X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Zbigniew Stefanik: trudno oczekiwać, by polski rząd zapomniał o realiach panujących w naszym kraju

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 14:01
- Ewolucja na rynku energetycznym w naszym kraju doprowadziłaby do ewolucji na rynku pracy. Dlatego ten element powinien być również akcentowany przez polską stronę wobec Brukseli i partnerów europejskich - powiedział Zbigniew Stefanik, korespondent polskich mediów w Strasburgu.
Audio
  • Zbigniew Stefanik o postanowieniu unijnego szczytu ws. klimatu ("Temat dnia/Gość PR24")
Premier RP Mateusz Morawiecki, minister-członek Rady Ministrów Konrad Szymański (L) oraz minister klimatu Michał Kurtyka (P) podczas szczytu UE w Brukseli.
Premier RP Mateusz Morawiecki, minister-członek Rady Ministrów Konrad Szymański (L) oraz minister klimatu Michał Kurtyka (P) podczas szczytu UE w Brukseli.Foto: PAP/Radek Pietruszka

Jest zgoda państw członkowskich Unii Europejskiej na neutralność klimatyczną do 2050 roku. Postanowienie to zapadło na zakończonym w piątek dwudniowym szczycie w Brukseli. Do realizacji wskazanego celu nie zobowiązała się Polska.

- Do czerwca przyszłego roku nasz kraj ma czas, by zastanowić się nad swoim stanowiskiem. Można powiedzieć, że doszło do kompromisu między Polską a pozostałymi państwami. Być może obawiano się naszego weta w tym projekcie, a być może faktycznie wzięto pod uwagę, że znajdujemy się w trudniejszej sytuacji w kontekście polityki klimatycznej niż np. Francja, która opiera ją na elektrowniach atomowych - wskazał Zbigniew Stefanik.

pap morawiecki merkel 1200.jpg
Magdalena Cedro o szczycie UE: Niemcy rozumieją sytuację Polski

Niewykluczona modyfikacja postanowienia

Politolog zaznaczył, że postanowienie z brukselskiego szczytu jest istotne z punktu widzenia ewolucji energetycznej w Unii Europejskiej, jednak nie jest wykluczone, ze może zostać jeszcze zmodyfikowane. W opinii Zbigniewa Stefanika wszystko będzie zależało od woli politycznej w poszczególnych państwach członkowskich.

- Unia Europejska odpowiada za nieco mniej niż 10 proc. emisji CO2 na świecie. Tak więc procesy, które będą miały miejsce we Wspólnocie nie wpłyną znacząco na globalną emisję - dodał.  

Priorytety i realia kluczowe dla polskiego rządu

Polska na szczycie w Brukseli podjęła decyzję, która jest związana z aktualną sytuacją ekonomiczną i energetyczną. Tak uważa Zbigniew Stefanik. Zaznaczył, że trudno spodziewać się, by polski rząd zrezygnował ze swoich priorytetów i zapomniał o realiach panujących w naszym kraju. - Trzeba akcentować swoje racje i przedstawiać odpowiednie argumenty - wskazał politolog.

Próba odzyskania wiarygodności przez Emmanuela Macrona

Stosunek państwa polskiego do polityki klimatycznej forsowanej przez Unię skomentował prezydent Francji Emmanuel Macron, który stwierdził, że swoją postawą naraża się ono na brak dostępu do unijnych funduszy.

Bonikowska 663
Dr Małgorzata Bonikowska: Polska chce, żeby Europa miała czyste środowisko

- Na tę wypowiedź należy spojrzeć przez pryzmat obecnej sytuacji politycznej nad Sekwaną. Macron jest coraz bardziej kontestowany w swoim kraju, gdzie trwa kryzys społeczny. Natomiast kwestie klimatyczne były elementem jego kampanii wyborczej. Oskarżano go o niespełnianie postulatów ekologicznych, o które sam zabiegał przed objęciem urzędu prezydenta. Dlatego zabiega o to, by odzyskać wiarygodność i stać się światowym liderem w kwestiach ekologicznych - wyjaśnił Zbigniew Stefanik.

Rynek pracy a kwestie ekologiczne

W opinii gościa Polskiego Radia 24, stanowisko polskiego rządu w kwestiach klimatycznych powinno zostać również uzupełnione o zagadnienie związane z rynkiem pracy.

– Można założyć, że ewolucja na rynku energetycznym w Polsce doprowadziłaby do ewolucji na rynku pracy. Dlatego ten element powinien być również akcentowany wobec Brukseli i partnerów europejskich. Odejście od węgla spowoduje bowiem masowe zwolnienia, co przełoży się na poważne konsekwencje dla polskiej gospodarki – zaznaczył Stefanik.  

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Maria Furdyna
Gość: Zbigniew Stefanik
Data emisji: 14.12.2019
Godzina emisji: 11.06

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dr Grzegorz Gil: niektóre państwa dają Polsce argumenty w kwestii polityki klimatycznej

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 13:34
- Trudno oczekiwać, by z roku na rok przestawić gospodarkę odchodząc od wykorzystywania węgla. To, do czego dochodzi np. w Niemczech lub Wielkiej Brytanii pozwala nam na myślenie w kategoriach długookresowych w osiągnięciu neutralności klimatycznej - powiedział dr Grzegorz Gil z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To odpowiedź na globalne wyzwania klimatyczne". Nowy Zielony Ład a polityka energetyczna Polski

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 19:50
- Sądzę, że główne założenia aktów prawnych w związku z nowym Europejskim Zielonym Ładem są już znane czołowym decydentom, przede wszystkim Niemcom, które są tym krajem, który napędza europejską politykę klimatyczną - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech z Energetyka24.
rozwiń zwiń