X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Bp Rafał Markowski: kultywujmy tradycję Bożego Narodzenia choćby dla przyszłych pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 15:00
- Papież Franciszek zwraca uwagę na to, że do żłóbka idą ludzie niekoniecznie religijni, niekoniecznie ludzie wiary. Dlatego papież apeluje i prosi: kultywujmy tradycję Bożego Narodzenia, nie tylko ze względu na siebie - mówił w Polskim Radiu 24 bp Rafał Markowski, biskup pomocniczy warszawski.
Audio
  • Bp Rafał Markowski o Bożym Narodzeniu ("Temat Dnia / Gość PR24")
Bp Rafał Markowski
Bp Rafał MarkowskiFoto: KAROL SEREWIS/East News

Boże Narodzenie należy do najpopularniejszych świąt na całym świecie. Tak głęboko weszło w tradycje wielu kultur, że obchodzą je nawet osoby niewierzące. Gość Polskiego Radia 24 odniósł to spostrzeżenie do listu papieża Franciszka, który zwrócił uwagę na dążenie tłumów "przez wieki do żłóbka".

szopka-Boze-Narodzenie-swieta-shutterstock-1200.jpg
Teolog: Betlejem znaczy "dom chleba". To wyzwanie solidarności z tymi, którzy głodują

Bp Markowski: do żłóbka idą ludzie wiary i niewierzący

- Papież Franciszek zwraca uwagę na to, że do żłóbka idą rzeczywiście ludzie wiary, dla których ten żłóbek oznacza przełomowy moment historii, wkroczenie mesjasza w dzieje świata, w jego historię i rozpoczęcie dzieła odkupienia - mówił biskup Rafał Markowski.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom" łączy w dzieleniu się dobrem

- Ale też papież zwraca uwagę na to, że do żłóbka idą ludzie niekoniecznie religijni, niekoniecznie ludzie wiary. Ale idą dlatego, że żłóbek to wspomnienie z dzieciństwa, żłóbek to wspomnienie nieraz nieżyjących już rodziców, żłóbek, to wielka, znakomita tradycja, która ma ogromne znaczenie dla nas. Dlatego papież apeluje i prosi: kultywujmy tradycję Bożego Narodzenia, nie tylko ze względu na siebie, chociaż to ważne, ale jeszcze bardziej ze względu na przyszłe pokolenia - mówił gość Polskiego Radia 24.

"Odnawiać duszę"

Biskup Markowski został zapytany, czy nie razi go bardzo kolorowa oprawa świąteczna - choinki, lampki i prezenty. Jak stwierdził, sama zewnętrzna oprawa mu nie przeszkadza, bo przypomina tę, którą znał - chociaż znacznie skromniejszą - z dzieciństwa.

- Nie razi mnie zewnętrzna oprawa świąt. Martwi mnie jedno - że Boże Narodzenie zaczyna się z końcem listopada. Mam obawy, czy to nie jest tak, że tylko na lampkach i prezentach się kończy i zapominamy o chwili refleksji. Adwent, rekolekcje, moment jakiegoś przygotowania do tych Świąt - mówił biskup.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] J. Pospieszalski o "Kolędach Pospieszalskich": Kościół zawsze był mecenasem kultury

Podkreślił także, że zarówno przygotowanie do Świąt, jak i samo Boże Narodzenie, jest okazją, by odnawiać się duchowo. Powołał się przy tym na swojego brata Grzegorza Markowskiego, wieloletniego wokalistę zespołu Perfekt.

- Tak jak mój brat śpiewa - odnawiać duszę. Można i powinniśmy odnawiać tę duszę przy okazji świąt Bożego Narodzenia. I jednocześnie swoich bliskich wprowadzać w świat wiary - podkreślił bp Rafał Markowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Rozmawia: Paulina Kozion-Bąk
Gość: bp Rafał Markowski (biskup pomocniczy warszawski)
Data emisji: 25.12.2019
Godzina emisji: 13.07

PR24/jmo

Czytaj także

"Podziel się posiłkiem z bezdomnymi". Każdy może pomóc

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2019 15:08
Już jutro - pierwszego dnia świąt Bożego Narodzenia - rozpocznie się akcja "Podziel się posiłkiem z bezdomnymi". Jest ona adresowana do wszystkich, którzy zechcą podzielić się jedzeniem z potrzebującymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kwadratura kultury". Gdzie zatraciliśmy wyjątkowość świąt Bożego Narodzenia?

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 07:57
- Kiedyś wigilijne spotkanie było wyjątkowe, święta były wyjątkowe. Dziś do supermarketu możemy iść każdego dnia, każdego dnia możemy sobie kupić potrawy z całego świata. Gdzieś ta wyjątkowość zniknęła - mówił w Polskim Radiu 24 psycholog Jacek Gientka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wigilijne tradycje kulinarne na Litwie. "Nawet w jednej rodzinie bywają różne zwyczaje"

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 12:58
- Na Litwie terytorialnie kuchnia jest bardzo różna. W jednym miejscu robi się zupę ze śledzia, w innym miejscu robi się zupę z kapusty kiszonej, a w innym miejscu nie robi się żadnych gorących dań - mówiła w rozmowie z Polskim Radiem 24 Polka z Wileńszczyzny, redaktor naczelna czasopisma kulinarnego i autorka charytatywnie wydanej książki kucharskiej z potrawami świątecznymi Elżbieta Monkiewicz.
rozwiń zwiń