Jerozolimie, które zdaniem jego organizatorów, również miało upamiętnić wspomnianą rocznicę, obchody w Polsce odbędą się "we właściwym miejscu i we właściwym czasie".

- Będzie ponad 50 delegacji państwowych z całego świata. Uroczystości przypadną na dzień 27 stycznia, kiedy doszło do wyzwolenia obozu. Głównymi uczestnikami będą Ocaleni, o których w Jerozolimie nie zadbano w odpowiedni sposób. W Polsce, w przeciwieństwie do Światowego Forum Holokaustu, będą oni na pierwszym planie. Zostanie również pokazana prawda o historii – zaznaczył.

Barbara Gautier 1200.jpg
Dzieciństwo w piekle. Wstrząsająca opowieść Barbary Gautier, byłej więźniarki Auschwitz

"Historyczna ignorancja i elementarne błędy"

Jarosław Sellin skomentował również organizację Światowego Forum Holokaustu które odbyło się w jerozolimskim Instytucie Yad Vashem.  Przyznał, że jest zdziwiony stanowiskiem, jakie wobec faktów historycznych zajęła tak wyspecjalizowana w tematyce Holokaustu instytucja. Wiceminister ocenił, że nie powinna sobie pozwolić na "historyczną ignorancję i elementarne błędy", które pojawiły się w przemówieniach i filmach prezentowanych podczas wydarzenia.

- Było to kompromitujące. Sama konferencja miała kontekst bardzo polityczny. Jednym z jej celów było przywrócenie na salony światowej polityki Władimira Putina, który w ostatnich latach był izolowany ze względu na swoją agresywną politykę i łamanie prawa międzynarodowego. Ten cel częściowo osiągnięto, gdyż był on głównym mówcą i przede wszystkim to na jego przemówienie czekano - podkreślił Jarosław Sellin.

Przytakiwanie dla słów Putina

W opinii wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego, zaprezentowana podczas forum narracja historyczna "była bardzo fałszywa". Zwrócił uwagę, że starano się przekonać, iż II wojna światowa rozpoczęła się w 1941 roku, główny ciężar w walce z Niemcami spoczywał na Związku Sowieckim, a Armia Czerwona była wyzwolicielem.

facebook anna maria anders 1200 .jpg
Anna Maria Anders o forum w Yad Vashem: udało się zniechęcić Putina

- Niestety wielu przywódców, swoją obecnością, przytakiwało temu przesłaniu. Dlatego dobrze, że prezydent Andrzej Duda podjął słuszną decyzję, by w tym nie uczestniczyć. Świat zainteresował się jego nieobecnością i uzyskał odpowiedź, zarówno od instytucji zajmujących się polityką historyczną w naszym kraju, od samego prezydenta oraz od premiera Mateusza Morawieckiego. Przed rozpoczęciem Światowego Forum Holokaustu spotkała się ona z bardzo dużym zrozumieniem, a narracja rosyjska z odrzuceniem - dodał Sellin.

Kolejne antypolskie wystąpienia Putina?

Na antenie Polskiego Radia 24 Jarosław Sellin odniósł się ponadto do niedawnych słów Władimira Putina, który prowadzi narrację zakłamującą historyczne fakty i oskarża Polskę o przyczynienie się do wybuchu II wojny światowej. Wiceminister spodziewa się, że w najbliższym czasie może dojść do kolejnych wypowiedzi zakłamujących dzieje nowożytne Europy.

- Rosyjski prezydent będzie miał ku temu mnóstwo okazji. W tym roku przypada przecież 80. rocznica zbrodni katyńskiej, 75. rocznica zakończenia II wojny światowej, a także 100. rocznica Bitwy Warszawskiej, pokonania przez młode państwo polskie bolszewickiego reżimu. Do tego wszystkiego Putin będzie musiał się odnieść i możemy spodziewać się kolejnych agresywnych i fałszywych wystąpień o charakterze antypolskim. Jest to obliczone na realizowanie pewnych interesów politycznych i zasianie wątpliwości w relacjach naszego kraju z USA oraz Izraelem - wskazał polityk.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Jarosław Sellin
Data emisji: 25.01.2020
Godzina emisji: 13.06

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Publicysta o forum w Yad Vashem: dyplomatyczna hucpa nastawiona na jedną gwiazdę

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 14:24
- Światowe Forum Holokaustu jest spektaklem dyplomatycznym tworzonym tylko i wyłącznie przez Rosjan. W jego trakcie usłyszymy wybielanie rosyjskiej historii, a nie debatę poświęconą oddaniu hołdu osobom zamordowanym przez Niemców - powiedział Tomasz Małodobry z Agencji Informacyjnej, były dyrektor wykonawczy Muzeum Pamięci Żydowskiej w Krakowie. - Forum jest czystą polityką Rosji - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Andrzej Duda powinien mieć prawo głosu". Szewach Weiss o forum w Yad Vashem

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 16:35
- To mi się bardzo nie podoba. Prezydent Polski powinien mieć prawo głosu podczas konferencji, która odbywa się obecnie w Izraelu - mówił na antenie Polskiego Radia 24 były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss.
rozwiń zwiń