X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Andrzej Rafał Potocki o debacie w prawyborach w PO: przypominała podwójny odczyt

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 15:59
- Nie była to debata kandydatów, którzy walczą na śmierć i życie o fotel prezydenta. Trudno jest porównać Małgorzatę Kidawę-Błońską i Jacka Jaśkowiaka, ale wydaje mi się, że wyścig wygra pani Kidawa-Błońska - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Rafał Potocki z tygodnika "Sieci". Gośćmi audycji byli również Przemysław Harczuk z "Super Expressu" i Sławomir Jastrzębowski, publicysta. 
Audio
  • 07.12.2019 Goście audycji o debacie w prawyborach prezydenckich w PO, polskim sądownictwie i wizycie kanclerz Niemiec w Auschwitz
Kandydaci w prawyborach Platformy Obywatelskiej na urząd prezydenta RP - wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak
Kandydaci w prawyborach Platformy Obywatelskiej na urząd prezydenta RP - wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz prezydent Poznania Jacek JaśkowiakFoto: PAP/Paweł Supernak

Goście Polskiego Radia 24 skomentowali debatę w prawyborach prezydenckich wewnątrz Platformy Obywatelskiej, która miała miejsce w sobotę. Wzięli w niej udział Małgorzata Kidawa-Błońska i prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.

"Podwójny odczyt"

- Jacek Jaśkowiak ma "outfit" przedwojennego oficera pruskiego, choć nazwisko ma typowo poznańskie. Takie mam wrażenie po jego pierwszej debacie. Wyglądał na niej sztywno niczym właśnie oficer. Sama debata nie zrobiła na mnie większego wrażenia. Nie wyglądała, jak gdyby to byli kandydaci, którzy walczą na śmierć i życie o fotel prezydenta. Przypominała mi podwójny odczyt Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i prezydenta Jaśkowiaka. Trudno jest porównać tych dwóch kandydatów. Moim zdaniem ten wyścig wygra Małgorzata Kidawa-Błońska - stwierdził Andrzej Rafał Potocki.

jaśkowiak 1200 pap.jpg
Jacek Jaśkowiak o Antonim Macierewiczu: zrobił z armią coś podobnego, co Stalin

- Kandydaci zgodnie twierdzili, że prezydenta Andrzeja Dudę należy postawić przed Trybunałem Stanu za łamanie konstytucji. Miałem także wrażenie, że pan Jaśkowiak jest antyklerykałem, choć mówi co innego. Ma rozmawiać z przedstawicielami Kościoła na stojąco. Wpisuje się to w strategię, której nie rozumiem. PO ma być partią chadecką, a więc również chrześcijańską - zauważył Sławomir Jastrzębowski.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Małgorzata Kidawa-Błońska: kandyduję, bo jestem kobietą

- Jestem zaskoczony, bo słyszałem, że Jacek Jaśkowiak może podejść do tych prawyborów na serio. Jest walczakiem, ale co ciekawe, dzisiaj tego nie pokazał. Wydawało się, że może być "czarnym koniem", a jego wygrana byłaby ryzykowna dla PO. Odniosłem jednak wrażenie, że była to grzeczna debata, a PO chce iść w "lewą" stronę. Poniekąd słusznie, bo dzięki Grzegorzowi Schetynie lewica urosła w siłę, ale jeśli PO chce wygrać z PiS, powinna szukać wyborców w centrum - przyznał Przemysław Harczuk.

"Politykowanie sędziów"

Tematem rozmowy były również protesty sędziów i sytuacja w polskim sądownictwie. - Grzechem pierworodnym całej tej sprawy był wyrok TSUE, który nie odnosi się do żadnych traktatów. Jedynym możliwym wyrokiem TSUE byłoby umorzenie postępowania, a tymczasem Sąd Najwyższy pochwycił od TSUE pałeczkę - powiedział Andrzej Rafał Potocki. 

Zdaniem Sławomira Jastrzębowskiego "praprzyczyną wszelkiego zła jest politykowanie sędziów. Powinni oni zająć się tym, do czego zostali powołani. Postępowania w Polsce toczyły się fatalnie, a na wizerunku sędziego Juszczyszyna są skazy i nie jest to osoba, która nadaje się na ikonę".

sąd najwyższy SN 123 free shut 1200.jpg
Bartłomiej Biskup: niektórzy sędziowie mylą niezależność z niezawisłością

- Te środowisko się samo nie oczyści. Sędziowie chcą być zamkniętą grupą, która sama o sobie będzie decydować, sama siebie będzie karać i sama decydować w jaki sposób rządzić w najważniejszych sprawach. Powinni oni być jak najdalej od polityki - uważa.

- Mamy do czynienia z żenującym sporem, w którym są dwie upolitycznione bandy. Patrzę na to z zażenowaniem. Reforma Sejmu nie zmieniła niczego, jest fatalna i nie wprowadza niczego dla obywatela. Im bardziej na to patrzę, tym bardziej zastanawiam się kogo nie popieram - zaznaczył Przemysław Harczuk. 

"Oczywista oczywistość"

Publicyści odnieśli się także do wizyty kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Auschwitz i kwestii reparacji wojennych od tego kraju. - Powinna przyjechać do Auschwitz wiele lat temu. Pojawiła się tu w momencie, gdy w Niemczech jest fala antysemityzmu. Być może zobaczyła problem i to, że trzeba na niego reagować. Nauka o Holokauście przestała na młodych Niemcach robić wrażenie, a z drugiej strony mamy wzrost tendencji antysemickich - mówił Przemysław Harczuk.

- Reparacje są tematy, o którym warto mówić, ale taki temat wymaga ciszy i Auschwitz nie jest dobrym miejscem do takich rozmów. Angela Merkel nie zrobiła nam łaski, że tu przyjechała - dodał. 

morawiecki merkel pap 1200.jpg
Premier: ważne, że władze RFN nie zapominają o zbrodniach popełnionych na terenie Polski

- Angela Merkel konsekwentnie używała słowa "Niemcy" w Auschwitz. Niemcy nie są gotowe na wypłatę reparacji i uciekają od tego tematu jak mogą. Nawet delikatna sugestia, że Niemcy nam coś oddadzą, mogłaby w tamtym kraju wywołać burzę. Życzyłbym sobie, aby Niemcy sięgnęły głębiej do kieszeni, ale zdaje się, że coś ich tam gryzie - mówił Andrzej Rafał Potocki. 

<<CZYTAJ TAKŻE>> W. Borowik: w sprawie reparacji wojennych jest potrzebne współdziałanie wszystkich władz

- Kanclerz Niemiec powiedziała, że za zbrodnie w Auschwitz odpowiadają Niemcy, co jest oczywistą oczywistością jak to, że po nocy jest dzień. Skandaliczne jest to, że unika się tematu reparacji. Za każdą krzywdę należy się zadośćuczynienie. Pieniądze nie naprawią zła, ale oczywiście się nam należą - zauważył Sławomir Jastrzębowski.

*****************

Więcej w nagraniu.

Polskie Radio 24/PAP/pkr

-----------------------

Data emisji: 07.12.2019

Godzina emisji: 14.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Niektórzy sędziowie budzą niepokój Polaków". Jest stanowisko rządu ws. wymiaru sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 15:01
Rada Ministrów wyraża zaniepokojenie postępowaniem sędziów, którzy poprzez swoje publiczne wypowiedzi i działania kwestionują status innych sędziów, manipulując wyrokiem TSUE - napisano w stanowisku przyjętym we wtorek przez rząd ws. sytuacji w wymiarze sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sebastian Kaleta: rząd nie będzie bierny ws. sytuacji w sądownictwie

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 20:10
- Stanowisko rządu dotyczące wymiaru sprawiedliwości wynika z tego, że widzimy w ostatnich dniach nie tylko wypowiedzi sędziów, ale również aktywności, można powiedzieć, publiczne w formie wieców, co już rodzi wątpliwości do tego, jakiego rodzaju jest to aktywność - podkreślił wiceminister sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata prawyborcza PO. Wpadki Małgorzaty Kidawy-Błońskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 13:51
Podczas debaty prawyborczej PO Małgorzata Kidawa-Błońska zaliczyła kilka wpadek, głównie lapsusów językowych
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Bogdan Musiał: w Niemczech brakowało świadomości o problemie nazewnictwa obozu Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 14:59
- Niemiecka propaganda historyczna weszła głęboko w narrację mówiącą o polskim obozie Auschwitz. Do dzisiaj wielu Niemców nie potrafi zrozumieć o co Polakom chodzi. W tej sytuacji głos Angeli Merkel jest bardzo ważny. Zastanawiam się jednak czy będzie miało to długofalowe oddziaływanie - powiedział prof. Bogdan Musiał, historyk i ekspert ds. polsko-niemieckich.
rozwiń zwiń