X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Sędzia Adam Tomczyński: twierdzenia I prezes SN to wezwanie do anarchii

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 15:00
- Nie zostaliśmy powołani z rąk upolitycznionej KRS, zostaliśmy powołani przez pana prezydenta RP. Nie ma takiego organu, który mógłby podważyć prerogatywy prezydenta RP - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Tomczyński, sędzia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. - Każdy powołany przez prezydenta RP, jest sędzią - dodał.
Audio
  • Sędzia Adam Tomczyński: twierdzenia I prezes SN Małgorzaty Gersdorf, że nie jesteśmy sędziami, że Izba Dyscyplinarna SN nie powinna rozpoznawać spraw, to wezwanie do anarchii. ("Temat Dnia"/PR24)

Ministerstwo sprawiedliwości przygotowuje poprawki do poselskiego projektu ustawy o dyscyplinowaniu sędziów, które mają uwzględnić uwagi Biura Analiz Sejmowych - powiedział w środę w Sejmie wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. 

Projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym budzi sprzeciw części posłów opozycji, a także części środowiska sędziowskiego.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych. Minister sprawiedliwości będzie zwierzchnikiem dyrektorów sądów

I prezes SN wzywa do nieposłuszeństwa

W audycji "Gość PR24" o sytuacji w polskim wymiarze sprawiedliwości mówił Adam Tomczyński. 

"Wzywam sędziów Izby Dyscyplinarnej SN do powstrzymania się od wszelkich czynności orzeczniczych w prowadzonych sprawach" - oświadczyła I prezes SN Małgorzata Gersdorf. Jak dodała, kontynuowanie działalności stanowi poważne zagrożenie dla stabilności porządku prawnego. Izba odpowiada, że będzie nadal orzekać. 

Sędzia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego wyznał w PR24, że "wypowiedzi I prezes SN Małgorzaty Gersdorf zamiast łagodzić napięcia, które są w sądownictwie, a w SN w szczególności, różne namiętności rozpalają".

- Twierdzenia pani I prezes, że nie jesteśmy sędziami, że Izba Dyscyplinarna SN nie powinna rozpoznawać spraw, to wezwanie do anarchii, wezwanie do nieposłuszeństwa - przekonywał sędzia Adam Tomczyński. - Uważam, że sądy, także Izba Dyscyplinarna SN, nie mają prawa dotykać prerogatyw prezydenta, jeśli chodzi o powołanie sędziów - dodał.

Czytaj także:

Piotr Andrzejewski 1200.JPG
Mecenas P. Andrzejewski: PiS chce dostosować ustawę do zapisów konstytucji

Gość PR24 pytany przez Antoniego Trzmiela, który przeprowadzał w PR24 rozmowę, o prawny status sędziów Izby Dyscyplinarnej SN, które są z różnych stron podważane, stwierdził: "nie zostaliśmy powołani z rąk upolitycznionej KRS, zostaliśmy powołani przez pana prezydenta RP".

- Nie ma takiego organu, który mógłby podważyć prerogatywy prezydenta RP. Każdy powołany przez prezydenta RP, jest sędzią. My nie zaprzestaniemy orzekania dlatego, że z ustawy jasno wynika, jakie kompetencje ma Izba Dyscyplinarna SN, jakie kompetencje mamy my. Będziemy wykonywać te swoje obowiązki - wyjaśniał w PR24 sędzia Adam Tomczyński.

Istnieje potrzeba odkłamywania orzeczenia TSUE

Złożony w zeszłym tygodniu projekt PiS zakłada m.in. wprowadzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działania o charakterze politycznym.

Do projektu sporządzona została opinia Biura Analiz Sejmowych. Stwierdzono w niej m.in., że proponowane przepisy dotyczące kwestii dyscyplinarnych rodzą poważne ryzyko stwierdzenia naruszenia zasady niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Jak dodano w konkluzjach tej opinii "w zakresie, w jakim projektowana ustawa przewiduje odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za przewinienie służbowe w postaci oczywistej i rażącej obrazy przepisów prawa polegającej na odmowie stosowania przepisu ustawy, jeżeli uprzednio jego niezgodności z konstytucją lub umową międzynarodową (...) nie stwierdził Trybunał Konstytucyjny (...) należy uważać za naruszenie zasady pierwszeństwa prawa Unii Europejskiej przed prawem polskim w rozumieniu, jakie nadał jej Trybunał Sprawiedliwości na tle obowiązku lojalnej współpracy".

W audycji także o "potrzebie odkłamywania orzeczenia TSUE".

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: mec. Adam Tomczyński
Data emisji: 18.12.2019
Godzina emisji: 14.09

PR24/PAP/IAR/tb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Czesław Kłak: KRS musi być niezależna od władz. Inny sąd nie może oceniać jej działalności

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 15:20
- Trzeba mieć świadomość, że KRS jest organem, który w założeniu ma być niezależny od innych władz, w tym także władzy sądowniczej - mówił w PR24 sędzia Trybunału Stanu prof. Czesław Kłak. - Inny sąd nie może oceniać działalności KRS, ani nie można na nią wywierać wpływów i nacisków - ocenił.
rozwiń zwiń