X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Marcin Kędzierski: Iran próbuje rozszerzać swój potencjał w regionie

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 14:00
- W bliskiej perspektywie czasowej prawdopodobieństwo wybuchu poważnej wojny na Bliskim Wschodzie jest niskie - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Marcin Kędzierski (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie). Ekspert mówił m.in. o zależnościach ekonomicznych obserwowanych na Bliskim Wschodzie oraz militarnym i gospodarczym znaczeniu Stanów Zjednoczonych. Do tematu odniósł się również Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego.
Audio
  • Marcin Kędzierski: Iran wytrwale pracuje nad swoim programem nuklearnym. Trudno się dziwić - partnerzy regionalni taką broń posiadają. ("Temat Dnia/Gość PR24")
  • Artur Wróblewski: prezydent USA ma prawo do używania sił zbrojnych poza granicami kraju. Robili to wszyscy prezydenci demokraccy i republikańscy ("Temat dnia/Gość PR24")
rotestors participate in the No War with Iran demonstration in San Francisco, California, USA, 08 January 2020. The demonstration follows a US drone strike that killed Iranian military General Qassem Soleimani and later an Iranian retaliation missile strike on US bases in Iraq.
rotestors participate in the 'No War with Iran' demonstration in San Francisco, California, USA, 08 January 2020. The demonstration follows a US drone strike that killed Iranian military General Qassem Soleimani and later an Iranian retaliation missile strike on US bases in Iraq. Foto: EPA/JOHN G. MABANGLO

W Iraku ostrzelano rakietami balistycznymi bazy, w których stacjonowali żołnierze między innymi Stanów Zjednoczonych. Pentagon potwierdził uderzenie kilkunastu pocisków w bazy, nie ma jeszcze informacji o ewentualnych ofiarach i zniszczeniach. Celem ataków były bazy sił powietrznych w mieście Hit (lotnisko Al Asad) oraz w mieście Irbil w irackim Kurdystanie.

- Cywilizowany świat musi wysłać zdecydowany sygnał irańskiemu reżimowi: wasza kampania terroru, strachu i szaleństwa nie będzie już tolerowana, nie dopuścimy do tego - powiedział prezydent USA Donald Trump. W oświadczeniu poinformował, że poprosi NATO o większe zaangażowanie się w sytuację na Bliskim Wschodzie. Zapowiedział też nałożenie na Iran sankcji.

Iran boi się sankcji

Według Marcina Kędzierskiego sankcje są ważnym elementem, który należy brać pod uwagę, oceniając sytuację na Bliskim Wschodzie. Są istotnym czynnikiem, który może wpływać na to, że Iran nie jest zainteresowany angażowaniem się w wojnę z USA.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Anna Milczanowska: nie ma powodu, by zwoływać RBN, nie jesteśmy w żadnym konflikcie

Marcin Kędzierski przypomina, że Bliski Wschód "jest w napięciu od kilkudziesięciu lat".  - Raczej możemy spodziewać się deeskalacji. Przemawia za tym to, że z jednej strony Iran próbuje rozszerzać swój potencjał polityczny w regionie, a z drugiej jest dotknięty sankcjami - powiedział ekspert.

Wyjaśnił, że "perspektywa kolejnych zniszczeń, sankcji i spadku PKB nie jest dla Iranu perspektywą zachęcającą".

Czytaj także:

Czaputowicz 1200 PR24 .jpg
Szef MSZ: decyzja o wycofaniu polskich wojsk z Iraku byłaby kompromitująca

Iran chce mieć atom

Marcin Kędzierski opisywał również w PR24 sytuację w regionie. Stwierdził, że "od początku XXI wieku widzimy, jak wielkie mocarstwa wycofywały się z Bliskiego Wschodu, a walkę o hegemonię w regionie zaczynają obecnie toczyć mocarstwa regionalne: Turcja, Iran i Arabia Saudyjska". Ekspert podkreślał ponadto, że władze Iranu przywiązują dużą wagę do programu nuklearnego. 

<<CZYTAJ TAKŻE>> Likwidacja Solejmaniego. Ambasador USA w Polsce: nie ma litości dla terrorystów

- Iran wytrwale pracuje nad swoim programem nuklearnym. Trudno się dziwić - partnerzy regionalni: Izrael, Pakistan i Indie, już taką broń posiadają - powiedział Marcin Kędzierski.

- W sytuacji, gdyby Iran uzyskał dostęp do atomu, to mielibyśmy istotną nierównowagę, co mogłoby spowodować konflikt regionalny (...) - Państwa europejskie miały nadzieję, że to wspólne porozumienie z 2015 roku powstrzyma Iran przed budową tej bomby. Żadne działania dyplomatycznie nie powstrzymają Iranu, bo posiadanie broni atomowej leży w interesie tego państwa - dodał.

W audycji także o wzrastającym znaczeniu Chin na Bliskim Wschodzie. Zapraszamy również do wysłuchania komentarza Artura Wróblewskiego. 

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

Godzina emisji: 11.09, 14.09

Data emisji: 09.01.2019

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Goście: dr Marcin Kędzierski, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego

IAR/PAP, PR24, tb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Strażnicy Rewolucji żądają, by USA wycofały wojska z regionu

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 04:30
Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej zażądał od Waszyngtonu, by natychmiast wycofał wojska z regionu, "jeśli nie chce więcej zabitych żołnierzy". W oświadczeniu podkreślono, że Izrael jest uważany za współuczestnika zabójstwa gen. Ghasema Solejmaniego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Sakiewicz: reakcja Polski na konflikt amerykańsko-irański jest właściwa

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 09:56
- Amerykanie mogą potrzebować wsparcia politycznego i wtedy niedobrze byłoby się od nich odcinać. W razie ataku na Polskę - a przypomnijmy, że Putin atakował Polskę, werbalnie, ale jednak - Amerykanie mogą się wtedy zachować podobnie - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz z "Gazety Polskiej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Waszczykowski: irańscy politycy nie chcą konfliktu, który doprowadziłby ich do utraty władzy

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 21:59
- Iranu nie stać na to, by atakować Amerykanów, Amerykanie nie chcą podbić Iranu - powiedział w Polskim Radiu 24 Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych, były ambasador RP w tym bliskowschodnim kraju. Zaznaczył, że antyamerykanizm jest wpisany w doktrynę władz w Teheranie, ale "nie jest to polityka, dla której oni zaatakują Stany Zjednoczone, czy rozpętają wojnę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSZ: decyzja o wycofaniu polskich wojsk z Iraku byłaby kompromitująca

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 08:34
- Kwestia pozostawienia wojsk polskich w Iraku jest konsultowana w ramach NATO. Musimy demonstrować jedność sojuszniczą. Popełnilibyśmy ogromny błąd, gdybyśmy pod naciskami opozycji zadeklarowali ich wycofanie - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Macierewicz: propozycja, którą Trump złożył Iranowi ma znaczenie historyczne

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 11:31
- Donald Trump dokonał w ostatnich dniach dwóch rzeczy, które mają wymiar historyczny: zlikwidował wielkie zagrożenie na Bliskim Wschodzie i zaproponował Iranowi układ pokojowy - powiedział w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, marszałek senior, były szef MON.
rozwiń zwiń