X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Jan Żaryn o słowach Putina: jeden okupant został zastąpiony drugim

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 15:45
- Prezydent Putin mówiąc o "ohydnych gębach" ma zapewne na myśli tych, którzy obrażają pamięć o rzekomo jednowymiarowej, wyzwoleńczej roli Związku Sowieckiego, w tym szczególnie Armii Czerwonej i NKWD w wyzwoleniu Europy spod faszyzmu – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, były senator.
Audio
  • 19.01.2020 Związek Sowiecki był nosicielem takiej samej zarazy pogańskiej i antyludzkiej jak III Rzesza ze swoim nazizmem (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
Prof. Jan Żaryn, senator PiS
Prof. Jan Żaryn, senator PiSFoto: PR24/MR

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział w sobotę w Petersburgu, że zamknie "ohydne usta" tym, którzy próbują przeinaczyć historię. Mówił o tym, zapowiadając otwarcie centrum archiwalnych dokumentów dotyczących II wojny światowej.

Antoni Macierewicz 1200.JPG
Macierewicz: celem Putina jest odbudowa potęgi imperialnej Rosji

Prof. Jan Żaryn zwracał uwagę, że słowa Putina wpisują się w narrację, słyszaną od czasów stalinowskich, tkwiącą bardzo głęboko w świadomości Rosjan ale i elit zachodnioeuropejskich. - To było nie tylko wygodne z tego powodu że elity te były w dużej mierze lewicowe i "ukąszone" skutecznie marksizmem i leninizmem, ale także dlatego że dzięki temu Europa Zachodnia mogła w jakiejś mierze autentycznie przeżywać wyzwolenie na terenie swoich ziem. Ci wszyscy którzy wyzwalali Europę Zachodnią byli w pewien sposób beneficjentami tego, że na froncie wschodnim ginął żołnierz sowiecki – przypominał.

- W tej perspektywie Zachód Europy zapomina i nie chce przyjmować do wiadomości, że ich szczęście po 1945 r nie było pełne, zabrakło drugiego "płuca" Europa Środkowa i Wschodnia była w dalszym ciągu zniewolona. Jeden okupant, niemiecki został zamieniony na drugiego, sowieckiego. Ta egoistyczna perspektywa zachodnia, wyrażająca się w braku solidarności, jest dzisiaj pożywką dla Putina. Naszą rola jest przypominanie Zachodowi, może nie o ich własnych błędach i o tym, ze zawierzyli złu, tylko byśmy dążyli, jako cały kontynent do tego minimum solidarności, do stwierdzenia, że Związek Sowiecki był nosicielem takiej samej zarazy pogańskiej i antyludzkiej, jak III Rzesza ze swoim nazizmem – podkreślił profesor.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Prof. Jan Żaryn

Data emisji: 19.01.2020

Godzina emisji: 14.35

PR24/ka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kłamstwa o Powstaniu Warszawskim. "Rosjanie mają przemyślaną strategię"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 15:00
- Archiwa rosyjskie są pełne tego orwellowskiego świata, o którym mówił nasz premier. Rosjanie mają przemyślaną strategię w polityce historycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Borowik, prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Gośćmi audycji byli także bard Leszek Czajkowski i Andrzej Michałowski, działacz opozycji niepodległościowej w czasach PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Józef Kasprzyk: Rosja jest mistrzem w uprawianiu kłamliwej polityki historycznej

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 15:32
- Rosja atakuje Polskę by osłabić ją na arenie międzynarodowej. To jest wbijanie klina w państwa NATO i odpowiedź na naszą politykę budowania Międzymorza - mówił Jan Józef Kasprzyk. Gośćmi audycji byli też Sławomir Jastrzębowski, Przemysław Harczuk i Jakub Maciejewski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sellin: prezydent wykonał najwłaściwszy gest, rezygnując z wizyty w Izraelu

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 11:06
- Gesty w polityce mają znaczenie. Andrzej Duda wykonał najwłaściwszy gest, rezygnując z wizyty w Izraelu. Cały świat postawił pytanie: dlaczego prezydent nie leci do Jerozolimy? - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Sellin, wiceminister kultury. Gośćmi audycji byli także: Joanna Lichocka (PiS), Artur Dziambor (Konfederacja), wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski, Paweł Szramka (Koalicja Polska) i Grzegorz Napieralski (Koalicja Obywatelska).
rozwiń zwiń