X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Orędownik sprzeciwu wobec zmian w sądownictwie". Prof. Domański o sędzim Juszczyszynie

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 13:11
- Gdy padają nazwiska panów Grodzkiego lub Juszczyszyna, to można powiedzieć, że reprezentują oni środowisko sędziowskie i są wręcz jego wyrazicielami, a nawet ideologami - ocenił prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.
Audio
  • Prof. Henryk Domański o delegacji sędziego Pawła Juszczyszyna ("Temat dnia/Gość PR24")
  • Dr Bartłomiej Biskup o sytuacji w polskim sądownictwie ("Temat dnia/Gość PR24")
  • Prof. Jacek Zaleśny o delegacji sędziego Juszczyszyna i problemach w polskim sądownictwie ("Temat dnia/Gość PR24")
Prof. Henryk Domański
Prof. Henryk DomańskiFoto: PolskieRadio.pl/MR

Sędzia Paweł Juszczyszyn, wykonując czynności w związku z rozpatrywaną sprawą, uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez nową Krajową Radę Sądownictwa był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. W wydanym postanowieniu nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie m.in. list poparcia kandydatów do Rady.

fogiel radoslaw_8805 1200.jpg
Reforma sądownictwa. Fogiel: ustawa zostanie przyjęta w pierwotnej wersji

Po odmowie ze strony Kancelarii, w ramach delegacji służbowej, przyjechał do Warszawy, by na miejscu zapoznać się z listami.

Na pierwszej linii

Prof. Henryk Domański wskazał, że wizyta sędziego Juszczyszyna robi wrażenie, iż to on jest na pierwszej linii frontu w sporze o reformę polskiego sądownictwa. Wskazał, że stał się jednym z symboli lub wręcz instytucją, gdyby doszło do porównania go z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim, który również jest przedstawicielem obozu sprzeciwiającego się zmianom proponowanym przez rząd.

- Wraz z kilkoma innymi profesorami i sędziami należy do grona orędowników sprzeciwu wobec wprowadzanych zmian, jest reprezentantem środowiska sędziowskiego, wręcz jego wyrazicielem, a także ideologiem - stwierdził prof. Henryk Domański.

Uchylona delegacja

unia europejska ue flaga 1200 free
Podwójne standardy "praworządności". Sądownictwo w Polsce i w krajach UE

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki uchylił zarządzenie wiceprezesa tego sądu ws. delegacji podróży służbowej do Warszawy sędziego Pawła Juszczyszyna. Zdaniem prof. Jacka Zaleśnego, politologa z Uniwersytetu Warszawskiego, wydawanie, a następnie odwoływanie zgód na delegacje nie służy powadze postępowania i w złym świetle stawia środowisko olsztyńskiego sądu.

- Możemy tu mówić o pewnym bałaganie. Poza tym, w odniesieniu do samej delegacji, wszystkie okoliczności istotne dla sprawy trzeba ustalić, by na tej podstawie podjąć słuszny wyrok. Jednak warto również zastanowić się czy podejmowanie konkretnych czynności służy temu, by ustalić faktyczny stan prawny - wskazał.   

Do procesu reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości i sytuacji panującej w środowisku sędziowskim odniósł się również dr Bartłomiej Biskup, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Ryszard GromadzkiAntoni Trzmiel
Gość: Prof. Henryk Domańskidr Bartłomiej Biskup 
Data emisji: 21.01.2020
Godzina emisji: 10.33, 11.09, 13.09

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zaradkiewicz ograniczył kompetencje sędziom SN powołanym w PRL

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 16:25
Sędzia Izby Cywilnej Sądu Najwyższego Kamil Zaradkiewicz wydał postanowienie zabezpieczające, które ma uniemożliwić odbycie 23 stycznia posiedzenia trzech Izb SN na wniosek Pierwszej Prezes Małgorzaty Gersdorf.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gowin: Zjednoczona Prawica nie może wycofać się z ustawy reformującej sądownictwo

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 07:30
- Stan wymiaru sprawiedliwości, sposób funkcjonowania sędziów, od wielu lat oceniany jest fatalnie - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wicepremier Jarosław Gowin. - W czwartek politycy Zjednoczonej Prawicy odrzucą "weto senackie". Spodziewam się, że prezydent Andrzej Duda złoży pod ustawą podpis - dodał.
rozwiń zwiń