X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Teolog: Betlejem znaczy "dom chleba". To wyzwanie solidarności z tymi, którzy głodują

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 10:11
- Etymologia mówi nam wiele o tym miejscu - Betlejem to "dom chleba". Tak wielu ludzi głoduje na świecie. A zatem spojrzenie na Betlejem to także wielkie wyzwanie do solidarności z tymi, którzy nie mają co jeść, a takich ludzi jest wiele na świecie - mówił w rozmowie z Polskim Radiem 24 prof. Eugeniusz Sakowicz, teolog i religioznawca.
Audio
  • Prof. Eugeniusz Sakowicz o Betlejem, mieście narodzin Jezusa ("Temat dnia / Gość PR24")
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Jak przekazuje Pismo Święte, Jezus Chrystus narodził się w mieście Betlejem - małej miejscowości, słynącej jednak z tego, że w niej miał się narodzić największy z królów Izraela - Dawid. Miasto jest szczególne w tradycji żydowskiej, ale także chrześcijańskiej. O Betlejem mówił w Polskim Radiu 24 prof. Eugeniusz Sakowicz.

WDPD-TT-1200.jpg
"Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom" łączy w dzieleniu się dobrem

"Topografia zbawienia"

Teolog, mówiąc o miejscowości także dziś istniejącej, rozważał jej znaczenie pod kątem historii zbawienia. Podkreślił, że w topografii świata stworzonego Betlejem jest niezwykłe ze względu na jeden z największych cudów, jakie w historii świata się wydarzyły.

- Cud wcielenia Jezusa Chrystusa. Narodził się zbawiciel, oczekiwany mesjasz, który ujrzał Ziemię, który wydał pierwszy głos, krzyk dziecięcy w tym miejscu. A zatem jest to ogromnie ważna topografia, można rzec, że topografia wcielenia, ale wiążąca się też z topografią zbawienia - podkreślił prof. Eugeniusz Sakowicz.

- Miejsce szczególne, wyjątkowe, które na pewno niejedna osoba miała szczęście odwiedzić, nawiedzić, pielgrzymować. Ale też miejsce, do którego ci, którzy nigdy nie dotrą do Ziemi Świętej, pielgrzymują w tym świętym czasie Bożego Narodzenia, w noc wigilijną i w tych świętych dniach aż po 3 Króli i później - podkreślał.

shutterstock_posilek-1200.jpg
"Podziel się posiłkiem z bezdomnymi". Każdy może pomóc

Znaczenie w naszych czasach

Rozmówca Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę na znaczenie hebrajskiej nazwy miejscowości i odniósł je do czasów współczesnych.

- Myślę, że to miejsce uczy nas wiele. Nawet sama etymologia mówi nam wiele o tym miejscu - jest to "dom chleba". A zatem coś, co jest podstawowe w życiu człowieka - pokarm, jedzenie. Tak wielu ludzi głoduje na świecie. A zatem spoglądając na Betlejem nie tylko możemy cieszyć się suto zastawionym świątecznym stołem, ale także jest to jakieś wielkie wyzwanie do solidarności z tymi, którzy nie mają co jeść, a takich ludzi jest wiele na świecie - mówił teolog.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Rozmawia: Przemysław Goławski
Gość: prof. Eugeniusz Sakowicz (teolog, religioznawca)
Data emisji: 25.12.2019
Godzina emisji: 09.08

PR24/jmo

Czytaj także

"Niech wigilijny stół jednoczy nas i łączy". Para prezydencka składa życzenia

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2019 10:01
- Z okazji Świat Bożego Narodzenia składamy nasze najserdeczniejsze życzenia wszystkim naszym rodakom w kraju i zagranicą. Życzymy państwu zdrowia, spokoju i radości oraz wielu wspaniałych chwil spędzonych w gronie rodziny i bliskich - mówią prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w nagranych życzeniach bożonarodzeniowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Aby bożonarodzeniowy czas otwierał nasze serca". Życzenia prymasa

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2019 12:45
"Bóg jest między nami pod postacią chleba i wina, jest w tajemnicy Eucharystii. Bądźmy Jego apostołami wobec sióstr i braci" - prosi w życzeniach na święta Bożego Narodzenia prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kwadratura kultury". Gdzie zatraciliśmy wyjątkowość świąt Bożego Narodzenia?

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 07:57
- Kiedyś wigilijne spotkanie było wyjątkowe, święta były wyjątkowe. Dziś do supermarketu możemy iść każdego dnia, każdego dnia możemy sobie kupić potrawy z całego świata. Gdzieś ta wyjątkowość zniknęła - mówił w Polskim Radiu 24 psycholog Jacek Gientka.
rozwiń zwiń