X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Misjonarz o świętach na Madagaskarze: nie zatrzymujemy się na tym sielankowym dzieciątku

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2019 10:31
- Na Madagaskarze mają Historię Świętą. Jest stworzenie Adama i Ewy, jest grzech, jest wąż. Potem jest przeskok do jasełek takich, jakie z Polski znamy. Nie zatrzymujemy się tylko na tym sielankowym małym dzieciątku. Jest sens głęboki - że Jezus Chrystus przyszedł po to, żeby nas wybawić od grzechu - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Tomasz Łukaszuk SDB, misjonarz na Madagaskarze.
Audio
  • Ks. Tomasz Łukaszuk o świętach na Madagaskarze ("Temat dnia / Gość PR24")
Życzenia od podopiecznych salezjańskich misjonarzy
Życzenia od podopiecznych salezjańskich misjonarzyFoto: Twitter.com / Misje Salezjanie

Boże Narodzenie kojarzy nam się z choinką, zimą, a także - chociaż ostatnie lata nas pod tym kątem nie rozpieszczają - ze śniegiem. Zupełnie inna sytuacja jest na półkuli południowej. Wiemy, że Święta w Australii oznaczają pływanie w morzu i temperatury przekraczające 40 stopni. A jak to wygląda na Madagaskarze?

mikolaj-1200-pap.jpg
Bałwany z piasku i "Cicha noc" przy sekwoi. W USA świętują na wiele sposobów

Święta na Madagaskarze

Gość Polskiego Radia 24 porównał najpierw zwyczaje polskie do tych, które zna z Madagaskaru. Podkreślił, że na afrykańskiej wyspie nie jest znana choinka, chociaż europejskie zwyczaje przeniknęły trochę także do Afryki, w związku z czym świąteczne drzewko też się pojawia.

- Zdarzały się dziwne sytuacje, że przyjeżdżam do wioski, a tam kawałek bananowca ustawiony, jakieś girlandy wokół tego. Oni wiedzą, że coś takiego jest. Ale to jest bardzo symboliczne. U nas dbamy o to bardzo - mówił ks. Tomasz Łukaszuk.

Historia święta

Jak podkreślił misjonarz, ze żłóbkiem spotkał się tylko raz, w jednym kościele, a generalnie w całym kraju ta tradycja nie jest kultywowana. Jest za to inna, popularna, którą - jak mówił - widział w każdym z trzech miejsc, w których mieszkał na Madagaskarze.

- To historia święta. Mają taki zwyczaj, że opowiadają nie tylko tę część, jak my mamy jasełka, że jest historia, jak Pan Jezus się rodzi. [U nich] jest historia Adama i Ewy. Jest stworzenie, potem stworzenie Adama i Ewy i jest grzech, jest wąż, który gdzieś tam się wije. Opowiadają historię, jak to było na początku. I potem jest taki przeskok do jasełek takich, jakie z Polski znamy - mówił kapłan.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Wigilie Anny Polony

Podkreślił, że to ma głęboki sens teologiczny wiążący wydarzenia z raju z wydarzeniami z Betlejem. W ten sposób zarysowuje się wyraźnie historia zbawienia, która ma swoją ciągłość i związki przyczynowo-skutkowe.

- Nie zatrzymujemy się tylko na tym sielankowym małym dzieciątku, które sobie leży, mama się nim opiekuje i przychodzą jacyś pastuszkowie. Tylko jest sens głęboki - że Jezus Chrystus przyszedł po to, żeby nas wybawić od grzechu. To jest o wiele bardziej głębokie nawet pod względem teologicznym. Przypominamy sobie dlaczego świętujemy - zauważył ks. Tomasz Łukaszuk.

Na koniec audycji gość Polskiego Radia 24 zaśpiewał kolędę wprost z Madagaskaru.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Rozmawia: Michał Walczyk
Gość: ks. Tomasz Łukaszuk (misjonarz na Madagaskarze)
Data emisji: 26.12.2019
Godzina emisji: 09.07

PR24/jmo


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ks. Grzegorz Kurp: musimy przyswoić sobie dlaczego obchodzimy Boże Narodzenie

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 18:07
- Komercjalizacja świąt sprawia, że ulegamy iluzji i zakłamaniu. To paradoks, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Chrystus przychodzi po to, aby uporządkować ten nieporządek - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Grzegorz Kurp, pallotyn, Rzecznik Warszawskiej Prowincji Pallotynów. Gościem audycji był także Damian Diaz, dziennikarz TVP. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

J. Pospieszalski o "Kolędach Pospieszalskich": Kościół zawsze był mecenasem kultury

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 14:15
- To jest niesamowite miejsce, niesamowita świątynia i ze zdumieniem skonstatowaliśmy, że jeszcze nigdy nikt nie zrobił tam realizacji koncertu telewizyjnego - mówił w Polskim Radiu 24 muzyk i publicysta Jan Pospieszalski komentując koncert "Kolędy Pospieszalskich" nagrany na Litwie. Gościem "Rozmowy Kulturalnej" był także manager kultury Sławomir Sokołowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emilian Kamiński o wigilii z bezdomnymi: chodzi o to, żeby dać im iskierkę nadziei

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2019 08:09
Jak co roku w Teatrze Kamienica zorganizowana została wigilia dla bezdomnych. - Oni są w beznadziei. Największym problemem bezdomności jest brak nadziei. To jest taki promyk, żeby dać im nadzieję - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor teatru, aktor i reżyser Emilian Kamiński.
rozwiń zwiń