X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Marek Wróbel: Amerykanie nie chcą eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 12:45
- Amerykanie osiągnęli już swój cel. Pokazali, kto tu rządzi. Nie sądzę, żeby któraś ze stron była zainteresowana eskalacją konfliktu - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Wróbel (Fundacja Republikańska). O ataku rakietowym Iranu na amerykańskie bazy w Iraku mówili także dr Jacek Raubo (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu) oraz Andrzej Kohut (Klub Jagielloński).
Audio
  • Jacek Raubo: to uderzenie strony irańskiej miało przede wszystkim zadziałać na samych Irańczyków. ("Gość PR24/Temat Dnia").
  • Marek Wróbel: Nie sądzę, żeby któraś ze stron była zainteresowana eskalacją konfliktu ("Gość PR24/Temat Dnia").
  • Andrzej Kohut: Iran musiał opowiedzieć USA, bo zapowiadał zemstę. Zemsta nadeszła w postaci ataku, który był tak naprawdę niegroźny. ("Temat Dnia/Gość PR24")
Kurdowie z Irbilu śledzący wiadomości o konflikcie USA-Iran
Kurdowie z Irbilu śledzący wiadomości o konflikcie USA-IranFoto: EPA/PAP

W Iraku ostrzelano rakietami balistycznymi bazy, w których stacjonowali żołnierze między innymi Stanów Zjednoczonych. Pentagon potwierdził uderzenie kilkunastu pocisków w bazy, nie ma jeszcze informacji o ewentualnych ofiarach i zniszczeniach. Celem ataków były bazy sił powietrznych w mieście Hit (lotnisko Al Asad) oraz w mieście Irbil w irackim Kurdystanie.

Wydarzenia w Iraku

Irańska telewizja poinformowała w środę o skutkach ataku na amerykańskie bazy wojskowe w Iraku. Podano, że zginęło 80 osób - "amerykańskich terrorystów", a Iran odpalił 15 pocisków rakietowych i żaden z nich nie został zestrzelony.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Narada w Białym Domu. Donald Trump: wygłoszę oświadczenie

"Wszystko jest w porządku! Pociski wystrzelono z Iranu na dwie bazy wojskowe w Iraku. Trwa obecnie szacowanie ofiar i strat. Na razie jest dobrze!" - ocenił z kolei prezydent USA wcześniej na Twitterze.

"Trywialne uderzenie na amerykańskie cele"

Goście Polskiego Radia 24 zastanawiali się nad możliwymi kierunkami rozwoju sytuacji na Bliskim Wschodzie. Przeważała opinia, że nie należy spodziewać się eskalacji działań zbrojnych ze strony Iranu. Jako jeden z powodów wymieniana była miażdżąca przewaga militarna strony Amerykańskiej.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Szef MSZ Iranu: nie dążymy ani do eskalacji sytuacji, ani do wojny

- Dysproporcja potencjałów jest ogromna. To jeden z czynników, dla którego Teheran nie zdecyduje się na eskalację. Drugi czynnik to przekonanie, że Ameryka nie żartuje - stwierdził Marek Wróbel, który mówił w PR24, że jego zdaniem "Amerykanie osiągnęli już swój cel". - Pokazali, kto tu rządzi i dlatego nie sądzę, żeby któraś ze stron była zainteresowana eskalacją konfliktu - konstatował szef Fundacji Republikańskiej.

Czytaj także:

Iran-atak-pap-1200.jpg
T. Wróblewski o ataku w Iraku: gdyby zginęli Amerykanie, wypowiedź D. Trumpa byłaby inna

Dr Jacek Raubo podkreślał dodatkowo znaczenie strategii w działaniach militarnych. Zwracał uwagę na brak informacji dot. wydarzeń ostatnich godzin na linii USA-Iran, a także na dużą dynamikę zdarzeń  obserwowaną w regionie.

- To uderzenie strony irańskiej miało przede wszystkim zadziałać na samych Irańczyków. Być może z założenia nie miało mieć efektywności militarnej - stwierdził dr Jacek Raubo, który ostrzał amerykańskich celów nazwał "trywialnym uderzeniem". Zauważył ponadto, że "potrzeby operacyjne nie mogą przesłaniać przygotowania strategicznego". - Iran jest stroną militarnie słabszą. Dlatego ich działanie nie może być podjęte w pełnej skali - dodał.

 "Iran zapowiedział zemstę - musiał opowiedzieć USA"

Andrzej Kohut zauważył, że Iran miał wiele możliwości ataku na siły amerykańskie. - Mógł uderzyć bardzo groźnie, wybrał wariant łagodny. Wydaje się, że to strategia obliczona na dopełnienie zemsty, a jednocześnie pozostawia pole do negocjacji. To wydaje się potwierdzać wypowiedź szefa MSZ Iranu - stwierdził ekspert Klubu Jagiellońskiego. - Deeskalacja sytuacji na Bliskim Wschodzie jest możliwa. Iran musiał odpowiedzieć USA, bo zapowiadał zemstę. Zemsta nadeszła w postaci ataku, który był tak naprawdę niegroźny.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Goście: Marek Wróbel (Fundacja Republikańska), Jacek Raubo (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
Data emisji: 08.01.2019
Godzina emisji: 06.17, 06.45, 07.09

IAR/PAP, PR24,tb

Czytaj także

Marek Wałkuski: gdyby doszło do odwetu, to Amerykanie staną za Trumpem

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2020 15:59
- Doświadczenie mi mówi, że gdyby doszło do konfrontacji, gdyby doszło do odwetu ze strony Iranu, to Amerykanie staną za prezydentem. Jeżeli dochodzi do konfliktu Stanów Zjednoczonych z innym krajem, poparcie dla prezydenta może pójść w górę  - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Atak na Solejmaniego. Lasota: ocena Trumpa zależy od politycznych sympatii

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 20:38
- Niestety w USA wszystko jest komentowane z punktu widzenia czy ktoś jest za czy przeciwko prezydentowi Trumpowi - mówiła w Polskim Radiu 24 Irena Lasota, publicystka i komentatorka spraw polskich i amerykańskich. Odniosła się do pytania, jak w Stanach Zjednoczonych oceniana jest akcja mająca na celu zabicie Ghasema Solejmaniego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strażnicy Rewolucji żądają, by USA wycofały wojska z regionu

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 04:30
Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej zażądał od Waszyngtonu, by natychmiast wycofał wojska z regionu, "jeśli nie chce więcej zabitych żołnierzy". W oświadczeniu podkreślono, że Izrael jest uważany za współuczestnika zabójstwa gen. Ghasema Solejmaniego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MON: polscy żołnierze stacjonujący w Al Asad są bezpieczni

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 03:30
- Nic się nie stało polskim żołnierzom stacjonującym w amerykańskiej bazie wojskowej Al Asad - poinformowało Centrum Operacyjne Ministra Obrony Narodowej w nocy z wtorku na środę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narada w Białym Domu. Donald Trump: wygłoszę oświadczenie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 06:23
"Wszystko jest w porządku! Pociski wystrzelono z Iranu na dwie bazy wojskowe w Iraku. Trwa szacowanie ofiar i strat. Na razie jest dobrze!" - stwierdził prezydent USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

T. Wróblewski o ataku w Iraku: gdyby zginęli Amerykanie, wypowiedź D. Trumpa byłaby inna

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 09:31
- Nie wyobrażam sobie, żeby prezydent Stanów Zjednoczonych, nie mając informacji, co tak naprawdę się stało w tych bazach, napisał, że wszystko jest w porządku. Bo gdyby zginęli amerykańscy żołnierze, to cena takiej wypowiedzi byłaby bardzo wysoka - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Sakiewicz: reakcja Polski na konflikt amerykańsko-irański jest właściwa

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 09:56
- Amerykanie mogą potrzebować wsparcia politycznego i wtedy niedobrze byłoby się od nich odcinać. W razie ataku na Polskę - a przypomnijmy, że Putin atakował Polskę, werbalnie, ale jednak - Amerykanie mogą się wtedy zachować podobnie - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz z "Gazety Polskiej".
rozwiń zwiń