X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Higinio Jesús Paterna: nie ma konfliktu między UE a hiszpańskim rządem

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 11:11
Hiszpański sąd najwyższy nie dostosował się do wyroku TSUE nakazującego wypuszczenie z więzienia katalońskiego polityka. - Nie ma konfliktu między Unią Europejską a hiszpańskim rządem. To kwestia samego wymiaru sądownictwa - powiedział w Polskim Radiu 24 Higinio Jesús Paterna, korespondent mediów hiszpańskich w Polsce i Europie Środkowej. 
Audio
  • Higinio Jesús Paterna o wyroku TSUE ("Temat dnia")

Pomimo wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej lider secesjonistycznej katalońskiej partii Republikańska Lewica Katalonii (ERC) Oriol Junqueras nie wyjdzie na wolność.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Higinio J. Sanchez: to konflikt Katalonii z Hiszpanią i podział samych Katalończyków

Sędziowie TSUE 19 grudnia uznali, że Junquerasowi przysługuje immunitet, ponieważ został wybrany do Parlamentu Europejskiego w maju, a więc przed skazaniem go za organizację nielegalnego referendum niepodległościowego. Inne zdanie w tej kwestii miał hiszpański sąd najwyższy. Uznał on - powołując się na konstytucję -  że taka interpretacja jest "nowatorska" i jeśli miałaby być stosowana, to w przyszłości, ale nie wobec Junquerasa.

ba12.jpg
Hiszpania: zamieszki w Barcelonie i Madrycie, ponad 20 rannych

"Doktryna TSUE nieco się zmieniła"

- TSUE stwierdził, że Junqueras nie jest europosłem. On był najpierw w areszcie prewencyjnym, toczył się proces, potem został skazany. W międzyczasie kandydował do europarlamentu, został wybrany. I tu zmieniła się nieco doktryna Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - podkreślił w Polskim Radiu 24 Higinio Jesús Paterna. 

Jak zaznaczył, TSUE orzekł, że człowiek wobec którego toczy się proces, może zostać wybrany, może być europosłem. - Natomiast odpowiedź hiszpańskiego sądu dotyczyła tego, że wobec niego już nie toczy się proces, ale został już prawomocnie skazany. Hiszpański wymiar sprawiedliwości uznał, że w przypadku kolejnych postępowań dostosuje się do wyroku TSUE - powiedział gość PR24.

Dziennikarz dodał, że "nie ma konfliktu między Unią Europejską a hiszpańskim rządem". Stwierdził, że jest to kwestia samego wymiaru sądownictwa.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: "Temat dnia"
Prowadzi: Michał Rachoń
Gość: Higinio Jesús Paterna
Data emisji: 16.01.2020
Godzina emisji: 9.36

Czytaj także

Higinio Jesús Paterna: partia premiera Pedro Sancheza odniosła pyrrusowe zwycięstwo

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 11:20
- Po wyborach w Hiszpanii można mówić o pyrrusowym zwycięstwie socjalistów. Nikt nie ma pojęcia co wydarzy się dalej, gdyż zależy to od wielu czynników - powiedział w Polskim Radiu 24 Higinio Jesús Paterna, korespondent mediów hiszpańskich w Polsce i Europie Środkowej. 
rozwiń zwiń