X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jan Pietrzak: Polska potrzebuje łuku triumfalnego

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 14:23
- Chodzi o triumf polskiego oręża. Dlatego lepiej nie unikać tego słowa, napięcia emocjonalnego, jakie istnieje w łukach triumfalnych, które służą konkretnemu celowi - oddaniu poczucia triumfu. Polska, jako zwycięskie państwo tego potrzebuje - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Pietrzak.
Audio
Jan Pietrzak
Jan PietrzakFoto: PR24/AK

Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński poinformował, że rozstrzygnięcie konkursu na pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 roku nastąpi ok. 27 lutego przyszłego roku. Zarówno przedstawiciele rządu, jak i miasta chcą, aby pomnik został odsłonięty w setną rocznicę bitwy warszawskiej. 

Wysiłek się opłacił

Gliński 1200 east news.jpg
P. Gliński: pomnik Bitwy Warszawskiej chcemy odsłonić w jej setną rocznicę

- Podziwu godny pośpiech. Cieszę się, że  prawie 6-letnie naciski Towarzystwa Patriotycznego spowodowały, że władze państwowe zabrały się do tego działa. Władze Warszawy nie dawały sobie rady z tym pomysłem. Wysiłek się opłacił. Dziękuję wszystkim, którzy nas wpierali - powiedział Jan Pietrzak, którego Towarzystwo Patriotycznego zabiegało o upamiętnienie bitwy warszawskiej 1920 roku.   

Konkurs będzie ogłoszony w piątek 6 grudnia z otwartością formy planowanego upamiętnienia. Zgłaszać będzie można różne propozycje. Wicepremier Gliński przyznał, że był zwolennikiem, by konkurs był ogłoszony na pomnik w formie klasycznego łuku, ale w porozumieniu z miastem zdecydowano się na otwartość.

Jeśli nie łuk triumfalny, to co?

Jan Pietrzak nie ma wątpliwości, że powinien jednak stanąć łuk triumfalny. - Chodzi o triumf polskiego oręża. Dlatego lepiej nie unikać tego słowa, napięcia emocjonalnego, jakie istnieje w łukach triumfalnych, które służą konkretnemu celowi. Oddaniu poczucia triumfu, Polska potrzebuje tego poczucia, Polska jest zwycięskim państwem, które pokonało swoich wrogów. Przetrwaliśmy cztery rozbiory, zawsze walcząc o wolność. W ostatnim zrywie pokonaliśmy imperium zła, wielki obóz komunistyczny. Należy nam się poczucie triumfu, Nie tylko postawienie jakiegoś postumentu świadczącego o obecności tego wydarzenia w naszym życiu. W tym powinna być zawarta emocja - tłumaczył gość Polskiego Radia 24. 

Ile to będzie kosztowało?

Miasto na budowę pomnika w Wieloletniej Prognozie Finansowej zaplanowało 3 mln złotych. Wicepremier Piotr Gliński zadeklarował, że wszyscy od początku są gotowi "wysupłać właściwe środki". - Trudno przesądzać, jaki będzie efekt ostateczny. Wymieniona suma 3 mln złotych na pomnik wydaje się być stosunkowo niewielka. Takie pomniki, jeśli mają mieć moc, to muszą więcej kosztować. Warszawa jest miastem bogatym, w Warszawie jest mnóstwo pieniędzy, jest potencjał finansowy. Jeśli projekt będzie godny, to będziemy go popierać. Cieszymy się, że zapadła rządowa decyzja -  podsumował Jan Pietrzak. 

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Antoni Trzmiel. 

Data emisji: 5.12

Godzina emisji: 13.06

PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konstanty Radziwiłł: jestem umiarkowanym optymistą ws. łuku triumfalnego na warszawskim placu Na Rozdrożu

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 15:35
- Mam wrażenie, że władze Warszawy skłaniają do tego, co mówił premier Mateusz Morawiecki, łuk triumfalny mógłby powstać na warszawskim placu Na Rozdrożu. Mam nadzieję, że jest to zapowiedź porozumienia - mówił w Polskim Radiu 24 wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.  
rozwiń zwiń